ЈЕДАН ЈЕ СТАНКОВИЋ ДЕЈАН: Звезда боља од Удинезеа на опроштају капитена!

15.11.2014. 16:57 19:24
Dejan Stanković pred Zvezdinim Severom obeležava kraj igračke karijere
Дејан Станковић пред Звездиним Севером обележава крај играчке каријере / Извор: МН Press

Дејан Станковић ушао је у игру у 38. минуту пријатељског меча између београдског и клуба из Удина на стадиону "Маракана", одиграо осам минута и последњи пут са капитенском траком око руке поздравио навијаче црвено-белих.

Станковић Дејан, један је Станковић Дејан! Фудбалери Црвене звезде и Удинезеа на београдској "Маракани" одиграли су ревијални меч на опроштају Дејана Станковића од дреса свог некадашњег клуба из којег је 1998. године отишао у римски Лацио и започео успешну интернационалну каријеру. Српски шампион славио је победу од 1:0, голом Богдана Планића у 7. минуту, и на прави начин обележио завршетак каријере играча који је у црвено-белом дресу оставио неизбрисив траг.

Легендарни фудбалер Црвене звезде испунио је своју и жељу навијача клуба из Љутице Богдана и последњи, 115. пут у каријери заиграо у црвено-белом дресу, ставивши тако круну на једну изванредну каријеру. Станковић је у 38. минуту сусрета ушао у игру, уз овације "Маракане", одиграо десетак минута, а онда са последњим судијским звиждуком у првом полувремену рекао збогом мајици са вољеним бојама и капитенској траци коју је са успехом носио током деведесетих година прошлог века.

Дејан Станковић пред Звездиним Севером обележава крај играчке каријере / Извор: Танјуг

Станковић је овог лета као помоћник Андреи Страмаћонију сео на клупу клуба из Удина и тако после успешне играчке започео тренерску каријеру. Прошлог октобра окончао је репрезентативну каријеру пријатељском утакмицом против Јапана у Београду, а тада је остао "дужан" навијачима Црвене звезде опроштајни меч у дресу клуба у којем је стекао фудбалско име и наговестио велику каријеру.

Dred Crvene zvezde u kojem će se Dejan Stanković oprostiti od Zvezdinih navijača
Дред Црвене звезде у којем ће се Дејан Станковић опростити од Звездиних навијача / Извор: Фото: ФК Црвена звезда

Дејан Станковић је током двадесетогодишње каријере играо за Црвену звезду, Лацио и Интер и у сваком од ових клубова оставио велики траг. Освоајао је титуле националног шампиона са сва три клуба (укупно седам), десет националних купова, шест Суперкупова Италије, Лигу шампиона, Куп победника купова, УЕФА Суперкуп, Светско клупско првенство. У дресовима репрезентација Југославије и Србије одиграо је 103 меча по чему је рекордер домаћег фудбала (уз Сава Милошевића).

Dejan Stanković sa igračima i rukovodstvom Crvene zvezde na prijateljskoj utakmici između Crvene zvezde i Udinezea
Дејан Станковић са играчима и руководством Црвене звезде на пријатељској утакмици између Црвене звезде и Удинезеа / Извор: Танјуг

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Кахриман, Лазић, Планић, Јовановић, Антић, Грујић, Ристић, Савићевић, Гаврић, Лазовић, Јовић. Тренер: Ненад Лалатовић

УДИНЕЗЕ: Келава, Алхасан, Домици, Запата, Белмонте, Бубњић, Дос Сантос, Халберг, Алвеш, Муриел, Пинци. Тренер: Андреа Страмаћони

Најзанимљивије детаље пријатељског меча Црвена звезда - Удинезе могли сте да пратите на сајту Србије Данас.

ТОК МЕЧА:

90 4. минут - КРАЈ МЕЧА!!! Завршен је спектакл у Београду! Црвена звезда је славила, али је опроштај Дејана Станковића бацио у сенку сва остала дешавања на терену.

90 3. минут - Јанкто шутира снажно са двадесетак метара, али лопта одлази  преко гола.

