Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

Гашић: Дао сам сагласност да полети хеликоптер и да се спаси беба

07.04.2015. 22:41 23:56
Пише:
Танјуг
Bratislav Gašić
Братислав Гашић / Извор: Танјуг

Министар одбране Братислав Гашић изјавио је да апсолутно верује у стручност и ефикасност истражних комисија које су формиране да испитају околности пада војног хеликоптера и додао да су постојали сви услови за полетање, те да је зато и дао сагласност за тај задатак.

Гашић је рекао да је он издао наредбу о полетању војног хеликоптера у акцији спасавања бебе сходно овлашћењима, законима и правилима службе.

"Ту одлуку донео сам после упознавања са свим детаљима од надлежног старешине, команданта 204 вадухопловне бригаде и донео одлуку да се крене у акцију спасавања детета", рекао је Гашић.

Он је казао да га је бригадни генерал, командант 204 вадухопловне бригаде Предраг Бандић обавестио да постоје сви метеоролошки и технички услови да се тај посао обави и да је посада спремна да изврши задатак.

Додао је да је све спроведено у складу са процедурама и правилима службе.

helikopter
хеликоптер / Извор: Танјуг

Гашић је рекао да је у време несреће у којој је настрадалао шесторо одраслих и тек рођена беба био у Крушевцу и да је након што је у 22:30 добио информацију да је изгубљен контакт са посадом пошао за Београд. Он је показао и слике са наплатне рампе из којих се види у које време је његово возило прошло кроз наплатну рампу.

Гашић је казао да сматра да су обе комисије апсолутно компетентне да сачине ваљан извештај.

Министар је поручио и да ће се одазвати позиву тужилаштва уколико то од њега буде затражено и да позив за то још увек није добио.

На питање да ли да ли осећа одговорним, Гашић је рекао да се сматра одговорним од тренутка полагања заклетве, а да су у овом случају поштоване све процедуре и правила службе.

Шта се све догађало тог кобног дана?

Објашњавајући детаље акције спасавања бебе, Гашић је рекао да је њега на мобилни телефон позвао директор болнице у Новом Пазару и затражио помоћ, после чега је он звао директно генерала Бандића, што је, како је навео, била процедура и за време поплава.

"Здравствени центар и болница Нови Пазар позвали су најпре МУП, а МУП им је рекао да само Војска Србија може да помогне и након тога директор болнице звао је директно мене", рекао је Гашић.

Он је додао да је најпре проверено да ли постоје услови за извршење задатка и да је када је обавештен да постоје, дао сагласност.

helikopter
хеликоптер / Извор: Профимедиа/илустрација

Министар је рекао да је најпре разговарао са припадницима копнене војске који су му рекли да би сувише времена било потребно док дођу до места на којем је возило са бебом било заробљено.

"Генерала Бандића сам позвао на његов службени телефон и рекао да му да истражи могућност да ли може да се иде по бебу и да ме извести о томе. После седам, осам минута ме известио да постоје метеоролошки услови да можемо да извшимо задатак", рекао је Гашић.

У 19:56 сати, како је рекао Гашић, Бандић га позвао и рекао да постоје сви технички услови, да је летелица исправна, дежурна посада спремна за извршење задатка и да је онда донео одлуку да се задатак заврши.

Временски услови су проверени од стане посаде, команданта 204 бригаде и у извештају се наводи да су они били у складу са обученошћу посаде, рекао је Гашић.

Гашић је навео да медији користе делове извештаја који им одговарају да би од тога направили сензацију.

Такође је додао да верује у стручност и етику комисије, као и да има поверење у тужилаштво као независну институцију и да нема право да коментарише њихов рад.

Упитан ко је одлучио да хеликоптер слети на аеродром Никола Тесла, Гашић је рекао да су оперативни центар и посада у току лета донели ту одлуку, без утицаја било кога, јер су били лоши услови за слетања на ВМА.

Гашић је додао и да је пилот Омер Мехић добро познавао аеродром јер је, како је навео, "имао три хиљаде сати слетања на аеродром".

Безбедност посаде и путника била је на првом месту, рекао је Гашић.

helikopter
хеликоптер / Извор: Танјуг

Министар је истакао да нико није имао намеру да се слика, да сам није намеравао да присуствује слетању хеликоптера, а да је био у контакту са министром здравља.

"Нико није имао намеру да се слика", рекао је Гашић, истичући да се несрећа сада користи за "јефтине политичке поене".

Упитан да ли постоји спор између њега и начелника Генералштаба око објављивања свих извештаја, Гашић је рекао да жели да јавност зна све и да се ништа не крије.

Гашић је рекао да разуме што начелник генералштаба не жели да се објаве поједини документи јер би скидање ознаке "војна тајна" са неких докумената могло да угрози систем, односно да доведе до откривања појединих шифри које нису битне за саму истрагу .