ЕЛ: Већ виђено - "Српски" ЦСКА испустио плус 15, Макаби у финалу!

Н. Р.
Detalj sa meča CSKA - Makabi
Детаљ са меча ЦСКА - Макаби / Извор: Бета/АП

"Понос Израела" у мечу за титулу чека победника дуела Барселона – Реал.

Какав преокрет Макабија, каква несрећа ЦСКА! "Армејци" нису прекинули проклетство које их прати у последње време на финалним турнирима Евролиге.  Слично као пре две године у финалу, ЦСКА је испустио велику предност и омогућио Макабију да слави после неизвесне завршнице. Поене одлуке постигао је шест секунди пре краја Тајрис Рајс и то преко Милоша Теодосића. Претходно је Виктор Хријапа изгубио лопту и омогућио тиму из Тел Авива да начини чудо. 68:67 (16:19, 14:19, 15:17, 23:12) јер је губио са 15 поена разлике у 30. минуту.

Московљани су од старта меча имали контролу над утакмицом. Саша Каун је са 10 поена омогућио руском шампиону прво осетније вођство (14:6 у петом минуту). Макаби је успео на кратко да изједначи, а у другој деоници пробудио се Милош Теодосић. Захваљујући српском плејмејкеру који је убацио осам поена ЦСКА се одлепио на 35:27 (18. минут).

Почетком другог полувремена екипа Етореа Месине стигла је до двоцифрене предности (40:30), а после поена Ненада Крстића и Сонија Вимса ЦСКА је стекао максималних плус 15, 55:40 – 30. минут.

Košarkaši Makabija
Кошаркаши Макабија / Извор: Бета/АП

И онда је уследио бродолом Московљана, сличан оном од пре две године, када су у финалу Евролиге испустили 19 поена предности над Олимпијакосом. Макаби се вратио у живот серијом 11:2, а полагањем Тајриса Рајса „понос Израела“ унео је велику дозу неизвесности у финишу (62:59, 38. минут).Крстић је поентирао у наредном нападу, чинило се да је омогућио мирнију завршницу „армејцима“.

Међутим, после поена Смита Макаби се примакао на 65:63 у последњем минуту. Вимс је поентирао за 67:63, 12 секунди пре краја Давид Блу је постигао пету тројку, да би уследила описана завршница и погодак Рајса за велико славље израелских навијача.

Макаби ће у финалу (недеља, 20:00) играти против бољег из шпанског двобоја Барселона – Реал Мадрид (петак, 21:00).

ЦСКА – Макаби 67:68 (19:16, 19:14, 17:15, 12:23)

Дворана: "Медиоланум форум". Судије: Пукл (Словенија), Јовчић (Србија), Рижик (Украјина).

ЦСКА: Теодосић 12 (6ск), Мицов 4, Фридзон 6, Џексон 2, Парго, Крстић 5 (4ск), Вимс 6 (6ас), Зозулин, Воронцевич 3, Каун 14 (5ск), Хријапа 9 (10 ск), Хајнс 6.

МАКАБИ: Рајс 13 (5ск), Смит 7 (9ск), Хикмен 10, Инглс 2, Тијус 10 (5ск), Пнини, Жижић, Охајон 7 (4ас), Блу 15 (5/9 за три), Алтит, Скорцијанидис 4, Харари.