Јоханес Хан: Темпо процеса приступања ЕУ диктира Србија
Темпо процеса приступања Европској унији диктира Србија, а услови за отварање првих преговарачких поглавља су јасни и нису покретна мета, рекао је европски комесар за суседство и преговоре о проширењу Јоханес Хан у интервјуу порталу Јуропеан Вестерн Балканс.
Хан сматра да не постоји "ограничење брзине" те зато, како наводи, увек радије говори о "процесу" него о "преговорима".
"Темпо процеса диктира Србија. Влада Србије сама поставља амбициозне датуме, које ја препознајем као знак њихове снажне посвећености", истакао је Хан, изразивши жељу да прва поглавља буду ускоро отворена на чему, како каже, ради заједно са представницима српске владе.
Упитан да ли има нових условљавања од стране земаља чланица ЕУ, Хан каже да су "услови јасни и они нису покретна мета", те да су их једногласно поставиле све земље чланице ЕУ и да су укључени у преговарачки оквир који је усвојен у децембру 2013. године.
"Тамо је јасно наведено да су то владавина права, као и нормализација односа Србије и Косова, и њих би се требало латити на самом почетку преговарачког процеса. Доста тога је урађено по овом питању, али још увек нисмо стигли до циља", указао је Хан.
Он је рекао да службе ЕУ тренутно процењују последње верзије акционих планова Србије које се односе на владавину права, то јест поглавља 23 и 24.
"Под условом да је остварен паралелни напредак у преосталим питањима која се односе на имплементацију постигнутих договора са Приштином, надам се да ћемо прва поглавља отворити ове године", истакао је Хан.
Говорећи о слободи медија, европски комесар је указао да је то основно право о којем се не може преговарати и кључан услов, те да га земље кандидати морају у потпуности поштовати пре приступања ЕУ.
Он је подсетио да је Европска комисија у више наврата изразила забринутост поводом погоршања услова за слободно изражавање и недостатка транспарентности по питању власништва над медијима у Србији.
"О овоме сам разговарао са представницима Владе Србије неколико пута на начин који је био отворен, конструктиван и пун поштовања. Тако ћемо и наставити", казао је Хан, изразивши уверење да је порука схваћена и наду да ће конкретан напредак бити уочљив.
Он је, такође, указао на значај рада заштитника грађана и пуног поштовања независних тела, истакавши да независне институције и регулаторна тела имају суштинску улогу у обезбеђивању одговорности извршне власти у свакој функционишућој демократији.
"Важно је да сви делови владе сарађују са заштитником грађана и осталим регулаторним телима. Ово је значајан елемент у имплементацији Владиног Акционог плана за поглавље 23. То је порука коју шаљем свим својим саговорницима у Београду", рекао је Хан.
Он је изразио задовољство што се након његове недавне посете Београду догодио састанак премијера Србије Александра Вучића и заштитника грађана Саше Јанковића, као и наду да ће то обележити нови почетак у односима између државе и независних институција.
Европски комесар је у интервјуу за EWB подсетио да се током посете Београду састао и са лидерима опозиције у Србији и предочио да опозиција игра веома важну улогу у демократском процесима.
"Међупартијски консензус је круцијалан за успешан процес трансформације, који мора обухватити цело друштво", закључио је Хан.