Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ЕКСКЛУЗИВНО ЗА СРБИЈУ ДАНАС - Штрахе: "Србија је највећа и најважнија држава у региону"

11.09.2015. 12:52
Пише:
Србија Данас
Hans-Kristian Štrahe i Milorad Dodik
Ханс-Кристиан Штрахе и Милорад Додик / Извор: Фото: ФПО

Лидер Слободарске странке Аустрије (СПА) и кандидат за градоначелника Беча, Хајнц-Кристијан Штрахе говорио је за портал Србије Danas.com.

Г. Штрахе, већ 10 година се налазите на челу странке. Када сте преузели странку (након изласка Јерга Хајдера и комплетног страначког руководства из СПА) многи су очекивали потпуни распад и нестанак СПА са европске политичке сцене. Када погледате у назад, колико је тешко било сачувати мир и стабилност у странци у тим по Вашу странку изузетно тешким временима?

Није било једноставно. У већини анкета у то време (крај 2004, почетак 2005, прим. аут.)  смо добијали 2-3% гласова, али смо већ на локалним изборима у Бечу у октобру 2005 добили 15%, чиме се показало да СПА није мртва, иако су то многи предвиђали, па чак и прижељкивали. Наше чланство и функионери веровали су у странку и ево данас смо по већини анкета најјача странка у Аустрији.

Hans-Kristian Štrahe
Ханс-Кристиан Штрахе / Извор: Фото: ФПО

Тренутно се СПА налази у великом политичком узлету. Шта су узроци овоме?

СПА спроводи пре свега политику која је концентрисана на грађане. Ми смо одговор народа на многа тренутна тешка и нерешена питања. Многи су покушали да нас представе као сејаче страха и мржње, те да нас на тај начин омаловаже. Ипак, сва наша предвиђања и упозорења показала су се као сурова реалност и верујте ми уопште нисам срећан због тога. Годинама смо од осталих странка били игнорисани и жигосани, али то недемократско одбијање сарадње других политичких странака у Аустрији са нама није одрживо на дужи период. Тренутно све политичке анкете показују јасну слику: уживамо највеће поверење међу грађанима Аустрије.

Како оцењујете тренутну политичку и привредну ситуацију у Аустрији?

Влада је у комплетном застоју и једино чиме се тренутно бави то је политика опструкције која је усмерена углавном против воље сопствених грађана. У стварности влада је заказала на свим пољима: незапосленост расте, привредни развој је катастрофалан и поврх свега влада је спровела једну квази (псеудо) пореску реформу која више представља неку врсту економског крпљења него озбиљну реформу пореског система. Када се све то узме у обзир није ни чудо што иста код већине грађана није наишла на одобравање.

Hans-Kristian Štrahe
Ханс-Кристиан Штрахе / Извор: Фото: ФПО

ЕУ се тренутно налази у једној великој политичкој и привредној кризи. Има ли решења?

Наравно да има решења, али за права решења је неопходна храброст. За почетак би веома важна била ре-национализација (повратак извесних извршних надлежности у националне оквире), нпр. у пољопривреди. Кратко и јасно речено: Ми се слажемо са европском идејом, али не желимо да изгубимо нашу националну аутономију. Аустрија мора да има право да сама обликује своју сопствену политику, а не да служи као извршилац воље Брисела. Немогуће је да нам се сва политика диктира из институција Европске Уније. Тражимо и боримо се да имамо право на своју сопствену политику.

Једна од тренутно важних тема је Грчка и њен евентуални излазак из Еврозоне. Какве позиције заступа Ваша странка по овом питању?

Ово што се тренутно одиграва у Грчкој је трагедија у правом смислу те речи. И шта има Грчка од све те силне финансијске помоћи коју је наводно добила? Болнице без лекова, докторе без посла, сиромаштво, очајање и понижење једне целе нације. Грчкој мора да буде пружена шанса да изађе из Еврозоне. Можемо колико хоћемо да се вртимо у круг али ако се настави по старом занимаћемо се Грчком и у следећих неколико деценија. За најкасније три године, а можда и раније дискутоваћемо о четвртом пакету финансијке помоћи, а након тога о петом, шестом, итд.

Hajnc-Kristijan Štrahe
Хајнц-Кристијан Штрахе / Извор: Фото: ФПО

Тренутно најважније питање: избеглице. Ваше мишљење и предлози за решавање ове кризе?

Тренутно када је тема азил и избеглице у питању влада једна потпуна конфузија. На једној страни имамо тзв. „привредне избеглице“ односно мигранте, који немају никакво право на азил, а на другој страни имамо ратне избеглице које имају право на азил. Оно што је у овој ситуацији неопходно то су решења на лицу места тј. у кризним подручјима, медицинска помоћ на лицу места, те помоћ кроз циљане пројекте, али не као до сада са неконтролисаним упумпавањем новца и невођјењем бриге шта ће бити са тим новцем, него са циљаним пројектима и строгим контролиним механизмом да би ти пројекти били спроведени и служили својој сврси. Аустрија такође мора јасно да означи где су границе њене хуманитарне помоћи и колико и како може да помогне. Историја је показала да је аустријски народ увек био спреман да помогне али тренутна политика Аустрије и ЕУ по овом питању је као да отворите све прозоре и врата на кући а онда се жалите на мањак сигурности.

