ЕП: Распуцана Србија "торпедовала" Грке и заказала полуфинале са Црном Гором

23.07.2014. 20:30 22:21
Andrija Prlainović postiže pogodak na meču protiv Grčke u polufinalu EP u Budimpešti
Андрија Прлаиновић постиже погодак на мечу против Грчке у полуфиналу ЕП у Будимпешти / Извор: Танјуг

"Делфини" су до пласмана међу четири најбоља тима на Европском првенству стигли победом над Грцима резултатом 13:9 и тако изборили полуфинални дуел са Црногорцима.

Ватерполо репрезентација Србије савладала је селекцију Грчке резултатом 13:9 (3:2, 4:3, 4:2, 2:2) у четвртфиналу Европског првенства у Будимпешти.

Наш национални тим се у полуфинале континенталног шампионата пласирала одличном нападачком игром у којој су ПрлаиновићАлексић и Мандић преломили отпор Грка у моментима када су кренули да хватају прикључак у трећем периоду. Ипак, "делфини" нису дозволили противнику да их озбиљније угрози у другом полувремену, па су сигурном игром до краја сусрета изборили пласман у полуфинале где ће се у петак састати са Црном Гором која је изборила директан пласман у полуфинале.

Репрезентативци Србије били су прилично уједначени у реализацији пошто је чак пет играча постигло по два поготка - Мандић, Ћук, Никић, Алексић и Филиповић, док су по један гол постигли Прлаиновић, Ранђеловић и Стефан Митровић.

У првом четвртфиналном сусрету селекција Италије је у веома изједначеном мечу савладала репрезентацију Хрватске резултатом 8:7 (1:1, 3:2, 2:2, 2:2). "Азури" ће се у полуфиналу састати са домаћом селекцијом Мађарске.

ЕП, четвртфинале: ГРЧКА - СРБИЈА 9:13 (2:3, 3:4, 2:4, 2:2)

ГРЧКА:
Цалканис, Милонакис 2, Дервисис, Тигкас, Фунтулис 3, Понтиекас, Афрудакис, Делакас, Мурикис, Коломвос, Гунас, Влахопулос 4, Галанопулос.

СРБИЈА: Г. Пијетловић, Мандић 2, Гоцић, Ранђеловић 1, Ћук 2, Д. Пијетловић, Никић 2, Алексић 2, Рађен, Филиповић 2, Прлаиновић 1, С. Митровић 1, Б. Митровић.

4. четвртина - 2:2

Својим четвртим голом Влахопулос је донекле вратио свој тим у игру, док је „делфинима“ стала реализација. Ипак, добром одбраном успели су наши ватерполисти да предност задрже на три гола. Три минута и девет секунди пре краја Милонакис користи вишак у контри и уноси немир међу навијаче Србије, али не и међу наше ватерполисте.

Тек после пет минута поентирали су наши репрезентативци у последњој деоници, да би Мандић са два гола за нешто више од једног минута дефинитивно решио питање победника, за коначних - 13:9.

Duško Pijetlović na meču protiv Grčke u četvrtfinalu EP u Budimpešti
Душко Пијетловић на мечу против Грчке у четвртфиналу ЕП у Будимпешти / Извор: Танјуг

3. четвртина - 2:4

После два и по минута игре у трећем периоду Мандић је после треће личне грешке Делакаса пронашао Алексића за нову предност од три гола, а Филиповић нешто касније испалио „бомбу“ из прекршаја за огромних 9:5.

Нису се предали Грци, Влахопулос је остао усамљен у једној ситуацији и погодио Пијетловићев гол за смањење резултата, али је два минута пре последњег одмора Сава Ранђеловић са два метра, из играча више, постигао свој премијерни гол на Европском првенству. Тачку на овај меч, чини се, у завршним моментима овог периода ставио је својим другим голом Алексић са близу десет метара за огромних 11:6. Влахопулос је поново био прецизан за нешто блажи заостатак уочи последње четвртине - 11:7.

2. четвртина - 3:4

После два минута игре у другом делу Митровић је донео прво вођство од два гола нашем тиму (4:2)Фунтулис је поново поентирао искључења Ранђеловића, али је врло брзо Никић вратио предност од два гола, да би три и по минута пре полувремена коначно поентирао и Филип Филиповић за великих 6:3.

Међутим, „Хелени“ се врло брзо враћају у игру, пошто је Милонакис затресао мрежу Пијетловића са крила, да би Фунтулис погодио петерац после прекршаја Алексића за активних 6:5. Предност од два гола на повремену донео је Прлаиновић из ситуације са играчем више, 21 секунду пре краја друге четвртине - 7:5.

1. четвртина - 2:3

Српски репрезентативци одлично су почели сусрет и у трећем минуту стигли до вођства голом Милоша Ћука. Солидно је у тим моментима деловала одбрана нашег тима на челу са голманом Пијетловићем. Ипак, Грци су стигли до изједначења на 2:17 до краја четвртине, али је минут касније поново прецизан био Ћук. И то вођство Фунтулис је брзо неутралисао, на мање од пола минута до краја првог периода. Ипак, Слободан Никић је сјајном шраубом, међу тројицом грчких играча погодио десет секунди пре првог одмора.