ОВО РАДЕ НАМЕРНО: Возачи су свесни да праве ове ПРЕКРШАЈЕ, али нису свесни МОГУЋИХ ПОСЛЕДИЦА
Многи то чине, некад из бахатости, некад из недовољне свести о опасностима.
Стручњаци и надлежни органи често истичу да би саобраћајна култура возача у Србији могла и морала да се подигне на виши ниво и да непоштовање саобраћајних прописа није нимало ретка појава на путевима у нашој земљи.
Недавно смо писали о прекршајима које чак и искусни возачи праве из незнања (погледајте ОВДЕ), а опште је познато да многи крше и она правила која добро познају, не схватајући колико то може да буде опасно, или, чак, из чисте бахатости.
Предавач у ауто школи "Владица", Славица Газдић, наводи да бахти возачи, примера ради, врло често не поштују првенство пролаза на раскрсницама, чак и ако знају правила, а да се често и укључују у саобраћај на непрописан начин.
- Људи журе, нервозни су и нестрпљиви, али нису свесни да угрожавају и своју, а и безбедност других учесника у саобраћају. Осим непоштовања предности на раскрсницама, возачи често не желе да пропусте аутобусе јавног превоза када покушавају да се укључе у саобраћај полазећи са стајалишта на којем примају путнике, иако у тој ситуацији по правилу морају да стану - каже наша саговорница.
Она наводи да има и ситуација када возачи свесно крше одређена правила, али не из бахатости, већ зато што сматрају да у одређеним ситуацијама то и није битно.
- На пример, многи не укључују показиваче правца приликом скретања или обилажења у малим и слабо прометним улицама, али то је опасно јер такво понашање онда пређе у навику, па се жмигавци не укључују ни онда када је заиста неопходно. Такође, многи имају обичај да намерно возе једносмерном улицом у супротном правцу, јер им је туда најлакше да прођу не би ли што брже стигли до жељеног одредишта - наводи Газдићева.
Она напомиње да међу честе намерне прекршаје спада и непоштовање ограничења брзине, и да возачи често дају себи за право да сами одреде која је брзина адекватна, будући да по правилу сматрају ограничења престрогим.
- Обично мисле да треба да се вози дупло брже, а нису свесни да постоји низ фактора због којих се брзина ограничава, као што су безбедност осталих учесника у саобраћају, квалитета пута, и други - каће наша саговорница.
Прочитајте ОВДЕ о великом скандалу у Немачкој: Опел оптужен за превару, зато што...