Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Zvečan

НЕ ЗАУСТАВЉА СЕ: Ебола стигла и у Њујорк!

25.10.2014. 07:12
Ebola
Ебола / Извор: Реутерс

Само што се стишала паника због случајева у Даласу, стигла је вест о зараженом лекару у највећем граду САД.

Амерички лекар који се у Африци старао о пацијентима оболелим од еболе заражен је овим вирусом и налази се у болници у Њујорку – вест је која је јуче обишла Америку, подстичући страх од епидемије у густо насељеној метрополи са више од осам милиона становника. Тек што се јавност мало примирила после троје оболелих у Даласу, о изузетно заразној и потенцијално смртоносној болести поново је почело да се говори када је потврђено да је доктор Крег Спенсер (33) такође заражен. Овај лекар се средином месеца вратио из Гвинеје, где је у оквиру програма хуманитарне организације "Лекари без граница” лечио пацијенте заражене еболом.

Lekari u Nigeriji koji se bore protiv ebole
Лекари у Нигерији који се боре против еболе / Извор: Профимедиа

Медији детаљно извештавају о томе куда се све њујоршки лекар кретао пре него што је у четвртак увече осетио повишену телесну температуру, мучнину и умор. Тог дана је трчао, возио се подземном железницом и таксијем, ручао у ресторану и ишао на куглање, али власти Њујорка умирују узнемирене грађане речима да нема разлога за панику јер се ебола преноси непосредним додиром са телесним течностима заражених.

"Нема разлога да се Њујорчани узбуњују”, поручио је градоначелник Бил де Блазио.

Представници здравства подсећају да се вирус преноси само са пацијената код којих су испољени симптоми, тако да Спенсер није могао никога да зарази пре четвртка. Њујоршки лекар је изолован у болници, а његова вереница и двојица пријатеља стављени су у карантин на 21 дан, колико траје период инкубације. Ово је четврти случај у САД. Први пацијент је дошао у Америку из Либерије, где је без заштите помагао трудници која је умирала од еболе. Он је слагао власти обе земље да није долазио у директан контакт са оболелима, али је неколико дана после слетања у Далас осетио прве симптоме. Две медицинске сестре које су се старале о пацијенту, који је касније преминуо, такође су заражене. Случај из Тексаса покренуо је неколико важних питања, од тога како се заштитити од путника са еболом до тога да ли су америчке клинике припремљене за изазове које доноси овај вирус. Петоро Американаца, укључујући једног камермана на задатку у Либерији, заражени су на тлу западне Африке, одакле су допутовали у САД на лечење, пише Политика.

Ебола је покосила око 5.000 људи, углавном у Либерији, Сијера Леонеу и Гвинеји. И поред притисака, председник Барак Обама није желео да забрани све долазне летове из тог дела света, тврдећи да се епидемија не може зауставити тако што ће се стопирати кретање људи. Он је обећао да ће у западну Африку послати 3.000 војника и 175 милиона долара помоћи. Одређено је пет аеродрома на којима путници из тог дела света морају да слете и они се налазе у Њујорку, Вашингтону, Чикагу, Њу Џерсију и Атланти. Доктор Спенсер био је један од путника који је прошао кроз појачане процедуре, али тада није испољавао симптоме и без проблема је ушао у земљу.

Као што је случај сада већ опорављеног америчког сниматеља подигао питање безбедности новинарских екипа које се јављају из западне Африке, тако је и оболевање доктора Спенсера подигло питање услова рада на стотине лекара и волонтера у Либерији, Сијера Леонеу и Гвинеји. УН су процениле да је за борбу против вируса потребно милијарду долара, а ЕУ је јуче саопштила да ће у те сврхе донирати милијарду евра, двапут више од првобитно планиране суме. Светска здравствена организација је пријавила да је произвела две вакцине које би требало да се испитају до краја године. Захтеви за забрану доласка путника из западне Африке углавном се сматрају радикалнима јер су неке земље тог региона, попут Гане или Камеруна, без иједног зараженог, а у Малију је јуче потврђен први случај, то јест једна оболела двогодишња девојчица.

Ипак, паника се лако проширила када се сазнало да је Либеријац у Даласу дошао у контакт са више од сто људи и да су медицинске сестре задужене за овог пацијента кретале на путовања убрзо по његовом пријему у болницу. Магазин "Тајм” сумња да је Њујорк спреман за сусрет са еболом. "Њу рипаблик” се пита зашто је специјалиста ургентне медицине из Њујорка баш морао да оде на куглање и да ли је медицинска сестра из Даласа нужно морала двапут да улази у авион.

И поред свих покушаја владе да умири становништво, страх је у неколико случајева било немогуће сузбити. Тако је Универзитет Сиракуза повукао раније упућени позив за гостовање троструком добитнику Пулицерове награде, фоторепортеру „Вашингтон поста” који је покривао еболу у Африци. Учитељица из Мејна је на принудном одсуству откако се сазнало да је била на семинару у Даласу. Двојици ученика из Руанде није дозвољено да долазе у школу у Њу Џерсију, док је двојици Нигеријаца онемогућен долазак на један универзитет у Тексасу. Стрепња је код појединих људи отупела и осећај за шалу, па је један становник Кливленда пријављен због ширења панике јер је у једном локалу казао да је побегао од бивше супруге инфициране вирусом еболе.

Погледајте и:

ЕБОЛА У МАЛИЈУ: Преминула двогодишња девојчица

Нигерија шаље волонтере за сузбијање еболе

СЗО: Ебола и даље прети