МЕСИ ПРЕ МЕСИЈА: Због овог иживљавања над Барселоном Савићевић је добио надимак "Геније" (ВИДЕО)

18.05.2015. 12:59
Dejan Savićević protiv Branka Brnovića u večitom derbiju iz 1992. godine
Дејан Савићевић против Бранка Брновића у вечитом дербију из 1992. године / Извор: МН Press

На данашњи дан пре 21 године је Дејо ушао у фудбалску историју.

Сваки фудбалски играч у својој каријери може навести свега неколико утакмица на којима је бриљирао и којих ће се сећати читавог живота. Међутим, када неко одигра утакмицу живота против Барселониног "Тима света", како су фамозну Кројфову генерацију звали почетком 90-их година, а још се та утакмица догоди баш у финалу Лиге шампиона, онда је то нешто чега ће се милиони људи сећати заувек.

Милан је био светлосним годинама далеко од епитета фаворита, иако се у финалу нису нашли случајно. Барселона је те сезоне на више него импресиван начин стигла до финала. Те прохладне мајске вечери у Атини цео свет је био уверен да ће Барселона освоијти "ушати трофеј". Сви осим Дејана Савићевића. Он је те вечери играо у надахнућу какво се ретко виђа. Први гол је постигао Данијеле Масаро, након продора Савићевића по десном боку. На 2:0 повисио је исти играч.

Фудбалска јавност је била згранута стањем на терену након завршетка првог полувремена, а популарни Дејо није био нимало импресиониран. Тек што је друго полувреме започело, Геније је постигао гол за сва времена. Узео је лопту штоперу Надалу поред аут линије, и пре уласка у шеснаестерац упутио лоб ударац који ни дугачки Андони Зубизарета није могао да дохвати. Пољубац лопте и пречке је био таман толико нежан да лопта заврши иза леђа голмана Барселоне. Овај магични гол се са правом сматра једним од најлепших голова свих времена, уз гол Зинедина Зидана из волеја против Леверкузена у финалу Лиге шампиона 2002.

Недуго после мајсторије Савићевића, грогирану Барселону нокаутирао је Марсел Десаи за коначних 4:0. Након ове утакмице Дејо је у Италији добио статус Божанства и одговарајући надимак "Геније".