Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ИСПРАВКА: Тврдње о Кинезу који је живео преко 250 година нису потврђене

20.05.2015. 19:39
Пише:
Србија Данас
Najstariji čovek na svetu
Најстарији човек на свету / Извор: Фото: Youtube printscreen

Најстарија особа чија је доб потврђена била је Jeanne Лоуисе Цалмент из Француске, која је живела 122 године и 164 дана. 

Анализом портала raskinkavanje.ba утврђено је да текст на нашем порталу Србија Данас везан за кинеза који је живео преко 250 година представљају грешку и непроверене информације.

УТВРШЕНЕ ЧИЊЕНИЦЕ:

Записи по којима је Ching-Yuen имао 179, односно 256 година, не могу се потврдити, наводи ААП, а стручњаци су за овај портал објаснили да наведени животни век није вероватан. Сходно томе, не могу се третирати као ”докази”, како их описују портали који су вест пренели.

Према подацима Групе за геронтолошка истраживања, најстарија особа чија је доб потврђена била је Jeanne Лоуисе Цалмент из Француске, која је живела 122 године и 164 дана. 

Др. Thomas Перлс, стручњак за генетику старења и изузетну дуговјечност с Универзитета Бостон, у e-mailu за ААП рекао је да су тврдње по којима су људи доживјели више од 200 година “нетачне”: 

“Само с демографске тачке гледишта, тврдње о 256 година су немогуће”, рекао је.

Др. Перлс је упутио на студију чији је коаутор, под називом “Типологије митова о екстремној дуговјечности”, која је истраживала “различите узроке лажних тврдњи о изузетној дуговечности”.

У Ching-Yuenovom случају, у студији су тврдње о његовој дуговјечности категорисане као “спиритуална пракса” под којом се подразумијева да “одређене филозофије или верске праксе омогућавају особи да доживи дубоку старост”. 

Др. Нир Барзилаи, директор Института за истраживање старења на Медицинском факултету “Алберт Еинстеин” у New Yorku, рекао је да је просјечни животни вијек у вријеме када је господин Ли био жив износио око 35 година. Он је за ААП рекао да иза тврдњи о дуговјечности понекад стоји мотивација да се избјегне војна служба, тако што млађи мушкарци, напримјер, узимају идентитет својих дедова.

Портал Србија Данас се извињава својим читаоцима због преношења информација за које је анализом утврђено да су грешка и не могу се проверити.

У наставку преносимо измењену вест и наслов у ксладу са анализом утврђеним чињеницама.

Лија су својевремено питали која је његова тајна, а он је просто одговарао: "Утишајте срце, седите као корњача, ходајте живахно као голуб и спавајте као пас".

Како се медији првобитно пренели наводно је у чланку Њујорк Тајмса из 1930. године, Во Чунг Чи, професор са Универзитета Ченгду, открио је наводне белешке Империјалне кинеске владе из 1827. године у којима она честита Ли Чинг Јену његов 150. рођендан, а затим и документ из 1877. у којем му честитају 200. рођендан, што је наведеном анализом оповргнуто, односно није могуће проверити.

Ли Чинг Јен је најпознатији по томе што је доживео изузетно дубоку старост, односно, према наводима је доживео 197 или чак 256 година, што га чини далеко дуговечнијим од Жане Калман, која се званично сматра најстаријом особом икада. Ипак, ове информације није могуће потврдити, јер је тешко вероватно да неко доживи толико дубоку старост.

Контрааргумент дуговечности Лија су и подацима Групе за геронтолошка истраживања, која кажу да је најстарија особа чија је доб потврђена била је Jeanne Лоуисе Цалмент из Француске, која је живела 122 године и 164 дана. 

Он је наводно скоро 40 година живео на исхрани која је укључивала реиши печурку, гоџи бобице, дивљи гинсенг, Хе Схоу Wu (Fallopia Мултифлора), Гота Кола (азијска Центела) и вино од пиринча. А додатни наводи које је немогуће утврдити кажу да се Ли наводно 1749. године, када је имао 71 годину, придружио кинеској војсци, поставши учитељ борилачких вештина.

Ли је тврдио да су унутрашњи мир и смиреност ума у комбинацији с техникама дисања тајне невероватне дуговечности, али очигледно је и његова исхрана такође играла велику улогу. Уз просечан живот у западном свету од око 70-85 година, помисао да би неко могао да живи и преко 100 година чини се помало чудна.

Зашто не верујемо да би неко могао да живи тако дуго?

Морамо узети у обзир да постоје људи који не воде напоран живот, не морају да се нервирају због дугова, не удишу загађени градски ваздух и физички су активни. Не једу прерађену и генетски модификовану храну, шећере, брашно, не користе антибиотике, не конзумирају алкохол и не пуше. Поред тога што не једу брзу храну, они често конзумирају супернамирнице и биљке које позитивно делују на наше органе и имунитет. Проводе време у природи увежбавајући технике дисања и медитирајући, побољшавајући тиме своје ментално, физичко и емоционално здравље.

Да и сви ми радимо све те ствари, живот дужи од 100 година би вероватно био нормална појава. Ако бисмо третирали своје тело како треба, ко зна колико бисмо дуго живели!