ХОЋЕ ТРИ МИЛИЈАРДЕ ЕВРА: Турци траже помоћ од ЕУ за збрињавање избеглица
Вође Европске уније прихватиле су да размотре захтев Турске да јој се одобри три милијарде евра за збрињавање преко два милиона избеглица, с тим да Анкара обезбеди да имигранти преко Турске више неће неометано пролазити у Грчку и даље у ЕУ.
Европске вође су на завршетку заседања усвојили и хитне мере за јачање надзора спољних граница, увођење граничних пунктова за попис и одвајање ратних избеглица од миграната из материјалних разлога.
У закључцима прошле ноћи завршеног заседања се каже да се морају "делотворно и оперативно спровести закључци министарске конференције о источном Средоземљу и западнобалканском путу (миграната), уз посебан нагласак на уређивање прилива миграната и битку против мрежа организованог криминала".
Шефови држава или влада Уније су такоје потврдили договор да се одобре "гарантни фондови" од по милијарду евра за земље у окружењу ратом захваћене Сирије и афричке земље одакле највише долазе економски мигранти.
Лидери "Вишеградске групе" су у Бриселу истовремено саопштили да ће Чешка, Словачка и Пољска упутити помоћ од око двеста полицајаца и војних официра Мађарској у циљу што бољег надзора границе са Србијом.
То је затражила Мађарска, а челници Вишеградске групе су нагласили да то чине да би "заштитили Шенгенске границе, што је предуслов за уређивање текућег мигрантског притиска".
Прихваћен акциони план ЕУ-Турска
Како су пренели извори заседања шефова држава или влада ЕУ, који су одлучили да прошле ноћи заврше, иначе и за данас планирано заседање, прихваћен је акциони план ЕУ-Турска којим би ЕУ покренула дијалог с Анкаром о визној либерализацији и споразуму о враћању имиграната у Турску, а поспешени ће бити и преговори о чланству ЕУ-Турска.
Лидери ЕУ: Мора се наћи политичко решење за Сирију
Лидери ЕУ су нагласили да се мора наћи политичко решење за кризу у Сирији "где мира на може бити уз садашње вођство и све док легитмне тежње свих делова сиријског друштва не буду задовољене".
Они су изразили "забринутост због ангажовања Русије" у Сирији, али су подвукли да у тражењу политичког решења за сиријску кризу морају учествовати и Русија и Иран.
Лидери ЕУ су навели да се све мора учинити како би се нарочито с афричким земљама јужно од Сахаре, којима ће ЕУ дати финансијску и стручну помоћ, обезбедила ефикасна сарадња у спречавању прилива илегалне имиграције и обавеза да те земље приме назад мигранте које ЕУ заустави на својим границама или их врати са своје територије.
Додаје се и да се "жижа напора мора усредсредити на битку против Даеша (арапски назив за екстремисте тзв. Исламске државе) и друге од УН означене терористичке групе, и то јединственом стратегијом и политичким процесом на темељу Женевског саопштења из 2012".