ЕП ЗА ОДБОЈКАШЕ: Србија тешком муком до прве победе

09.10.2015. 20:31
Srećko Lisinac
Срећко Лисинац / Извор: Бета

У првом колу савладана Словачка 3:2. У суботу са Финском.

Теже него што се очекивало српски одбојкаши су остварили прву победу на Европском првенству. У првом колу Групе Д они су у Бусто Арсицију савладали Словачку 3:2 (25:22, 22:25, 30:28, 24:26, 15:9). Србија се у другом колу у суботу од 15 часова састаје са Финском.

Показали су Словаци у првом сету да неће бити нимало наиван ривал. Иако је Србија водила већим делом тог периода, противник је стално дисао за вратом. Када су Словаци пришли на 23:22, на сцену је ступио Александар Атанасијевић. Прво је са Лисинцем био одличан у блоку, а онда је смечовао за освајање првог сета.

Током већег дела другог сета Словаци су водили са три разлике, али је Србија изједначила на 18:18. Ипак, уследио је пад, па је Словачка повела 21:18 и натерала Николу Грбића да затражи тајм аут. То није донело жељени ефекат, па је резултат у сетовима био изједначен на 1:1.

Трећи сет је почео изједначено, а онда је противник преузео контролу меча. Повео је на другом техничком тајм ауту 16:11 И ствари нису изгледале нимало добро. Ипак, као да је одмор добро дошао српским одбојкашима, који су заиграли много боље и изједначили на 17:17. До краја сета се водила изједначена борба, а Србија је искористила трећу сет лопту за 30:28.

Код резултата 28:27 за Словачку, Никола Јововић је послао лопту у аут и противник је почео да се радује мислећи да је повео 2:1 у сетовима. Ипак, наши су затражили челенџ и испоставило се да су били у праву јер је лопта закачила блок.

То као да је дотукло Словаке, који су слабије почели четврти сет. Србија је то искористила и на првом техничком тајм ауту водила 8:4. Тада је прорадио блок Словака који су пришли на 13:12 и натерали Грбића да затражи одмор. То је тргнуло српске одбојкаше који су освојили наредна три поена и повећали вођство на 16:12.

Нажалост, није се наставило у том ритму, попустио је пријем, па је Словачка преокренула на 17:16. Поново се ушло у изједначену завршницу у којој је противник имао константну предност од три поена. Словаци су искористили трећу сет лопту за 26:24, па је одлука пала у петом сету.

Одмах на почетку последњег сета је Србија повела 4:1. То је је била превелика предност за Словаке који се до краја меча нису предавали, али нису ни начинили изненађење.

Најбољи у српском тиму био је Александар Атанасијевић са 23 поена, Срећко Лисинац је постигао 12, Марко Подрашчанин 11, а Никола Ковачевић 9. Код Словака је најефикаснији био Петер Михаловић са 23 поена.