Пре неколико месеци у Европском парламенту је основана нова евроскептична фракција. Ваша странка има веома добру сарадњу са француским Националним фронтом. Шта очекујете од ове сарадње и нове парламентарне фракције?

Оснивањем ове фракције поставили смо камен темељац за једну јаку опозицију према тзв. „ЕУ-елити“. Политички наша фракција ће пре свега да се залаже за забрану преношења надлежности са националног нивоа на ниво ЕУ. Даље, залагаћемо се за ограничења на пољу радних и боравишних дозвола, да би на тај начин заштитили домаће радно тржиште. Такође један од наших главних захтева је забрана даљег проширења ЕУ, с тим што се овај захтев не односи на Србију.

Поред Националног фронта Ваша странка има веома добре контакте са „Јединственом Русијом“, странком Владимира Путина. Како видите улогу Русије у Европи?

ПА види и признаје Русију као важног партнера Аустрије и ЕУ. Историја нам говори да Русија игра одлучујућу улогу  када је у питању успостављање и одржавање мира у свету. Због овога руска интересна сфера мора да буде поштована и узета у обзир. Даље, Русија је за ЕУ изузетно битна када је у питању привреда и снадбевање енергетицима. Због овога би за ЕУ било веома паметно да приликом свог деловања узме у обзир руска осећања и руске интересе.

Често Вас називају пријатељем Срба. Србија у Европској Унији? Колико је то данас реалистично и прагматично из Вашег угла?

Србија је у својој жељи да постане чланица ЕУ већ постигла многе добре резултате и испунила доста захтева ЕУ. Због тога Србија заслужује да буде награђена и то не било када, него што пре. Наравно није све идеално, али ми „слободарци“ смо спремни да се увек нађемо на страни српског народа и да помогнемо колико год можемо. Ипак једно мора да буде јасно: Србија не сме да буде присиљавана да се одлучује између чланства у ЕУ и њеног пријатељства са Русијом.

Чест сте гост Милорада Додика у Бања Луци, а у Аустрији имате доста бирача и међу Србима. Како оцењујете тренутну ситуацију на Балкану и коју улогу на Балкану треба да има Србија?

Ситуација на Балкану је изузетно компликована, а тренутни „избеглички талас“ сигурно не доприноси решавању проблема. Једна ствар је ипак јасна: Проблеми на Балкану не могу да буду решени без активног учешћа Србије. На крају крајева, Србија је највећа и најважнија држава у региону и не сме ни на један начин да буде искључена из политичког дијалога.

Milorad Dodik i Hans-Kristian Štrahe
Милорад Додик и Ханс-Кристиан Штрахе / Извор: Фото: ФПО

Срби у Аустрији. Богаство или оптерећење за за Аустрију?

Срби су се веома брзо интегрисали у наше друштво, савладали немачки језик и вредним радом себи обезбедили животну егзистенцију.  Управо овакви људи су веома драгоцени и обогаћују нашу земљу. Тренутно у Аустрији живи око 300 хиљада грађана српског порекла.

Ваши политички конкуренти често означавају Вас и Вашу странку као непријатељски расположене према странцима. Има ли ту истине или се ради о „политичком оговарању“ од стране конкуренције?

То је једна потпуна неистина. СПА ни на један начин није непријатељски расположена према странцима у Аустрији.

Изборни резултати на покрајинским изборима у покрајинама Штајерска и Градишће били су по Вашу странку више него добри. Следе покрајински избори у Горњој Аустрији и Бечу. Које изборне циљеве је поставила Ваша странка за долазеће изборе?

У покрајини Горња Аустрија желимо да освојимо више од 20% гласова и да на тај начин постанемо друга најјача странка у покрајини. Што се тиче Беча, ту се лично кандидујем за градоначелника и јасан циљ је прелазак границе од 30% гласова. Такође, врло реална је и опција да постанемо најјача политичка опција у главном граду.

Да ли ће након ових избора можда доћи до промена на аустријској политичкој сцени? Да ли је могуће да СПА ускоро постане и део неке владајуће коалиције на републичком нивоу?

То ћемо ускоро да видимо. Премијер Вернер Фајман би ускоро могао да постане прошлост, а након следећих републичких избора могуће је и учешће у власти. Ових дана се у међима спомиње да ћемо пристати да формирамо некакву мањинску владу али ја вам гарантујем да нећемо пристати на учешће у влади док год се не распишу нови избори. После избора је све могуће, па и учешће у влади.