Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ИДЕАЛНИ ЗИМСКИ СПОРТОВИ ЗА ДЕЦУ: Који су погодни за малишане, али и за ваш џеп!

21.01.2016. 14:11
Пише:
Србија Данас
Zimski sportovi
Зимски спортови / Извор: Профимедиа

Предлози у складу са могућностима. А ево и који су бенефити сваког спорта.

Било да волите зиму или не, вероватно ће вам бити тешко да одлучите који спорт је прави за ваше дете, а зимски спортови су специфични и по томе што су мање доступни од осталих. Опрема за зимске спортове подразумева, пре свега, одговарајућу одећу која не ограничава покрете и функционалност, док вас у исто време греје, а затим су ту и скије и клизаљке. Стога, постоји пар ствари које би требало да узмете у обзир:

1. Размотрите финансијски аспект и питања попут оних колико далеко морате да путујете да бисте уживали у одређеној спортској активности. Колико често можете себи да приуштите да се дете бави датим спортом?

2. Узмите у обзир и кондицију детета, способност да одржава равнотежу и његова интересовања за нове активности.

3. Кроз тимски рад зимски спортови доприносе бољој координацији, већој спретности, док уједно јачају њихов осећај за равнотежу. Ту уче како да следе инструкције, процењују ризичне ситуације и упознају се са техникама преживљања.

4. Ако су деца мала, можда би за њих било боље да комбинујете неколико зимских спортова, уз игру на снегу и активности које су мање физички захтевне.

5. Покушајте да навикнете децу на спортску опрему за снег и на хладноћу. Пружите детету подршку и заинтересујте га да само испроба опрему која му је потребна како би могло да скија или клиза.

6. Зимски спортови захтевају много енергије. Зато је деци потребно доста хране, сна, као и да пију доста течности.

КЛИЗАЛИШТА У БЕОГРАДУ

Најпопуларнија клизалишта су Пионир и Пингвин на Новом Београду, као и бесплатна клизалишта на Ади Циганлији, код старог ДИФ-а и на Калемегдану. А ево која су све доступна тренутно.

Ледена дворана Пионир

пон - чет 20:30 - 22:00, пет 20:30 - 22:30
викендом 11:00, 14:00, 20:30
Цене: карта 150 - 250 динара; клизаљке 300 динара

Ледена дворана Пингвин

пон до пет 12:00, 14:00, 16:00, 19:30
суб и нед 11:00, 13:00, 15:00, 20:00
Цена: карта 150 - 250 динара; клизаљке 250 динара

Клизалиште Олимп

10:00 - 11:30, 12:00 - 13:30, 14:00 - 15:30
16:00 - 17:30, 18:00 - 19:30, 20:00 - 21:30
Цене: 200 динара; клизаљке 150 динара

Клизалиште Делта City

10:00 - 22:00
Цене: карта 200 динара; клизаљке 350 динара

Клизалиште Стари ДИФ

10:00 - 22:00
Цене: карта 200 динара; клизаљке 200 динара

Трг Никола Пашић

10:00 - 22:00
Цене: карта бесплатна; клизаљке 100 динара

Зимским спортовима можете да се бавите и без одласка на планину, мада једино на планини можете да осетите праву драж скијања и узивате у зимској идили. Ово су најпопуларнији спортови на снегу и леду, а ево који су и њихови бенефити.

Клизање

Већ са три године дете може да стане на клизаљке, док су у неким земљама тренинзи хокеја на леду прилагођени малишанима узраста од четири године. Клизање позитивно утиче на самопоуздање детета и развија његову координацију, без обзира на то да ли се ваше дете определило за уметничко или брзо клизање, или за хокеј на леду.

Потпуну сигурност на клизаљкама дете може да стекне најбрже за седам дана, а најдуже за два месеца. Клизање може да допринесе развоју малишана да правилно држи тело, стећи ће грациозност покрета, а уколико клиже у затвореном простору, уживаће уз музику и развиће осећај за ритам. Такође, клизање развија мишиће, тело чини еластичнијим и спретнијим.

Деца која се активно баве клизањем ретко имају проблема са болестима респираторних органа и алергијама, па доктори чак препоручују клизање деци која пате од астме.

Скијање/Сноубординг

Децу са три или четири године можете да упишете у школу скијања, док се бављење сноубордингом препоручује нешто касније, када дете напуни седам година. Посебне стазе се користе како би деца прво могла да се навикну на опрему и науче основне кораке.

Да би ваше дете безбедно скијало и клизало, мора да има добру координацију руку и ногу, како би све време одржавало равнотежу тела. Важно је и да му мишићи буду јаки јер поред спуштања низ падину треба да се пење и узбрдо, да се окреће. а понекад и падне.

Ово су спортови који ангажују читаво тело. Према томе, децу треба припремати вежбама које симулирају скијашке или клизачке покрете, али и вежбама истезања и јачања мишића ногу, руку и леђа, као и вежбе за одржавање равнотеже.

Скијање активира мишиће и зглобове ногу, доприноси бољој координацији, већој спретности и јача осећај за равнотежу. Осим тога, трчање на скијама благотворно делује на срце, плућа, мишиће и зглобове, и развија издржљивост и упорност деце.

Боб

Сигурно не мислите да су металне санке које могу да достигну брзину до 140 километара на час нешто чиме би ваша деца могла да се баве. Ипак, данас постоји много популарних стаза за боб које могу да користе чак осмогодишњаци возећи се сами на санкама које не иду тако брзо. Млађа деца могу да се санкају у пратњи родитеља. Сјајно звучи, посебно ако деца воле адреналин или су љубитељи ролеркостера.

Санкање и прављење Снешка Белића

Може да буде забавно за све узрасте! Зимски спортови су одличан избор да квалитетно проведете време са породицом на снегу, а санкање никада не губи своју драж без обзира на то да ли сте дете или родитељ.

Обратите пажњу

Деца која се активно баве неким спортом могу без посебних припрема да стану на скије или обују клизаљке и препусте се уживању, док остала треба да се бар неколико недеља припремају и вежбају на сувом терену како не би добила упалу мишића или се повредила на снегу и леду.