ЕВРОЛИГА: Нептунас победио за Звезду, Олимпијакосу драма с Валенсијом

20.11.2014. 20:05
Košarkaši Neptunasa
Кошаркаши Нептунаса / Извор: Профимедиа

Литванци два пута "коцкали" плус и од 18 поена, али су на крају исчупали победу над Лаборал кућом (80:79)

Мало ко је веровао да Нептунас из Литваније може да у дебитантској сезони Евролиге упише три победе у шест кола. Сада више није ни битно, али победа тима из Клаипеде над Лаборал Кућом од 80:79 иде и те како на руку кошаркашима Црвене звезде. Драма је виђена и у другом мечу Д групе, а Олимпијакос је на једвите јаде победио Валенсију 80:79.

Нептунас је у чудној утакмици два пута „коцкао“ предност, једном и 18 разлике (53:35), али су на крају ипак исчупали победу. Литванци су очајном селекцијом шута, али и слабом одбраном губили предност, а меч је у другом полувремену игран на махове! Шпанци су са две серије 17:2 и 14:2 стизали домаћина, да би се све решило у последњих десетак секунди када су гости промашили неколико чистих прилика.

Томас Ертел је убацио 31 поен (8/10 за три), али је промашио тројку за, ко зна, можда и тријумф. У дресу домаћина Мустафа Шакур и Завацкас су убацили по 16.

Vasilis Spanulis
Василис Спанулис / Извор: Фото: МН Press

Олимпијакос је сачувао низ непобедивости у Д групи Евролиге. Сачувао, али су се Спанулис и друштво поштено ознојили пре него су савладали Валенсују за коју је дебитовао Немања Недовић. Олимпијакос је добио 77:76.

Расплет у првом полувремену није наговештавао драматичан крај, али су кошаркаши Валенсије показали, како то тренери воле да кажу, карактер и у трећој деоници потпуно смирили домаће. У последњих десет минута меча Валенсија је водила, а, рецимо, 44 секунди пре краја, после тројке Дубљевића 75:73. Но, Спанулис је 25 секунди пре краја вратио тројку, да би са линије пенала, 11 секунди пре сирене и он и Рибас промашили по једно бацање. Недовић је имао лопту и пробао је с продором... Остао је кратак, а после мртве лопте Рибас се оклизнуо и секунда пре краја остао без шута.

Немања Недовић се у дебију није прославио. За мало мање од 25 минута колико је играо уписао је шест поена (3/7 за два, 0/2 за три, 2ск, 4ас, 3из). Десет поена више убацио је Владимир Лучић (3/3 за три). Бојан Дубљевић је са 18 поена предводио тим који после кола има 1/5. Спанулис је уписао 15 (2/6 за три, 3/5 за један, 7ас, 4из) од који је осам дошло у последњих пет минута меча.