Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

Ли Кећијангу Повеља почасног грађанина и Нолетов рекет

18.12.2014. 17:33
Пише:
Танјуг
Titula počasnog građanina Li Kećijangu
Титула почасног грађанина Ли Кећијангу / Извор: Танјуг

БЕОГРАД - Премијеру Кине Ли Кећијангу је уручена Повеља почасног грађанина Београда, чиме је он и званично трећи највиши кинески званичник који је добио ту титулу.

Ли се потом на почетку говора обратио са "добар дан", а завршио излагање са "хвала", пожелео је Србији развој и просперитет и казао "сада сам један од вас".

Кинеском премијеру повељу су на свечаности у Скупштини града, којој су присуствовали премијер Александар Вучић и представници републичке и градске власти, уручили градоначелник Београда Синиша Мали и председник београдског парламента Никола Никодијевић. Мали је рекао да је ово посебан тренутак за град Београд и Србију, који ће ући у нашу историју.

"Београд је вековима спона истока и запада, а данас је мост на којем се они сусрећу. Повељом потврђујемо дугу традицију добрих односа две земље и два народа“, рекао је Мали.

Он је подсетио да Београд и Пекинг имају споразум о сарадњи из 1980. године и најавио да ће следеће године, поводом јубилеја тог документа, на позив свог колеге посетити Пекинг. Мали је захвалио кинеском премијеру што је ове године Београд био домаћин Самита Кине и 16 земаља ЦЕЕ и истакао да су Србија и главни град одлучни да искористе шансе које су пред нама.

По доласку у Скупштину града, Ли се уписао у спомен књигу града Београда, која датира из педесетих година прошлог века, а градоначелник Мали му је показао странице у које су се уписивали његови сународници приликом посета Београду.

Li Kećijang
Ли Кећијанг / Извор: Танјуг

Кинески премијер Ли Кећиијанг истакао је, у говору поводом уручења Повеље почасног грађанина, да је веома почаствован признањем, те да је током боравка у Београду осетио дубоко пријатељство народа Србије према кинеском народу.

Он је подвукао да постоји чврсто и традиционално пријатељство Кине и Србије, политичко поверење и да обе земље инсистирају на узајамном поштовању.

"Сарађујемо на принципима узајамне користи и заједничке победе. Наша жеља је мир у целом свету, и стабилност у овом региону, и зато инсистирамо на мировном развоју", поручио је Ли.

Он је указао да је данас имао прилике да отвори мост на Дунаву, додајући да су током ратова бомбардовани мостови, а да се они грде у миру, те да је изградња показатељ да се две земље залажу за одрживи мир.

Вучић: Срби су одушевљени Вашом посетом

Српски премијер поручио је да ће Србија учинити све да се пројекти који су договорени током посете кинеског премијера Ли Кећијанга остваре на најозбиљнији и најквалитетнији начин, јер ће сваки од њих бити корак ка модернизацији државе и бољој економији.

Li Kećijang i Aleksandar Vučić
Ли Кећијанг и Александар Вучић / Извор: Танјуг

Желим да вас уверим да ћемо учинити све што можемо да пројекте остваримо на најозбиљнији и најквалитетнији начин јер је сваки пројекат корак ка модеранизацији дрзаве и бољој економији која ће побољшати живот грађана”, рекао је Вучић кинеском премијеру. Он је навео да је посета кинеског премијера за њега лично била велико политичко и људско искуство, а да су и грађани не само Београда већ Србије задовољни.

"Ваша тродневна посета допринела је да се људи у Београду и Србији осмехују. Мислим да нећу претерати ако кажем да су одушевљени оним што се у Београду дешавало”, рекао је Вучић и додао да је у разговору са “обичним грађанима” Србије увидео да су поносни због веза које постоје између Србије и Кине.

“Желим вам срећан пут кући”, поручио је Вучић кинеском премијеру, додајући да је Србија Самит организовала најбоље што је могла.

“Напред Београд, живела Србија”, рекао је Вучић.

До сада је додељено 26 Повеља почасног грађанина Београда, а кинески премијер је 27. личност којој је титула додељена. Скупштина града је 28. новембра прогласила премијера Кине за почасног грађанина српске престонице, а подршку том предлогу дале су све одборничке групе.

У одлуци о проглашењу кинеског премијера Кећијанга почасним грађанином Београда, између осталог, је наведено да је он дао допринос унапређењу свеукупне сарадње између институција Кине и Србије.

Звање Почасни грађанин Београда уведено је 19. јула 1954. године. Оно се додељивало све до 1985. године, високим страним државницима, који су били у посети Југославији, а поново је уведено 2006. године.

Ли је трећи кинески званичник који је добио титулу почастног грађанина Београда, а раније су је добили и бивши премијер Кине Хуа Гуофенг и некадашњи председник Кине Ли Sjennjen. 

Li Kećijang, Aleksandar Vučić i Siniša Mali
Ли Кећијанг, Александар Вучић и Синиша Мали / Извор: Танјуг

Кећијангу уручен Ђоковићев рекет

Након што је примио Повељу почасног грађанина Београда, Ли Кећијанг је разговарао са јавним личностима из области културе и спорта, и том приликом добио на поклон тениски рекет са потписом најбољег тенисера света Новака Ђоковића.

Стриц најбољег тенисера света Новака Ђоковића, Горан уручио је овом приликом кинеском премијеру рекет српског тенисера са личном посветом - "Добродошли у Србију, пријатељу Ли", уз потпис на кинеском језику.

Кинески новинари, који су били у пратњи премијера Лија, искористили су пријем за сликање са славним личностима из Србије, пре свега из света спорта који су некада радили у Кини.

Кинески и српски премијер, на јучерашњој конференцији за штампу по завршетку билатералних разговора, поменули су личности из Србије које су познате у Кини, пре свега Новака Ђоковића и популарног "Валтера" - глумца Велимира Бату Живојиновића.