УКЛЕТИ ПАО: ДИЈАМАНТидис у фото-финишу сломио Звездин високи морал

13.02.2015. 20:17 23:18
Košarkaši Crvene zvezde
Кошаркаши Црвене звезде / Извор: МН Press

Црвено-бели забележили и шести пораз у Топ 16 Евролиге.

И трећи пут у последње две сезоне Панатинаикос је савладао Црвену звезду Телеком после неизвесне завршнице. Последњу епизоду драме у којој црвено-бели нису пронашли детелину са четири листа потписао је режисер Димитрис Дијамантидис. Легендарни лидер „зелених“ је у тренутку када су Београђани у финишу имали пет поена предности (60:65) преузео ставри у своје руке и повео ПАО ка петој победи у Топ 16 елитног такмичења. Са друге стране, Београђани су остали и без сламке наде да би могли да се нађу међу прва четири тима Е групе која ће се наћи у плеј офу, Панатинаикос – Црвена звезда 74:69 (26:6, 11:23, 15:22, 22:18).

Очајно је тим Дејана Радоњића започео дуел у Атини, за првих 10 минута није могао да састави озбиљну акцију, док су се одбраном гостију шетали Слотер, Гист и Дијамантидис.

Ни 20 поена у минусу није спречило црвено-беле да се подигну из нокдауна. Чврстом одбраном Звезда је подигла ниво борбене готовости на максимум, опустила се рука и у нападу. Мало по мало, и српски тим је у последњој деоници дошао у позицију да се сам пита о исходу.

Утакмицу сезоне вероватно је одиграо Чарлс Џенкинс (17 поена). Када се у другом полувремену пробудио и Бобан Марјановић, било је јасно да Звезда уз мало храбрости може да зарије победничку заставу на Акропољу.

Повела је Звезда 65:60 поенима Калинића на четири минута до краја , а онда је Дијамантидис још једном показао због чега га сматрају доктором игре под обручима. Постигао је тројку за изједначење, испратио га је Слотер за 68:65, да би искусни плеј реализовао и два пенала за 70:65. Џенкинс и Маркус Вилијамс покушали су последњим трзајем да извуку продужетак, али је амерички плеј седам секунди пре краја из тешке позиције промашио тројку (укупно 3/18) која би Звезди вероватно донела додатних пет минута наде.

ДВОРАНА: ОАКА.

ГЛЕДАЛАЦА: 12.000.

СУДИЈЕ: Булто (Шпанија), Сахин (Италија), Зашчук (Украјина).

ПАНАТИНАИКОС: Харалампопулос, Слотер 16, Бокоридис, Јанковић 6, Фоцис 3 (5 ск), Нелсон 7, Маврокефалидис 6, Дијамантидис 11 (10 ас), Гист 12 (6 ул, 5 ск), Батиста 13, Блумс, Папајанис. ТРЕНЕР: Душко Ивановић.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Вилијамс 10 (7 ил), Ребић, Дангубић, Митровић 8 (9 ск), Лазић 2, Блажич 2, Калинић 2 (4 ас), Марјановић 17 (8/8 за два, 10 ск), Каплановић, Тејић 7 (4 ск), Џенкинс 17 (5/9 за два, 4/4 сл), Цирбес 4 (9 ск). ТРЕНЕР: Дејан Радоњић.

Пренос меча из Атине могли сте да пратите на sd.rs.

Dimitris Dijamantidis u duelu sa Jakom Blažičem
Димитрис Дијамантидис у дуелу са Јаком Блажичем / Извор: МН Press

4/4

Звезда је први пут повела после закуцавања Тејића, 53:54! Одговара Маврокефалидис, а онда Џенкинс погађа из немогуће позиције за два поена из угла, 54:55.

Нелсон је "положио" уз пету лилчну грешку Тејића. Бивши плеј Звезде био је сигуран и са линије пенала, 57:55 у 33. минуту. Фоцис је погодио тројку о таблу, а на другој страни истом мером узвратио је Џенкинс. Прецизан је и Цирбес, 60:60.

Џенкинс игра утакмицу сезоне, двојка уз додатно бацање, 60:63 у 35. минуту. Калинић је убацио двојку преко руке Фоциса - 60:65! Вилијамсов "улаз" излази из коша, уследила је казна. Слотер је поентирао у контранападу, али је промашио додатно слободно бацање, 62:65 у 37. минуту.

