ЕВРОБАСКЕТ: Весели се Србија - моћни "орлови" у полуфиналу!

16.09.2015. 18:28
Nemanja Bjelica proslavlja koš na meču sa Nemačkom
Немања Бјелица прославља кош на мечу са Немачком / Извор: МН Press

Следећи ривал изабраника Александра Ђорђевића бољи из дуела Италија - Литванија (среда, 21:00).

Чеси су презнојили Србе, али нису могли да зауставе моћну машинерију! Изабраници Александра Ђорђевића пласирали су се у полуфинале Европског првенства тријумфом над "кнедличкама" резултатом 89:75 (21:21, 24:21, 22:21, 22:12) и остаје им да у дуелу са Италијом или Литванијом обезбеде злата вредну карту за Рио де Жанеиро. Утакмица за пласман у финале на програму је у петак (21:00).

Показала је Чешка да с правом носи епитет најпријатнијег изненађења шампионата, али је Србија једноставно много квалитетнији тим. Предвођена магичним асистентом Милошем Теодосићем (14 асистенција), стандардно одличним Немањом Бјелицом и Мирославом Радуљицом, као и шприцер хладним џокером Зораном Ерцегом, Србија је стигла до седме победе на шампионату. Са намером да не стане до 20. септембра...

Miloš Teodosić na meču sa Češkom
Милош Теодосић на мечу са Чешком / Извор: МН Press

Крајњи резултат не показује да се Србија намучила са незгодним ривалом. Предвођени бившим играчима вечитих ривала Шилбом и Веселим, као и неумољивим стрелцем Саторанским, Чешка је држала Србију на максималној тачки опрезности. А, онда је почетком последње деонице, Теодосић "убацио у пету брзину", разиграо екипу и Чесима није било спаса. Поготово, што је одбрана "орлова" засутавила ривала на само 12 поена у финалних 10 минута.

Теодосић и Бјелица имали су "дабл-дабл" учинак. Чиграсти плеј зауставио се на 12 поена и 14 асистенција, а "олраунд" наше репрезентације је забележио 14 поена и 10 скокова. Најефикаснији је био Зоран Ерцег са 20 поена, док је Мирослав Радуљица убацио 16 уз пет ухваћених лопти.

Томас Саторански је са 20 поена и по четири скока и асистенције имао најбољу статистику у селекцији Чешке уз Јана Веселог, који је сакупио 23 поена и 10 скокова. Блејк Шилб је стао на 11 поена уз три скока и две асистенције.

Zoran Erceg
Зоран Ерцег / Извор: МН Press

Текстуални пренос меча из Лила пратили сте уживо на SrbijaDanas.com.

4/4

Радуљица је надиграо Веселог, 15 поена за центра Србије. Радуљица је наставио у сарадњи са Теодосићем да мучи играче Чешке, 70:63 после коша са линије слободних бацања. Теодосић тренутно има 14 асистенција и оборио је рекорд Европских шампионата!

Весели је био половично успешан са пенала, а онда се Ерцег одлично снашао, asisstirao ка Бјелици који је погодио тројку. Серију Србије продужио је Теодосић после перфектне соло акције уз фаул Бенде, 74:64.

Теодосић је стигао до "дабл-дабла" - 10 поена, 14 асистенција - 75:64 у 34. минуту. Саторански се сам бори са "орловима". Бек Барселоне је постигао четири поена у низу , 75:68.

Нова тројка Бјелице за ново двоцифрено вођство Србије - 80:70 у 36. минуту! Весели поентира, али је његов клупски друг из Фенербахч4еа Богдановић погурао Србију на плус 10. И онда, ко бид руги - Ерцег! Минијатура центра "орлова", 84:72 у 37. минуту.

На минут и по до краја Србија води са 89:74. Блокаде Симоновића и Бјелице. Због пете личне грешке излази Бјелица.

3/4

Одличан почетак Србије у другом делу. Чеси су промашили два зицера, а Теодосић је са две асистенције о паркет омогућио Бјелици и Недовићу атрактивне поене, 49:42. Новом асистенцијом ка Радуљици плејмејкер Србије је стигао до 11. тимског додавања. Саторански одржава "кнедличке" у животу, а онда је Радуљица поново везао три поена (двојка плус додатно слободно бацање), 54:47.