90. минут - Сјајна шанса за Лазовића да реши питање победника. Изашао је потпуно сам пред Келаве, али је очајно шутирао и послао лопту далеко поред гола.

72. минут - Тражили су гости пенал, после гужве у казненом простору Црвене звезде, али је судија само одмахнуо руком.

70. минут - Јанкто је прошао по левој страни, оштро центрирао, Тркуља се није најбоље снашао, али је Ђорђевић отклонио опасност.

Dejan Stanković na klupi Udinezea na oproštaju od navijača Crvene zvezde
Дејан Станковић на клупи Удинезеа на опроштају од навијача Црвене звезде / Извор: Танјуг

Удинезе напада, али нема праве прилике.

55. минут - Кахриман тешко хода, са видно болним изразом на лицу. Он не може да настави игру, па у прекиду одлази у тунел, док на гол Звезде стаје млади Марко Тркуља. У екипи Удинезеа трострука измена.

50. минут - Добра шанса за Запату, али Кахриман још једном сјајно брани. Ипак, том приликом на њега је налетео млади Јовановић и повредио свог чувара мреже.

46. минут - Почетак другог дела игре. Стефан Ђорђевић је у полувремену заменио Антића.

Svetozar Mijailović uručuje poklon Dejanu Stankoviću
Светозар Мијаиловић уручује поклон Дејану Станковићу / Извор: Танјуг

Станковићу су по завршетку првог дела игре челници стручног штаба предали дрес са бројем 9 и презименом Горана Друлића, бившем фудбалеру Звезде који је повређен у тешкој саобраћајној несрећи пре неколико дана, који је он обукао, а затим се поздравио са играчима из генерације у којој је наступао деведесетих година, а затим поздравио навијаче и захвалио им се на спектаклу који су му приредили.

Oproštaj Dejana Stankovića od navijača Zvezde
Опроштај Дејана Станковића од навијача Звезде / Извор: Србија Данас

45. минут - Станковић је на терену провео тек неколико минута, па је по завршетку првог дела последњи пут у дресу црвено-белих поздравио навијаче вољеног клуба.

Dejan Satnković
Дејан Сатнковић / Извор: Танјуг

38. минут - СТАНКОВИЋ УЛАЗИ У ИГРУ!!! Звездин капитен улази у игру уместо Вукана Савићевића уз бакљаду Звездиног "севера"! Прелепа слика на стадиону Црвене звезде! Станковићу је капитенску траку предао Дарко Лазовић.

35. минут - Дејан Станковић полако припрема опрему на клупи Удинезеа и ускоро би требало да уђе у игру.

Дејан Сатнковић / Извор: Србија Данас

26. минут - Нова грешка одбране Удинезеа и нова шанса за Луку Јовића. Одлично је преварио Бубњића, изборио се за ударац, али је Келава одбио лопту у корнер. Изванредна шанса за 17-годишњег нападача.

13. минут - Муријел је побегао Звездиној одбрани, изашао сâм пред Кахримана, али је шутирао поред гола.

11. минут - Узвраћа Удинезе, који преко Бубњића, после корнера прети главом, али Кахриман брани.

Transparent navijača Crvene zvezde na oproštaju Dejana Stankovića
Транспарент навијача Црвене звезде на опроштају Дејана Станковића / Извор: МН Press

9. минут - Јовић се изненада нашао у шанси, обишао је голмана гостију, а онда био несебичан, додао Савићевићу који уместо у празну мрежу шутира "небу под облаке"!

7. минут - ГОООООЛ!!! 1:0! Звезда води већ на старту меча. Ристић је сјајно сентрирао из корнера, а Планић је одлично налетео на лопту главом, из другог плана. Права најава спектакла на "Маракани"!

Дејан Станковић меч је започео на клупи Удинезеа, одмах уз тренера Страмаћонија. Док је излазио на терен са трибина се орило "Станковић Дејан! Један је Станковић Дејан!"

Иако је у питању јединствен спектакл, трибине стадиона Црвене звезде су веома слабо попуњене. Навијачи црвено-белих пристижу и по почетку меча, али је утисак да је посета врло слаба.