Моћна Шпанија шампион Европе, сјајном игром брзо "упропастила" доживљај финала!

20.09.2015. 20:46
Reprezentativci Španije sa peharom prvaka Evrope
Репрезентативци Шпаније са пехаром првака Европе / Извор: Бета/АП

Пау Гасол, прва фигура Евробаскета, фуриозно водио тим до трона - Литванија поражена 80:63.

Неизвесност у финалу Евробаскета трајала до првог судијско подбацивања! Да, пошто су Шпанци, максимално ангажовано, хируршки прецизно у оба правца одрадили уводна четири минута и Литванцима дали до знања да данас неће моћи до злата. Најсјајнија медаља, трећа у историји, сасвим заслужено је стављена око врата кошаркашима "црвене фурије", који су у Лилу добили Литванију 80:63 (19:8, 22:25, 19:10, 20:20).

Четири прва напада Шпанци су решили без превише муке, док је у одбрани Гасол са две банане затворио кош. Одбрана на ивици фаула, с много преузимања приморала је Литванце на две продате лопте. У 5. минуту на семафору је писало 13:4 да би минут и кусур пре краја уводне деонице било 19:8 за изабранике Серђа Скариола.

Ту је, испоставиће се, био крај и тада су навијачи и симпатизери "армаде" почели да славе. Заустављене су ударне фигуре у саставу тима с Балтика. Валанчијунас, Калниетис и Мачиулис зборно су у првих 20 минута дали само шест поена. Битку су добили Гасол, Миротић, Фернандез и остали, а без очекиваних поена Чикаговог центра у тренутку када се утакмица решавала момци с Иберијског полуострва имали су довољно идеје и расположених играча да казне све пропусте литванске одбране.

Победа Шпанаца је, многи су и пре меча говорили да ће бити лака, била баш таква. Квалитет је био на њиховој страни. Бољи су били у свим сегментима игре, а свету су демонстрирали врхунску партију у којој су сјајно контролисали и игру и резултат. Трачак наде да се, ако ништа друго, финале може претворити у занимљив меч догодио се два и по минута пре краја првог полувремена. Литванци су везали неколико добрих напада, смањили на 29:37 (губили су 18:34), али... Ништа више од тога.

Све у свему, осим медаља које се и те како рачунају, обе селекције задовољне одлазе из Лила пошто су обезбедиле пласман на ОИ изгбегавши "мало првенство света" у квалификацијама који ће се играти следећег јула.

Најефикаснији и на овој утакмици био је Пау Гасол, вероватно МВП Евробаскета. Гасол је дао 25 поена (12ск, 4ас), док су двоцифрени у редовима шампиона били још Љуљ 12 (6ск, 5ас) и Фернандез (11п). Сеибутис и Калниетис су убацили по 13, док је Валанчијунас додао 10 (9ск).

Подсетимо, у мечу за бронзу Француска је победила Србију 81:68.