ЕЛ: Звезда без тројке изгубљена у шуми, Вилијамс промашио победу

05.02.2015. 20:18 23:19
Markus Vilijams na meču sa Žalgirisom
Маркус Вилијамс на мечу са Жалгирисом / Извор: МН Press

Жалгирис славио у „Комбанк арени“, амерички плеј имао шут за тријумф.

Црвена звезда је поново пала на испиту из психологије у "Комбанк арени", изгубила трећи меч у српској престоници у Топ 16 фази и практично остала без шансе за пласман у четвртфинале елитног такмичења. После Реала и Галатасараја у највећој дворани на Балкану осладио се и Жалгирис који је славио резултатом 70:68 (20:13, 19:21, 14:15, 17:19).

Црвено-бели су били у  контраритму од првог подбацивања лопте, ни у једном тренутку нису били у предности, док је Жалгирис пажљиво користио све пукотине у одбрани домаћина. Џејмс Андерсон је био сурови егзекутор (22 поена), а са друге стране, тим Дејана Радоњића је подбацио у нападу.

Поражавајуће делује податак да је Звезда промашила свих 19 шутева за три поена!? И поред константног заостатка за литванским тимом, црвено-бели су имали шансу за тријумф, али је Маркус Вилијамс из велике даљине промашио тројку за победу уз звук сирене.

Јурила је Звезда госте током целог меча, почетком последње деонице Жалгирис је деловао далеко на плус 10 (59:49), али су Мајк Цирбес и Никола Калинић покренули екипу атрактивним поенима. Пробудио се у финишу и Вилијамс, али је Американац при резултату 66:69 промашио битно полагање на минут и 50 секунди до краја.

При истом резултату непрецизан је био и Јака Блажич на почетку последњег минута, али је закуцавање Бобана Марјановића омогућило домаћину неколико секунди д аобезбеди продужетак или чак тријумфује. Вилијамс, међутим, није имао времена да организује последњи напад и није успео да погоди тројку за тријумф. Жалгирис је, несумњиво, заслужено славио у Београду...

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Вилијамс 9 (7 ас, 0/5 за три), Ребић, Дангубић, Митровић 4 (7 ск), Лазић 5, Блажич 12, Калинић 7, Марјановић 17 (10 ск), Каплановић, Тејић 2 (4 ск), Џенкинс 6, Цирбес 6. Тренер: Дејан Радоњић.

ЖАЛГИРИС: Чери 2, Лекавичијус 8 (5 ск), Вене, Гудаитис 10, Кариниаускас, Сонгаила 2, Јанкунас 11 (8 ск), Јавтокас 4, Милакнис 5, Андерсон 22 (5 ск), Димша, Улановас 6 (5 ск). Тренер: Гинтарас Крапикас.

Меч Црвена звезда - Жалгирис могли сте да пратите у текстуалном преносу на сајту Србије Данас.

ТОК МЕЧА:

4. четвртина - 68:70 (19:17)

Жалгирис почиње последњи период са шест поена у низу за једва четрдесетак секунди игре. Неколико спорних одлука судија и два фаула досуђена Џенкинсу (у првој секунди четвртог периода!) и Лазића "излудели" су Звездине најватреније навијаче. На терену је за то време већ стајало 49:59, па је Радоњић био принуђен да затражи минут одмора већ у 31. минуту (49:59). Ипак, након тога Звезда полако почиње да хвата прикључак поенима Цирбеса и Блажича. Тим Дејана Радоњића консолидовао је одбрану, док је под кошем Жалгириса ствар у своје руке преузео Никола Калинић и поенима уз четврти faulLekavičijusa натерао Крапикаса на минут одмора (60:63).

Звезда је ушла врло нервозно у завршних пет минута сусрета. У два наврата је лошим заграђивањем дозволила гостима друге нападе, апа су у завршна два минута ушли са предношћу од пет поена (64:69). Вилијамс је положио за "минус 3", али добру одбрану срвено-белих није успео да казни Блажич. Јанкунас је 37 секунди пре краја погодио једно бацање за предност од четири поена, а Марјановић одговорио брзим закуцавањем (68:70). Звезда је успела да одбрани напад, али за кратко време није успела да организује прави напад. Вилијамс је шутирао са девет метара, али лопта није хтела кроз мрежицу - 68:70.

