Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

Наводни сиријски ваздушни напад на ИСИЛ у Ираку западни медији називају "бруталним нападом на цивиле"

27.06.2014. 10:11
Пише:
Србија Данас
Ratište
Ратиште / Извор: Реутерс

Ове недеље су непознати војни авиони извели низ ваздушних напада на ирачке градове уз границу са Сиријом, који су пали у руке терористичке организације ИСИЛ. Међутим, ко је извео ваздушне нападе још увек није познато. Поједини извори из Ирака сугеришу како су напад извеле америчке ваздухопловне снаге, што су САД одмах демантовале. Након тога су се појавиле информације да иза напада стоје сиријске снаге, но, Дамаск је те наводе такође оповргнуо. Ко су "добри" а ко "лоши" момци?

Међутим, изгледа као да је почео да се ствара медијски консензус око тога да су иза напада ипак стајале сиријске снаге, мада никакав конкретан доказ није понуђен, осим изјава појединих "неименованих сведока".

Ирак тврди како у потпуности контролише свој ваздушни простор те како није тачно да су сиријски војни авиони извели било какав напад на њиховој територији. Наравно, може бити да ирачке власти скривају ту информацију, те да су заправо дали прећутно одобрење сиријским снагама да ударе на положаје ИСИЛ терориста.

ISIL
ИСИЛ / Извор: Реутерс

Чак и да су сиријске снаге извеле тај напад, зар то не би требало поздравити као фактор који доприноси борби против офанзиве ИСИЛ терориста? Зар није циљ зауставити екстремисте од успостављања Калифата на простору Ирака и Сирије? Барем формално такав став заступа и Вашингтон, а сам председник Обама назвао је ИСИЛ "терористичком организацијом која прети целом региону".

Barak Obama
Барак Обама / Извор: Реутерс

Стога, ако су сиријске снаге одлучиле да помогну у тој борби и на простору Ирака (и даље нема доказа за то), ваљда је за очекивати да се такакв акт сматра позитивним. Но, изгледа да није баш тако. Наводни напад сиријских снага CNN назива "бруталним нападом на цивиле", преносећи изјаву локалних фунцкионера који тврде да је у нападу убијено најмање 57 цивила, а рањено око 120.

Исти извори преносе како су сиријски војни авиони извели низ напада на ирачке пограничне градове у западној провинцији Анбар, који су пали у руке ИСИЛ терориста. Један од припадника провинцијског већа покрајине Анбар, Сабах Каркоут, рекао је за CNN како су сиријски војни авиони погодили тржни центар, бензинску пумпу и друге локације у градовима Рутба, ал-Валид и Ал Каим. "Сиријски режим је извео варварске нападе против цивила у провинцији Анбар", рекао је Каркоут. "Сигуран сам да су сиријски војни авиони јер су имали слику сиријске заставе. Уз то, појавили су се из Сирије и вратили су се у Сирију".

Sirija
Сирија / Извор: Реутерс

Можда, чисто ради кредибилитета, новинари CNN су могли да питају господина Каркоута што мисли о чињеници да се ти исти градови сада налазе под контролом ИСИЛ? Или се може претпоставити да га тај податак нешто нарочито не забрињава!

Да поједини локални фунционери подржавају ИСИЛ терористе и није никаква тајна. Исти су им практично отворили врата градова, одигравши класичну улогу петоколонаша. Оно што забрињава је чињеница да CNN, ову поприлично непроверену вест, на својој насловној страни презентује следећим насловом: "Варварски напад: сиријски војни авиони нападају Ирак", преноси Адванс.

Даље, ако су сиријски авиони заиста напали упоришта ИСИЛ, то су могли да ураде само уз координацију са ирачким властима. Да у ваздушним нападима редовно гину цивили је чињеница која би САД требала да буде итекако позната, но и сама погибија цивила је у оваквим ситуацијама итекако спекулативна, јер про-ИСИЛ актери ће бити и више него спремни да све убијене милитанте представе једноставно цивилима, што је итекако постао стандард током рата у Сирији.

Američka Predator bespilotna letelica u Iraku
Америчка Предатор беспилотна летелица у Ираку / Извор: Профимедиа/илустрација

Ако су САД толико забринуте око прецизности сиријских снага, онда боље нека им доставе своје обавештајне информације о положајима ИСИЛ терориста? То би им свакако помогло у борби против, наводног, заједничког непријатеља. Но, можда је проблем у томе што САД још увек не знају да ли им је ИСИЛ непријатељ или пријатељ.

Портпарол ирачке војске, Генерал Касим Ата, демантовао је информацију да су сиријски авиони извели нападе. "Ми познајемо свој ваздушни простор. Нисмо забележили никакву инфилтрацију страних ловаца, а сви војни авиони и хеликоптери који лете изнад Ирака су ирачки", рекао је генерал у разговору за CNN.

Дакле, CNN је имао више директних информација на располагању, а службени портпарол војске је свакако виша функција од неког тамо споредног фунционера на граници са Сиријом.

Ово је свакако још једна одлична лекција модерне пропаганде, која се не служи лажима, али "усмеравање истине" јој је постао специјалитет.