КЛС: Партизан после продужетка до тријумфа у вечитом дербију

31.05.2014. 20:40 23:13
Aleksandar Pavlović i Boban Marjanović
Александар Павловић и Бобан Марјановић / Извор: Фото: МН Press

Актуелни шампион после много преокрета забележио тријумф на "врућем" гостовању највећем ривалу и обезбедио прву позицију пред плеј-оф.

Кошаркаши Партизана савладали су вечитог ривала Црвену звезду после продужетка резултатом 82:78, у мечу 12. кола Кошаркашке лиге Србије.

ТАБЕЛА: Партизан 11-1, Црвена звезда 9-3, Мега визура 8-4, Раднички 7-5, ФМП,  Металац 4-8, Црнокоса 3-9, Борац 2-10

Црно-бели били су знатно бољи, имали су и 11 поена предности, али је домаћин преко расположеног Блажича у наставку стигао до продужетка у којем је актуелни шампион ипак био присебнији и на крају заслужено славио победу. Овим тријумфом Партизан је два кола пре краја регуларног дела сезоне обезбедио прво место уочи старта плеј-офа, пошто има две победе више и бољи међусобни скор од вечитог ривала.

У редовима победника најбољи су били Богдан Богдановић са 24, односно Александар Павловић са 20 поена, односно Жофри Ловерњ са 12 поена и чак 15 скокова. Са друге стране, Јака Блажич забележио је 22 коша, док је и Бобан Марјановић забележио "дабл-дабл" са 13 поена и 10 скокова.

Ово је прва победа Партизана над Црвеном звездом ове сезоне у свим такмичењима, пошто је претходно три пута поражен.

Црвена звезда је поразом уписала и трећи узастопни пораз након уводних девет победа у шампионату, што говори о веома лошој форми у којој освајачи Купа Радивоја Кораћа дочекују разигравање.

1. четвртина - 15:24

Почело је нападачки, практично без одбране. Црно-бели су диктирали игру и резултат, брзо стигли до 10:5, а потом и серијом 7-0 до "плус 9" (22:13). Расположени кошаркаши Партизана чувају резултат и увећавају предност до максималних девет поена предности на првом одмору - 24:15.

Прве варнице виђене су већ после нешто више од два минута игре, а у вербалном сукобу нашли су се Јака Блажич и Богдан Богдановић. Ипак, страсти су се брзо смириле.

2. четвртина - 29:40

Мусли у 12. минуту доводи црно-беле до десет поена "вишка", а Звезда прикључак хвата тек серијом 9-3 коју је иницирао Лазић за 28:31. Црно-бели, међутим, узвраћају и праве нову серију од 9-1, пошто су одлично контролисали скок, првенствено захваљујући Ловерњу. Звезда до великог одмора није поентирала из игре, па је Партизан на полувреме отишао са великих 40:29.

Bogdanović i Lazić
Богдановић и Лазић / Извор: Фото: МН Press

3. четвртина - 46:49

Звезда се у врло неефикасној игри са обе стране, ипак боље снашла и серијом 11-3 у дужем временском периоду (пет минута) пришла на само три поена минуса (40:43). Џенкинс је у том периоду постигао пет, а Блажич четири поена, док је на другој страни погађао само Павловић (по једном из игре и са пенала).

Са два везана поентирања Бертанса црно-бели стижу до 47:40, међутим, Нелсон и Раденовић одржавају корак и Звезду на последњи двоминутни одмор воде са само три поена заостатка - 46:49.

4. четвртина - 70:70

Последњи период почиње поенима Богдановића са линије пенала, али на измаку 33. минута Нелсон погађа тројку, да би Драгићевић пеналима довео Звезду до првог вођства још од тројке Блажича у првом минуту (3:2). Павловић је у тим моментима преузео одговорност и са шест везаних поена, иницирани техничком грешком клупе Црвене звезде довео црно-беле до пет поена предности, за 59:54.

Nikola Milutinov, košarkaš Partizana
Никола Милутинов, кошаркаш Партизана / Извор: Фото: МН Press

При резултату 61:57 Јака Блажич поентира уз пети фаул Павловића, клупа црно-белих била је незадовољна после чега је добила техничку грешку коју у поенима са пенала користи Блажич, да би затим погодио и тројку за својих осам везаних поена и ново вођство Звезде - 65:63. На тројку Џенкинса истом мером узвраћа Богдановић, на улазу у последњи минут (68:69). После полагања Блажича, Богдановић има прилику да са пенала донесе тријумф црно-белима, али погађа само једно и меч одлази у продужетак - 70:70.

Продужетак - 78:82

После игре "кош за кош" на старту додатног периода Ловерњ постиже "монтруозно" закуцавање из одбитка, да би у наредном нападу Богдановић постиже тројку за великих 79:74 за актуелног шампиона. Црно-бели су могли да докусуре Звезду али је Липовиј украо лопту Богдановићу и пеналима вратио Звезду у игру. Ипак, Ловерњ враћа предност гостима, после чега црвено-бели нису успели да направе нови преокрет, па је Партизан заслужено славио - 82:78!