Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ПОНОС РУСИЈИ, ЗАПАДУ СТРАХ: Ово оружје ће дебитовати на Паради Победе (ВИДЕО)

18.04.2015. 13:08
Пише:
Србија Данас
Ruski tenk T-14 armata
Руски тенк Т-14 армата / Извор: Youtube Printscreen

Дмитриј Рогозин је најавио да ће на московској паради Русија показати најновија достигнућа своје војне индустрије. Ево неких од њих.

Ове године се навршава 70. година од победе над нацизмом и фашизмом, од капитулације Хитлерове Немачке. За Русију овај датум носи посебан значај јер је њен допринос заједничкој победи био немерљиво висок, али су исто високе биле и њене жртве у, како га они зову, Великом отаџбинском рату. 

Зато ће парада 9. маја ове године бити већа неко икада у новијој историји. Уз грандиозну параду, Кремљ ће представити новости из руске војне индустрије, која ће у следећим годинама јачати одбрамбене капацитете, пунити буџет путем извоза, али и служити као опомена такмацима у регионалним и глобалним размерама.

1. Тенк Т-14 "армата"

Тенк Т-14 ће бити најочекиванији комад технике који би требало да се појави на паради. У питању је пројекат на коме "Уралвагонзавод" ради већ шест година, а који већ сада буди духове.

Русија га је до сада крила од очију јавности, мада су неке фотографије и снимци ипак процурели у јавност. Т-14 треба да буде јак конкурент немачким и америчким тенковима, а по неким одликама је и у предности. На пример, у куполи "армате" неће бити војника, већ ће се она контролисати даљинским путем, тј. из коморе ближе челу возила. 

Систем за пуњење је потпуно аутоматизован, док комора за посаду има нови систем за безбедност: оклоп одељења је вишеслојан, док је сама комора одвојена од дела за муницију.

2. Самохотка 2С35 "Коалиција-СВ"

Русија је направила нову самоходну хаубицу која ће да одмени старији тип 2С19 "Мста-С", произвођен још од осамдесетих година прошлог столећа.

Платформа на којој "коалиција" почива визуелно и суштински је слична оној на којој је саздан Т-14 "армата". Као и са тенком из одељка горе, тако се и о самохотки мало зна. 

Калибар стрељива је 152mm и 155mm и у стању је да прецизно навођеним пројектилима погађа циљеве далеке до 70 километара. Као и "армата", 2С35 ће имати аутоматизовано пуњење.

3. БТР "бумеранг"

Због недостатка средстава овај пројекат није заживео деведесетих година, а као привремено решење замене за БТР-80, Русија је производила БТР-82/А. Међутим, овај последњи руска армија не наручује већ пету годину, тако да је БТР-90 "бумеранг" коначно спреман да засија.

"Бумеранг" је вишенаменско возило. Осим средства за превоз трупа, може да послужи и као амбулантно возило, носач минобацача и противтенковских пројектила, али и као ПВО лансер.

Оклопни транспортет БТР-82/А као модернизована варијанта БТР-80 на путу је ка историји. Совјетска оклопњача добија наследника у виду новог "бумеранга" који има снажнији мотор, боље оклоп, те систем за ноћно гађање.

Оплата која штит возило од мина и противтенковских граната покрива готово цело возило, а поготово под и предњи део, где је мотор. Офанзивно оружје у БТР-90 представља убица оклопа, топ од 30mm.

4.  Пешадијско возило БМП курганец-25

Платформа армата очито је избор у који армија Русије има поверење јер ће и курганец-25 бити заснован на њој.

БМП курганец-25 има аутоматизован систем контроле гађања, а опремљен је топом од 30 mm, митраљезом стандардног калибра 7,62 mm и противтенковским системом "корнет-ем". 

Управљачки део има места за три члана посаде, док се у превозној комори може сместити седам војника. Возило има, кажу, бољу Дрозд-2 заштиту и бољу одбрану од противтенковских пројектила.

5. БТР-МД "ракушка"

Још један вишенаменски оклопни транспортер који ће бити представљен на Паради Победе. Главна намена овог возила биће нападачка функција при ваздухопловним снагама. То значи да је "ракушка" створен за десант из ваздуха, у Србији виђен на заједничкој српско-руској војној вежби у Никинцима (Руски тенкови падали с неба на српско тле).

Конструкција на којој транспортет почива је стара 11 година и користи се од модел БДМ-4. По среди је шасија од алуминимума, употребљива и за кретњу по води, приликом преласка река на пример.

У "ракушку" може да стане чак 13 људи, а возило има систем аутоматског гашења ватре, што значајно повећава безбедност.

6. Урал тајфун У

"Тајфун" је оклопно возило отпорно на мине које може да издржи напад муницијом до 14,5 mm и 8 кг експлозива. Офанзивна опрема Урала се састоји од митраљеза калибра 7,62 mm или 14,5 mm.

Посада се састоји од тројице људи док у превозном простору има места за 16 путника. Урал је вишенаменско возило, па може да послужи као командно возило, возило везе, инжењерије, као и апарат за радијацијско, хемијско и биолошко извиђање.

7. К-300П "Бастион-П"

За крај, оклопно возило са противбродском наменом. "Бастион-П" је производ руско-белоруске сарадње.

За само пет минута "бастион" се може из пасивног стања пребацити у бојеву готовост. Оруђе је делотворно против готово свих типова бродова, па чак и против носача авиона.

Најопаснији елемент овог возила јесу ракете "јахонт" домета 300 км и наводне брзине од 2,6 маха. "Јахонти" имају изузетне кретне способности и кадри су да лете до 5.000 метара у висину, али се пре свега крећу на 10 до 15 метара изнад површи мора како би избегли радаре.

Додатна сложеност и предност комплекса је размена информација. Наиме, када прва ракета стигне до мете, она шаље сакупљене информације до осталих.

БОНУС: Припреме за Параду Победе

До прославе тријумфа над фашизмом је остало три недеље. Руска војска већ се припрема за манифестацију, а ево како то изгледа.