Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ЛЕСТЕР је на корак од титуле, а ОВО су највећа изненађења у историји фудбала (ФОТО, ВИДЕО)

01.05.2016. 07:51
Пише:
Србија Данас
Marez
Марез / Извор: Реутерс

"Лисице" немају ниједан трофеј у историји.

Лестер је највеће изненађење ове сезоне у светском фудбалу, клуб из града са 350 хиљада становника који је пре две године био друголигаш, а прошле сезоне се у финишу првенства спасио испадања, практично чека да и теоретски обезбеди титулу првака Енглеске, само чудо може да спречи "лисице" да не освоје пехар.

Клуб основан давне 1884. године никад није освојио ниједан трофеј, у ниједном такмичењу, а ове ће готово извесно први пут подићи пехар намењен шампиону испред носа енглеским великанима какви су Манчестер јунајтед (20 титула), Ливерпул (18), Арсенал (13), Евертон (9), Астон Вила (7), Сандерленд (6), Челси (5) , Њукасл, Шефилд вендзеј и Манчестер сити (4)... Лестер је по висини буџета тек на 17 месту у Премијер лиги ове сезоне, али новац не игра увек пресудну улогу у фудбалу.

До потврде титуле, Лестер још увек неће бити на листи највећих изненађења кад је у питање освајање трофеја, али извесно ће бити међу пет чуда. Ми вам представљамо листу највећих изненађења у историји фудбала.

1. Грчка првак Европе (2004. године)

Дефинитивно највеће изненађење у историји фудбала приредила је Грчка предвођена Немцем Отом Рехагелом. Хелени су на ЕП 2004. години отишли као апсолутни аустајдери, нико им није давао шансе ни да прођу у четвртфинале јер су били у групи са домаћином Португалијом, Шпанијом и Русијом, али... Грци су већ на отварању шампионата направили чудо, победили су домаћина Португалију 2:1, а затим ремијем против Шпаније 1:1 обезбедили пласман у четвртфинале, пораз од Русије 1:2  није утицао на пролаз у нокаут фазу. У четвртфиналу Грчка је голом Ангелоса Харистеаса победила 1:0 Француску, тад браниоца трофеја на ЕП. У полуфиналу је срушена Чешка, после 0:0 у регуларном току, гол Трајаноса Деласа у продужетку био је довољан за пласман у историјско финале. У легендарном финалу, Грчка је поново изашла на мегдан домаћину Португалији, и поново победила, поново голом Ангелоса Харистеаса који је уз Трајаноса Деласа, Јоргоса Карагуниса, голмана Антониса Никополидиса и капитена Теодораса Загоракиса постао херој нације.

2. Данска првак Европе (1992. године)

Ни крива ни дужна, Данска се нашла на ЕП у Шведској и постала првак Европе. Данска је на ЕП стигла уместо репрезентације СФР Југославије којој је због рата у екс Југославији и санкција УН Србији забрањено учешће. Данци, који су у квалификациној групи били иза Југославије, су позвани на првенство уместо "плавих" само 11 дана пред старт првенства. Михаел Лаудруп, један од најбољих данских играча у то време, одбио је да игра јер је сматрао да Данска не заслужује да игра и да је Југославија незаслужено избачена, па су сви мислили да ће Данци бити на ЕП "само да попуне број". СВи, осим изабраника Рихарда Мелера Нилсена који су предвођени феноменалним голманом Петером Шмајхелом и Брајаном Лаудрупом у А групи освојили друго место иза Шведске, а испред фаворизованих Енглеза и Француза и пласирали се у полуфинале. У мечу за пласман у финале после епске борбе и 2:2 после 120 минута игре Данци су бољим извођењем пенала елиминисали браниоца трофеја Холандију. У финалу је Данска направила највеће изненађење и резултатом 2:0 победила тад актуелне светске прваке Немце.

3. Уругвај светски првак (1950. године)

Уругвај је своју другу, за сад и последњу титулу светског првака, освојио 1950. године у Бразилу. Домаћин је важио за апсолутног фаворита јер је пре меча који је одлучивао о титули светског првака победио Мексико (4:0), Шпанију (6:1) и Шведску (7:1). У мечу који је одлучивао о титулу, Бразилу је пред 200 хиљада својих навијача на легендарној Маракани био потребан реми против Уругваја за светску круну, али... Бразил је чак почетком другог полувремена повео голом Фријасе, све је било спремно за спектакуларно славље, међутим Уругвајци нису то дозволили. Головима Скијафина и Гигије преокренули су у финишу меча и тако утишали 200 хиљада навијача.

4. Онсе Калдас освајач Копа Либертадорес (2004. године)

Онсе Калдас није велики клуб чак ни за колумбијске услове, са четири титуле је на осмом месту вечне листе у домовини, далеко иза Атлетико Насионала (15), Миљонариоса (14) и Америке Кали (13). Клуб из Манизалеса, града са око 400 хиљада становника, је успео 2004. године да освоји титулу првака Јужне Америке победивши на путу ка трофеју бразилске и аргентинске великане. Онсе Калдас је под вођством тренера Луиса Монтоје на путу ка финалу елиминисао бразилске великане какви су Сантос и Сао Пауло, троструки освајачи Копа Либертадорес. Колумбијце је у финалу чекао још већи великан, Бока јуниорс, у том тренутку бранилац трофеја и освајач пет титула првака Јужне Америке (касније освојио још један пехар, 2007). У финалу је после две утакмице било нерешено (1:1 и 0:0), па су одлучивали пенали, у којима чак четири играча аргентинског клуба нису постигли гол. Успех Онсе Калдаса добија на тежини ако се зна да је у екипи био само један странац, из Аргентине, сви остали играчи су били Колумбијци.

5. Стеауа првак Европе (1986. године)

Клуб из Букурешта је постао први који је пробио "гвоздену завесу". Стеауа је постала први клуб из Источне Европе који је постао првак Старог континента. Румунска "звезда" је уз много проблема стигла до полуфинала у којем је направила велико изненађење и елиминисала фаворизовани Андерлехт. Уследило је легендарно финале у Севиљи против Барселоне и победа после бољег извођења пенала у којима је бриљирао голман Хелмут Дукадам који је одбранио сва четири пенала које су извели фудбалери Барселоне. Све их можете видети на клипу испод.

 

}