Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Zvečan

ОПРЕЗ: На овим местима у Београду можете бити покрадени

02.02.2015. 00:55
lopov napao ženu
лопов напао жену / Извор: Профимедиа

Оно од чега страхује већина грађана, је да приликом обављања својих свакодневних обавеза, током вожње у градском аутобусу и шетњи по граду, не буду мета џепароша који харају Београдом.

“У “Ушћу” постоје групе џепароша. Данас сам била жртва ја, пре мене многи. Чувајте и ташне и новчанике”, упозорење је које је на Твитеру пре неколико дана оставила једна Београђанка

Због више од 100 џепароша који харају Београдом, неопходан је пратилац куд год да кренете, а нарочито у време великих распродаја и снижења, што је случај ових дана у бројним тржним центрима и продавницама. На то упозоравају и у полицији где је потврђено да су у уторак у “Ушћу” ухватили девојку од 18 година која је џепарила.

“Не постоји сигуран начин како да препознате џепароша, али најбоља заштита од њих је да будете свесни да постоје. Суграђани који у току дана промене четири превоза, сигурно ће доћи у ситуацију да на станици, аутобусу, трамвају или троли буду са џепарошима”, каже за “Блиц” Александар Митровић, шеф одсека за сузбијање џепних крађа.

Инспектор Александар Митровић рекао је да су крађе све чешће при уласку у превоз. Најчешће то изгледа овако: Жртва је већ ушла у аутобус, трамвај или тролу, врата су се затворила, а џепарош остао на сигурном, на станици.

gradski autobus
градски аутобус / Извор: Профимедиа

Често они који праве гужву и који су бучни нису џепароши, али могуће је да раде с неким, односно одвлаче пажњу док неко други џепари.

Претња Београђанима, али и онима који дођу у престоницу су браћа, стара свега 11 и 13 година, која оперишу на пешачком прелазу и око целог комплекса ТЦ “Ушће”, као и у оближњим подземним пролазима. Старији од њих има чак 350 кривичних пријава. Често су и на Зеленом венцу, Тргу републике, Кнез Михаиловој, код Вуковог споменика.

“ Последњих година највећи проблем нам праве малолетници за које држава нема адекватно решење, али и Бугарке које џепаре по тржним центрима, Кнез Михаиловој, Тргу. Оне не познају град довољно и држе се само центра”, упозорава Митровић.

Он истиче да Бугарке углавном долазе у групама и да су толико добро проучиле како функционише Србија да се појављују чак и у време када се исплаћује пензија.” Знају који су то датуми па вребају око пошта и банака”, каже Митровић.

Чак и кад их полиција ухвати на делу, а новац врати оштећенима, довољно је, каже Митровић, да плате суму коју одреди Тужилаштво, од 30.000 до 50.000 динара, а које након тога одустаје од кривичног гоњења. То практично значи да оне не одговарају за дела која су учиниле, што подстиче Бугарке да у што већем броју долазе у Србију.

“То је као да плаћају дозволу да уђу и џепаре по Србији!”, каже Митровић.

Суђења трају и по пет година

Митровић објашњава да од око 100 градских џепароша, 20 одсто чине малолетници. "Разлог због чега су они на улици лежи у неадекватној политици правосудних органа. Ми хватамо џепароше, али не може да их задржимо више од 48 сати. Након тога они су опет на улици. Пишемо кривичне пријаве, али оне иду редовним путем тако да неки поступци трају и по пет година. За то време лопови су на слободи", закључује Митровић.

Србија имам право да некоме забрани улазак у земљу и нејасно је зашто то право не користи у довољној мери, већ се дешава да џепароши буду поново буду ухапшени за иста кривична дела, истиче Митровић.

Џепароши увек иду тамо где је гужва. Најчешћа мета су жене са децом или мајке које гурају колица. Њихова пажња је тада усмерена на малишане, а жене торбе врло често каче и на дечја колица. Такође, места која су опасна због џепарења су и покретне степенице.

Веровали или не, али џепароши вребају и оне који купују ципеле, нарочито када су у току велике распродаје. Зато је савет да када пробате ципеле, торбу никако не остављате иза леђа или на столици поред вас. Пажња попушта и кад у новим ципелама прошетате до огледала да погледате како вам стоје. Водите рачуна.

butik u centru Beograda
бутик у центру Београда / Извор: Профимедиа

Највећи проблем око ТЦ „Ушће“ су малолетници који вребају жртве у групама, али не џепаре сви у исто време. Углавном то раде један или двојица, док остали осматрају. Нарочито је проблематичан семафор код ТЦ “Ушће” јер дуго држи упаљено црвено светло за пешаке, због чега се брзо ствара гужва. Жртве често и не примете да им је нестао новац или мобилни телефон јер су џепароши толико вешти да могу да покради и у ходу.

Ако чекате у реду да купите пицу, пљескавицу, обратите пажњу ко стоји поред или иза вас.

Никако не излазите са новчаницама у рукама из мењачнице. Џепароши често прате жртву до зграде, а најпогодније место за џепарење је лифт. Опрез је из истог разлога неопходан и приликом повратка са пијаце.

Да, и људи који забринуто седе у чекаоницама и стрепе због лекарског прегледа, мета су џепароша. Полицији су пријављивани случајеви џепарења чак и на одељењу Онкологије Клиничког центра.

kafić u Beogradu
кафић у Београду / Извор: Профимедиа

Такозвано пресвлачење раде вешти џепароши који у кафани или ресторану гардеробу остављају на чивилуку, преко туђе. Попију кафу с ногу и одлазе. Док наводно скидају свој капут, краду из џепова туђих јакни и капута, преноси Блиц.

Џепароши иду тамо где су гужве па их у великом броју има на Аутобуској и Железничкој станици. Врло често глуме носаче кофера и тада одраде жртву.

železnička stanica u Beogradu
железничка станица у Београду / Извор: Профимедиа