Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Zvečan

Франц Фердинанд: Прича о човеку због кога је започет И светски рат

28.07.2014. 09:21
Пише:
Србија Данас
Franc Ferdinand i Sofija
Франц Фердинанд и Софија / Извор: Профимедиа

Надвојвода Франц Фердинанд је најпознатији као човек чије је убиство довело до избијања Првог светског рата. Али иза те приче стоји прича о забрањеној љубави, опсесији ловом и промашаја који је могао да убије надвојводу месецима пре него што је убијен са супругом Софијом у Сарајеву пре 100 година.

Његов живот је био један од привилегованих, пун задовољства , одрастајући у Хабсбуршкој краљевској породици која је владала некада познатим Светским римским царством.

"Фердинанд, наследник аустроугарског трона, био је сујетан, импулсиван човек, ограничене интелигенције, нереалних идеја о будућности царства", написао је Павле Шунка у својој књизи о атентату.

Негован да наследи титулу цара од свог стрица, Фрање Јосифа, Фердинанд је започео војну каријеру, али је већину свога времена проводио путујући или у лову.

Франз Фердинанд у Аустралији

У мају 1893. Фердинанд је посетио Аустралију на крузеру Каисерин Елизабет, поносу аустроугарске морнарице. "Није било церемоније, будући да је надвојвода изразио жељу да слети инкогнито", известио  је Аргус.

Током посете, Фердинанд је путовао возом до града Наромине због неког снимања, са заустављањем у Вентворт Фалсу, Блекхарту и Батрурст у западном Јужном Велсу да би уживао у пејзажу. Он је такође био гост господина Бадгерија у Мос Валу, који га је упознао са коалама. Фердинанд је успео да убије најмање осам.

Franc Ferdinand
Франц Фердинанд / Извор: Профимедиа

Једанаест дана касније, надвојвода је напустио Аустралију, његов брод је натоварен са мртвим дивљачима, укључујући кљунара који је додао у своју колекцију трофеја .

На корак од несреће

Фердинандова опседнутост ловом је била виђена као претерана, чак и по стандардима тог времена. На једној фотографији можемо га видети како седи на слону у Цејлону (сада Шри Ланки), а његов боемски замак наводно је „окићен“ са преко 100.000 трофеја.

Несрећа се "догодила" док је био на ловачкој експедицији само неколико месеци пре његовог убиства које је променило ток светске историје. У новембру 1913. надвојвода и Софија су били у посети Енглеској, где су били гости војводе од Портланда у Велбек опатији у Нотингемширу.

У току експедиције пуцања на фазана са војводом, један од мушкараца који им је пунио пиштоље, случајно је испалио два метка и за длаку промашио Фердинанда. "Често сам се питао да ли би Велики рат можда био избегнут, или бар одложен, да је надвојвода упознао своју смрт тада, а не у Сарајеву следеће године", рекао је касније Војвода од Портланда.

Забрањена љубав

Franc Ferdinand sa porodicom
Франц Фердинанд са породицом / Извор: Профимедиа

Фердинанд је очекивао да ће се оженити за некога из своје лозе, или из неке друге владајуће династије у Европи. Али он је упознао грофицу Софију Чотек, тада даму за удају, у Прагу 1894, и заљубио се.

Софијина породица није одговарала строгим критеријумима за брак Хабсбурговаца, присиљавајући пар да задржи своју љубавну везу у тајности. Када је њихова веза изашла у јавност, цар Франц Јозеф је био бесан и забранио брак између њих, али Фердинанд је инсистирао да ће само њу оженити.

Неслагање између Фердинанда и његовог ујака претило је да дестабилизује монархију и на крају је Франц Јозеф пристао на њихов браку, под једним условом. Он је инсистирао да ни Софија, нити било које од деце које пар буде имао, неће имати икакво право на Хабсбуршко престо. Поред тога, Софија  никада не сме да се појављује у формалним приликама са Фердинандом, нити да деле његову титулу или неку од његових привилегија.

Пар се венчао 1. јула 1900. у Чешкој. Франц Јозеф није присуствовао а ни Фердинандова браћа.

Кобни Сарајевски дан

Ubistvo Franca Ferdinanda
Убиство Франца Фердинанда / Извор: Профимедиа

Упркос његовој непопуларности, Фердинанд је прихватио позив од гувернера онда - аустријске провинције Босне и Херцеговине. Да би прославили 14. годишњицу брака, он је одлучио да Софија пође са њим, упркос њиховом обичају да се не појављују заједно у јавности.

"Несмотреност или понос објашњавају његову одлуку да истраје са државном посетом Сарајеву", написао је Хем. Само после 10 часова, 28. јуна 1914. пар је стигао возом, пре проласка  аутомобилом за поворке улицама Сарајева.

У међувремену, шест партизанских босанских Срба из групе познате као "Црна рука" су распоређени дуж трасе, свака под упутством да убије надвојводу. Када је поворка прошла централну полицијску станицу, још један завереник бацио је ручну бомбу у аутомобил, због чега је возач убрзао да би је избегао .

Граната је имала кашњење од 10 секунди и нашла се испод четвртог аута, где је експлодирала, озбиљно ранивши двоје људи. Због хаоса и као резултат убрзања поворке, четворо других потенцијалних убица није могло да настави њихов напад и надвојвода је побегао.

Необично, касније тога дана Фердинанд је одлучио да посети повређене у ранијем бомбардовању у болници. Да би избегли центар града, постојао је план да се иде другим путем. Али то нико није рекао возачу аутомобила, који је залутао у Франц Јозеф улици.

Slika Gavrila Principa
Слика Гаврила Принципа / Извор: Facebook

Један од завереника, 19 -годишњи Гаврило Принцип, стајао је у близини кафића када је видео Фердинандов ауто како пролази. До тада, возачу је речено да иде у погрешном смеру, тако да је он почео благо да скреће.

Принцип је извукао пиштољ, крочио напре , пиштољ је опалио и убио надвојводу у врат и његову супругу у абдомен. Обоје су подлегли ранама.

posle atentata
после атентата / Извор: Профимедиа

Њихова смрт је виђена као олакшање у политичким круговима, каже Шунка, а постојала је општа нетрпељивост и недостатак саосећања од монархије.

Пар су сахранили у крипти у капели Фердинанда у аустријском дворцу Артстетен, уместо уобичајеног места сахране Хабсбурговаца. Њиховој деци није било дозвољено да присуствују сахрани.