ЕП У20: Србији нема равних у Европи, пали и Шпанци у финалу!

19.07.2015. 23:09
Mladi košarkaši Srbije na pobedničkom postolju posle osvajanja zlatne medalje na Evropskom prvenstvu
Млади кошаркаши Србије на победничком постољу после освајања златне медаље на Европском првенству / Извор: Фото: Printscreen

Екипа Владимира Ђокића са десет тријумфа на исто толико мечева доминантно стигла до титуле европског шампиона.

Србија остаје земља кошарке! После кошаркашица у сениорској, златну медаљу на Евробаскету овог лета је освојила и мушка млада репрезентација до 20 година. "Орлићи" су у финалу Европског првенства у италијанском Лињану савладали селекцију Шпаније резултатом 70:64 (20:21, 16:15, 16:9, 17:19) и тако освојили прву титулу у овој старосној категорији од 2008. године, а укупно пету у историји, чиме су потврдили епитет најуспешније селекције у овој старосној категорији.

Феноменалан турнир у којем су наши млади кошаркаши уочи финала у девет мечева забележили савршен скор, крунисан је победом у финалу над "црвеном фуријом", азахваљујући одличној одбрани у другом полувремену и расположеном шуту за три поена крајем треће и почетком последње четвртине када сунаши момци направили серију 14-4 и вођства од 11 разлике (60:49), чиме су најавили победу до које су стигли упркос нешто нервознијој игри у завршници.

ДВА ИГРАЧА У ПРВОЈ ПЕТОРЦИ, ГУДУРИЋ МВП

Кошаркаши Србије су поред титуле европског првака освојили и три појединачне награде. Плејмејкер Србије Никола Ребић и бек Марко Гудурић изабрани су у идеалну петорку шампионата, док је Гудурић изабран за најкориснијег играча шампионата у Италији.

Изабраници Владимира Ђокића су у финалном мечу били ослабљени неиграњем једног од најважнијих играча под кошевима, центра Црвене звезде Марка Тејића који је у јутрошњем тренингу поломио руку. Ипак, солидно су "орлићи" одиграли прве две четвртине у којима су успели да добром зонском одбраном надокнаде почетно вођство Шпанаца од 12:4. И поред вођства "црвене фурије" током највећег дела првог полувремена, успели су да средином друге четвртине дођу у вођство захваљујући пре свега расположеном Огњену Јарамаза (десет поена у првих двадесет минута), после чега је уследила потпуно неизвесна игра у којој су се два тима смењивала у вођству све до петнаестоминутног одмора.

Егал игра виђена је и у наставку у којем су се разиграли Драган Апић и Дејан Давидовац, да би у самој завршници уследила поенима Давидовца са пенала, а затим и везаним тројкама Ребића и Јарамаза дошли до "плус седам" уочи последње четвртине (52:45), оставивши Шпанце на само девет постигнутих поена у трећем периоду. Упркос тешким услиовима за игру, великој врућини и влаги у хали у Лињану, наша селекција боље се снашла и тројкама Јарамаза и Марка Гудурића најавила победу (60:49). Иако су у завршници Шпанци претили и серијом 10-0 стигли на само три поена минуса (67:64), али је Гудурић из нестварне победе погодио у самој завршници чиме су "орлићи" стигли до заслуженог тријумфа, сачувавши непобедивост и у десетом мечу на шампионату и тако се апсолутно заслужено окитили златном медаљом!