ЕВРОБАСКЕТ: Италијани тројкама "затрпали" Шпанце, Хрватска убедљива у "екс-ју" дербију!

08.09.2015. 20:04 00:07
Pjetro Aradori u duelu Španija - Italija na Evrobasketu
Пјетро Арадори у дуелу Шпанија - Италија на Евробаскету / Извор: Бета/АП

Грци "демонтирали" Грузију и сачували савршен скор. Хрватска убедљива у "екс-ју" дербију. Турска умало прокоцкала 21 поен предности против Немачке.

Кошаркаши Турске забележили су други тријумф на Европском првенству у Берлину, пошто су у мечу трећег кола савладали домаћу селекцију Немачке резултатом 80:75.

Турска је одиграла изванредно током највећег дела утакмице. Изабраници селектора Ергина Атамана имали су и 21 поен предности крајем прве четвртине (8:29), у последњих десет минута ушли су са плус 17 (43:60), али су у самој завршници спашавали сопствену кожу после серије домаћина 16-7 средином последњег периода, коју је иницирао Денис Шредер са десет поена у периоду од 34. до 38. минута. Пре свега захваљујући њему, а затим и много јачој игри у одбрани него што је то било током већег дела утакмице, Немци су у последња два минута ушли са "само" седам поена заостатка (66:73).

Ali Muhamed u meču između Turske i Nemačke na Evrobasketu
Али Мухамед у мечу између Турске и Немачке на Евробаскету / Извор: Бета/АП

Ипак, у самој завршници није било довољно прецизности у шуту домаћина, па ће Турска ићи са скором 1-2 на мегдан непораженој Србији у утакмици четвртог кола, у дуелу који ће вероватно одлучити победника групе Б. Са друге стране, Немци су дошли у веома незгодну позицију пред последње две рунде, па ће победа у наредном колу против Италије бити императив, док би екипи Криса Флеминга могао да буде потребан чак и тријумф над Шпанијом у последњем колу, ако жели у наредну рунду.

Чеди Осман је забележио 17 поена у турском тиму, док је Семиху Ердену недостајао један скок за "дабл-дабл" (16п, 9ск, 4ас), док су по 15 кошева додали Ерсан Иљасова и Али Мухамед. У редовима домаћина фантатичан али недовољан за тријумф био је Шредер са чак 24 поена, пет скокова и шест асистенција. Дирк Новицки уписао је 15 поена, али је имао слаб шутерски дан са само 30 одсто погодака из игре (3/10).

Италијани су одиграли најбољу партију на првенству и потпуно шокирали Шпанију, славивши победу 105:98.

Екипа Серђа Скариола није имала решење за невероватно добар шут "азура" за три поена, пре свих Марка Белинелија (7/9). после егал утакмице у првих двадесет минута, Италија је почетком трећег периода покренула серију 15-0 у којој је Белинели везао три тројке за плус 10 (57:47). Шпанци су покушали да ухвате прикључак у завршниоци сусрета, Пау Гасол је одиграо маестралну партију постигавши чак 34 поена 10/16 за два, 14/16 сл. бацања), 10 скокова и пет асистенција, али је то било недовољно да се савлада Италија која је ван линије 6,75 метара била фантастична (11/24).

Белинели је меч завршио са 27 поена и седам асистенција, а занимљиво је да је за разлику од тројки, за два поена шутирао очајно (1/7). Поред њега, изванредну партију пружио је и Данило Галинари са 29 поена, осам скокова и шест асистенција.

Šarlon Klof i Zoran Dragić u duelu u meču Holandija - Slovenija
Шарлон Клоф и Зоран Драгић у дуелу у мечу Холандија - Словенија / Извор: Бета/АП

У групи Ц кошаркаши Холандије нису успели да направе још једно изненађење и после Грузије савладају и Словенију. "Дежела" је оправдала улогу фаворита, иакоје умало од готовог направила вересију. Тим Јуреа Здовца имала је 16 поена предности крајем друге четвртине (41:25), али су борбени Холанђани направили нестварну серију од 16-0 и изједначили почетком другог полувремена.

Ипак, Словенци су поново преузели контролу игре, повели са десет поена разлике почетком последњег периода, али су се "лале" још једном вратиле у игру и минут пре краја стигли на само минус два (72:70). Ипак, Зоран Драгић (13п, 6ск, 5ас)  је са пет везаних поена из игре, а затим и Препелич (16п, 6ас) са четири сигурна пенала, отклонили су опасност и донели тријумф "змајчекима". Одличну партију пружио је још увек актуелни бек Црвене звезде Јака Блажич који је уписао 13 поена за свој национални тим. У редовима Холандије Шарлон Клоф је одиграо "магичну" партију са 25 поена, шест скокова и четири асистенције, уз нестварних 12 фаулова начињених над њим (шутирао сл. бацања 10/13).

Nik Kalates u meču Grčke protiv Gruzije
Ник Калатес у мечу Грчке против Грузије / Извор: Бета/АП

Грци су веома сигурном игром стигли до трећег тријумфа на шампионату и уз Француску и Србију остали једина непоражена селекција на шампионату после три одиграна кола. "Хелени" су већ у првом полувремену завршили посао против Грузије, пошто су на одмор отишли са чак 28 поена предности (50:22). Ипак, у наставку су мало "отпустили" гас и дозволили екипи Игора Кокошкова да стигне на "само" девет поена заостатка, али не и до потпуног прикључка и неизвесности, па је меч завршен победом двоструког шампиона Европе од 79:68.

Најбољи у победи Грка био је Ник Калатес са 19 поена и осам асистенција, док су по 12 додали Адетокумбо и Куфос. У грузијском саставу Торнике Шенгелиа је био одличан са 20 поена и осам ухваћених лопти.

У последњем мечу дана домаћин групе Ц Хрватска славила је убедљив тријумф против Македоније 73:55 и то захваљујући доминантној игри у другом полувремену које су "ватрени" добили са 43:23.  Најбољу партију у редовима екипе Велимира Перасовића пружио је Дарио Шарић са 15 поена, седам скокова и четири асистенције, Бојан Богдановић опоравио се од повреде главе и уписао 13 поена уз шест ухваћених лопти. Код слабих Македонаца само је Предраг Самарџиски био "двоцифрен" са 10 поена и пет скокова, док су по девет кошева постигли браћа Војдан и Дамјан Стојановски.

ГРУПА Б, 3. коло

Србија - Исланд 93:64

Немачка - Турска 75:80

Шпанија - Италија 98:105

ТАБЕЛА: Србија 3-0, Италија 2-1, Турска 2-1, Шпанија 1-2, Немачка 1-2, Исланд 0-3.

ГРУПА Ц, 3. коло

Словенија - Холандија 81:74

Грузија - Грчка 68:79

Хрватска - Македонија 73:55

ТАБЕЛА: Грчка 3-0, Хрватска 2-1, Словенија 2-1, Холандија 1-2, Македонија 1-2, Грузија 0-3.