Нова тројка за Чехе - Саторански, 54:50. Истом мером одговара Ерцег, а фестивал тројки су наставили Саторански и Бјелица, 60:53, 25. минут. Поеном Богдановића са пенала "орлови" су први пут стигли до двоцифрене предности, 63:53 у 26. минуту.

Јиржи Велш је два пута био прецизан са линије слободних бацања, а онда је Теодосић асистенцијом иза леђа одбране "приморао" Марковића да поентира. Саторнакси је новом тројком стигао до 14 поена, а Весели је само једном био прецизан са пенала, 65:59 у 28. минуту.

После нових поена Ерцега, атрактивно закуцавање Саторанског, па поени Веселог - Чешка се не предаје, 67:63 пред 10 минута одлуке.

2/4

Одличан почетак друге четвртине, Радуљица је поентирао уз фаул, 24:21. Узвратио је новим поенима Весели (8), а онда "бомба" - Зоран Ерцег. Хушка је смањио на 27:25, селектор Ђорђевић узима тајм-аут.

Разиграо се Хушка, тројком је стигао до осмог поена. На другој страни је поентирао Ерцег после магичне асистенције Теодосића. Радуљица повећава вођство Србије, погодио је прво, промашио друго слободно бацање, али је ухватио лопту у нападу и закуцао! Четири разлике, 32:28 у 15. минуту.

Недовић доноси максималних плус пет, 34.29. Мали пад, Чеси су везали четири поена, 34:33. Бјелица је андиграоп Веселог, али је Грубан тројком вратио меч на почетак, 36:36 у 17. минуту. Тајм-аут за Ђорђевића.

Зоран Ерцег је поуздан џокер српске селекције. Крилни центар "орлова" убацио је тројку, а затим је поентирао у полуконтри уз личну грешкуСаторанског, 41:36 - 19. минут. Ерцег је реализовао и додатно слободно бацање, 11 поена за нашег репрезентативца, 42:36.

Весели и Велш смањили су минус, 44:42. Теодосић је преузео одговорност у финишу полувремена, фаулиран је, али је погодио само други пенал, 45:42. Богдановић је блокирао Јелинека у последњем нападу Чешке пред одлазак на велики одмор.

Најефикаснији у нашој селекцији је Ерцег са 11 поена, Радуљица је додао осам уз четири скока. У селекцији Чешке Весели и Шилб су постигли по 11 поена.

1/4

Нервозан почетак Србије, 2:2 после два и по минута. Техничка грешка Калинића због приговора. Марковић је погодио прву тројку, али је онда у мини серију ушао Шилб. Бивши кошаркаш Звезде је са седам поена иницирао серију Чешке 9:0, 5:12.

Марковић је једини расположен у уводним минутима. Са друге стране, Јан Весели везује четири поена. Аларм! Буди се Милош Теодосић, тренутно је на четири поена, 13:16 у осмом минуту.

Весели стиже до шестог поена, 13:18. А, онда серија Србије 6:0. Теодосић с алиније пенала, ефектно Радуљица и Марковић после одузете лопте из контранапада, 19:18. Међутим, Блејк Шилб враћа предност Чесима, 19:21. Шилб има 11 поена.

Леп продор Недовића за крај прве деонице, 21:21.

Србија - Чешка 89:75 (21:21, 24:21, 22:21, 22:12)

СРБИЈА: Теодосић 12 (14ас), Симоновић (4ск), Кузмић, Богдановић 6, Бјелица 14 (10 ск), Марковић 11 (4ас), Калинић 2, Недовић 8, Милосављевић, Радуљица 16 (5ск), Ерцег 20 (3/4 за три), Милутинов.

ЧЕШКА: Бенда 2, Ауда, Пумпрла 5 (5ск, 4ас), Хрубан 5, Саторански 20 (4ск, 4ас), Велш 4, Хушка 5, Бартон, Јелинек, Сирина, Шилб 11 (3ск), Весели 23 (10ск).