Кад је тешко за ПАО, ту је Дијамантидис! Легендарни плејмејкер је поентирао за три, 65:65. Тајм-аут за Радоњића.

После изгубљене лопте Звезде, Слотер погађа тројку. Опет води домаћин, 68:65. Гиост је ударио рампу Марјановићу, на другој страни Дијамантидис не греши са линије пенала, 70:65 на минут и по до краја.

Џенкинсу није дрхтала рука, убацио је два слободна бацања, а са исте удаљености сигуран је и Јанковић, 72:67.

Вилијамс убацује два пенала, домаћин није искористио напад, али је Вилијамс промашио тројку за продужетак, седам секунди пре краја. На крају, 74:69.

3/4

Батиста је одлично "отворио" трећу четвртину са четири поена. Вилијамс је убацио нову тројку, али првим поенима Владимира Јанковића, ПАО се опет одлепио 45:32 у 23. минуту.

Поново је Звезда у налету. Разиграо се коначно и Марјановић, поентирао је и Митровић за 47:40. Закуцава Марјановић, 47:42, 26. минут. Калинић је промашио зицер, али грешку крила исправља Марјнаовић. Осам поена центра црвено-белих у другом полувремену, 47:44.

И поново Марјановић! Исправља промашај Џенкинса и силовито куца, 47:46! Разиграо се Маврокефалидис, али је Марјановић савршен у трећој деоници, 16 поена, шут за два поена 8/8! Домаћин води са 52:50. Поеном Марјановића са линије слободних бацања, Београђани су на паузу пред последњих 10 минута смањили на 52:51.

2/4

Гист наставља да решета, на другој страни прецизни су Џенкинс и Тејић, 28:10. Џенкинс је везао још три поена, амерички бек једини је расположен у нападу, 28:13 у 14. минуту.

Нелсон је уписао прве поене против бившег клуба, а онда је Звезда успела да постигне пет поена у низу, 30:18 у 16. минуту. Прву тројку за госте убацио је Вилијамс, 30:21. Американац је погодио за три после девет промашаја црвено-белих, чиме је само настављена црна серија из дуела са Жалгирисом.

Звезда се пробудила, Тејић је угурао лопту у кош, 17:4 за црвено-беле у другој четвртини, 30:23 за ПАО у укупном скору. ПАО је успео да прекине Звездину серију 10:0, али су Цирбес и Блажич потпуно вратили Београђане у живот, 33:29 у 20. минуту. Какав преокрет у игри тима Дејана Радоњића!

Батиста је поентирао из рекета, а Нелсон уз звук сирене погађа двојку преко руку двојице играча Звезде. ПОЛУВРЕМЕ - 37:29.

1/4

Звезда је три и по минута без поена. На другој страни, бивши крилни центар Партизана Џејмс Гист постигао је четири поена, а после тројке Димитриса Дијаматидиса тренер гостију Дејан радоњић био је приморан да затражи тајм-аут, 7:0 у четвртом минуту.

Слотер је повећао предност домаћина, а Лука Митровић тек из другог покушаја "скида чини", 9:2 после четири и по минута. Црвено-бели не могу да изграде добру позицију за шут, са друге стране, Слотер и Гист су донели "зеленима" двоцифрену разлику, 13:2.

Црвено-бели не могу да се "саставе", тројка Слотера и лаки поени Батиста "лансирали" су ПАО на плус 16, 18:2 у седмом минуту. Џенкинс и Марјановић коначно су везали поене, али је Гист врло расположен. Американац је погодио тројку и домаћин је повео са 21:6.

Бродолом! Слотер је био прецизан два пута са линије пенала, Дијамантидис је додао још једну тројку и Атињани су повели резултатом 26:6 у деветом минуту.

После прве деонице Гист и Слотер имају по девет поена, а Дијамантидис шест поена.

Барселона - Галатасарај 82:70

ТАБЕЛА: Реал Мадрид 6-1, Панатинаикос 5-2, Макаби 5-2, Барселона 4-3, Алба 3-4, Жалгирис 2-5, Галатасарај 2-5, Црвена звезда 1-6.