КРАЉ ЗА РОЂЕНДАН ЗАВРШИО У ШЉАЦИ: Новак самлео Надала и граби ка титули на Ролан Гаросу!

03.06.2015. 15:15 19:06
Novak Đoković i Rafael Nadal
Новак Ђоковић и Рафаел Надал / Извор: Реутерс

Српски тенисер стигао до прве победе у Паризу над шпанским играчем, који је поражен после пет година владавине на Отвореном првенству Француске.

Најбољи тенисер света Новак Ђоковић први је полуфиналиста овогодишњег Ролан Гароса, пошто је у три сета савладао Рафаела Надала (7:5, 6:3, 6:1). Ово је била 21 победа Ђоковића (27 узастопна у 2015. години), у 44. међусобном дуелу двојице гиганата „белог“ спорта, а у борби за финале играће са победником дуела Енди Мареј-Давид Ферер. Ђоковић је овим тријумфом прекинуо деветогодишњу доминацију Шпанца, који је забележио тек други неуспех на шљаци у Булоњској шуми и сада има однос победа и пораза 70-2. Ђоковић сада има скор 43-10 у главном граду земље петлова и кроасана. Такође, ово је био први успех светског броја један у Паризу против тенисера из Манакора, после шест пораза.

Novqak Đoković slavi poen u meču četvrtfinala Rolan Garosa protiv Rafaela Nadala
Novqak Ђоковић слави поен у мечу четвртфинала Ролан Гароса против Рафаела Надала / Извор: Реутерс

3. сет - 6:1.

Мало теже него што се очекивало, Ђоковић стиже до петог консекутивног гема и после 13 минута стиже до предности од 2:0.

Нико очигледно не очекује овакав исход меча Ђоковића и Надала.

- Како ли се Надал осећа после губитка брејка у трећем сету - пита се корисник са Твитера.

Ђоковић наставља да меље Надала у трећем сету, па је после 31 минут игре на семафору резултат 5:1. У седмом гему, Ноле прави шести брејк на сусрету и стиже до дугоочекиване победе на шпанским тенисером.

2. сет - 6:3.

Прва четири гема протекла су без већих узбуђења, па је после 19 минута игре на семафору резултат 2:2. Темпо игре евидентно је опао у односу на крај првог периода игре, али тој чињеници треба додати и да јак ветар дува у главном граду Француске, што додатно отежава посао двојици ривала. После 28 минута, резултат је поравнат, 3:3.

Навијачи на Твитеру сматрају да је ово изузетно битан сет за Надала, јер ће се у случају поравнања на 1:1, Ђоковић поново морати да се суочи са "демонима" из прошлогодишњег финала, када је после освојеног првог сета, изгубио три консекутивна.

Ђоковић материјализује другу брејк шансу у осмом гему и стиже до предности од 5:3. У деветом гему, Новак користи тек четврту сет лопту, али на свој сервис после 46 минута игре стиже до вођства од 2:0 у сетовима.

1. сет - 7:5.

Ђоковић после само два минута игре, стиже до освајање уводног гема без изгубљеног поена. Већ у другом гему, Новак прави брејк на сервис противника. Ђоковић је својим препознатљивим ударцима слао Рафу далеко ван терена, а Шпанац једноставно није успео да врати ниједан његов напад, 2:0.

У наредном гему, Ђоковић стиже до 3:0, за нешто више од 10 минута игре. У четвртом, по први пут виђен је делић ванземаљског арсенала који припремила двојица такмичара. Ђоковић је лобовао Надала после изласка на мрежу, а Шпанац је једва из бекхенда вратио лоптицу на саму линију и сам једва вратио на Шпанчеву страну, да би Надал потом погрешио из форхенда. Тим поеном, Ђоковић стиже до другог брејка на мечу, 4:0.

Чинило се тада да је Надал завршио своју причу у првом сету, али Шпанац узима четири узастопна гема и поравнава на 4:4. У деветом гему, Новак прекида серију протвника и са нулом стиже до предности од 5:4. Наредни гем трајао је готово 12 пуних минута игре, српски тенисер је имао три сет лопте, али Надал је успео да се врати захваљујући јаким сервисима. Последњи поен добио је сервис винером од 203км/х.

У 12. гему, Ђоковић користи шесту сет лопту и долази до првог сета после 67 минута игре. Последњи поен је такође био маратонски, српски тенисер је сјајним нападом из форхенда послао лоптицу под ноге Надала, који није успео да се уштопује.

Rafael Nadal
Рафаел Надал / Извор: Реутерс

• Ђоковић је у првом сету имао 19 винера наспрам девет Надалових, док је одност неизнуђених грешака био 11/10. Оба тенисера имала су идентичан постотак освојених поена на први сервис - 63 одсто.

Све је спремно за дуел на централном терену комплекса Ролан Гароса, "Филип Шатријеу". Ово је њихов други сусрет у четвртфиналима Ролан Гароса, први је био још давне 2006. године, када је предао меч Надалу после 6:4, 6:4.

Рафаел Надал је добио само један од претходних шест окршаја, а то је било финале Ролан Гароса прошле године. Шпанац и даље има предност у међусобним дуелима (23-20).