Luka Mitrović u meču Evrolige između Crvene zvezde i Žalgirisa
Лука Митровић у мечу Евролиге између Црвене звезде и Жалгириса / Извор: МН Press

3. четвртина - 49:53 (15:14)

Звездин шут за три поена није прорадио ни у наставку. Добро је функционисала игра у одбрани, па гости нису успевали да се поново одлепе, захваљујући поенима Марјановића и Вилијамса. Јасно је било видљиво, међутим, да Звезда има проблема у организацији, будући да је на ВИлијамса спао готово сав терет услед изостанка Јовића. Гости су ту чињеницу користили на најбољи начин и одржавали предност и после 25 минута (40:45).

Тројком Андерсона четири минута пре краја трећег периода гости долазе до нове највеће предности од десет поена (40:50). Ипак, поенима Марјановића уз додатно бацање, а затим и полагањем Звездиног горостаса, црвено-бели се поново враћају у игру (45:50). Ни тројка Милакниса није помела Звездине кошаркаше, који су ношени френетичним навијањем наставили да прате у стопу гостујући састав. Новим поенима Марјановића после неспортске личне грешке Сонгаиле, те закуцавањем Николе Калинића у контранападу, "Арена" је поново експлодирала, а Звезда пришла на само четири поена заостатка (49:53).

Duel Džejmsa Andersona i Branka Lazića u meču Evrolige između Crvene zvezde i Žalgirisa
Дуел Џејмса Андерсона и Бранка Лазића у мечу Евролиге између Црвене звезде и Жалгириса / Извор: МН Press

Иако је почео меч са клупе, Јака Блажич је био најефикаснији појединац у редовима црвено-белих са осам поена, док су Бобан Марјановић и Чарлс Џенкинс забележили шест. На другој страни, Џејмс Андерсон уписао је девет поена у првих 20 минута.

2. четвртина - 34:39 (21:19)

Звезда је кренула одлично у наставку и агресивном одбраном одбранила прва три напада гостију, док су на другој страни Лазић и Џенкинс приближили црвено-беле на "минус 3" (17;20). Гости су после тајм-аута иапк успели да одговоре на агресивну одбрану нашег евролигаша, а предност гостима одржавали су Сонгаила и Милакнис. Добро су у тим моментима сарађивали Џенкинс и Цирбес на "пик ен ролу" и држали Звезди прикључак (23:26).

Баш када су сасвим хватали прикључак поенима Лазића уз додатно слободно бацање (26:28), једна судијска одлука као да их је избацила из ритма, па су гости поново везали четири поена у низу. Џенкинс је изгубио две лопте за редом, али Жалгирис није успео на то да одговори на њему жељен начин, па је Звезда поенима Марјановића са линије пенала наставила потеру за "зеленима" (28:32). Ипак, Андерсон је тројком, а затим и поенима са пенала донео Жалгирису максималних "плус 9" (28:37). Са друге сране, Звезда је очајно шутирала за три поена и у тим моментима већ имала 0/10 ван линије 6,75! Ипак, Звезда је са две контре и поенима Блажича смањила на прихватљивих 32:27, а затим је брзом игром у транзицији Вилијамс асистирао Митровићу за шести поен у низу црвено-белих и само три поена заостатка (34:37). Лекавичијус је поенима са пенала донео гостима "плус 5" на полувремену - 34:39.

Boban Marjanović u meču Evrolige između Crvene zvezde i Žalgirisa
Бобан Марјановић у мечу Евролиге између Црвене звезде и Жалгириса / Извор: МН Press

1. четвртина - 13:20

Меч је почео нереализованим нападима на обе стране, да би потом уследио период игре "кош за кош", па је на улазу у четврти минут било 4:4. Тек поенима Улановаса и Лекавичијуса (у два наврата) гости стигли до шест поена "вишка" (4:10), па је црвено-белима добро дошао ТВ тајм-аут, после којег је Џенкинс погодио са дистанце.

Два напада имала је Звезда да поентира и смањи резултат, али је Лука Митровић два пута промашио за три. Гудаитис и Андерсон чували предност огсима, док су Марјановић и Вилијамс држали прикључак (10:14). Нешто слабији период игре на обе стране прекинуо је Јака Блажич лепим улазом за "минус 2" (12:14). Ипак, Јанкунас је одговорио са четири поена у низу и вратио предност Жалгирису на шест поена на улазу у последњи минут. Калинић је погодио само једно бацање а Јавтокас из другог напада донео гостима "Плус 7" после првог периода (13:20).

Црвено-бели ће на овом мечу наступити без повређеног Стефана Јовића, уместо којег је у саставу млади Ђорђе Каплановић.