СЕЋАЊЕ, И ТО КАКВО: Овим головима се Звезда пре 24 године попела на "кров" света (ВИДЕО)

07.12.2015. 22:11
Crvena zvezda - Kolo Kolo
Црвена звезда - Коло Коло / Извор: Фото: Youtube Printscreen/Шваки ДС89

У Токију, пре 24 године, црвено-бели головима Југовића и Панчева победили Коло Коло са 3:0.

Пре 24 године, 8. децембра 1991, фудбалери Црвене звезде освојили су титулу незваничног светског клупског првака света. Црвено-бели су у у финалу Интерконтиненталног купа, у Токију, на "Националном стадиону" победили првака Јужне Америке, чилеански Коло Коло, са 3:0. Тадашњу генерацију Звезде предводио је Владица Поповић, а голове су дали Владимир Југовић (два) и Дарко Панчев.

После освајања Купа Европских шампиона, Звезду су напустили поједини играчи (Драгиша Бинић, Слободан Маровић, Роберт Просинечки, Рефик Шабанаџовић и Стеван Стојановић), као и тренер Љупко Петровић, али су остали асови као што су Дејан Савићевић, Панчев, Југовић...

Већ у 19. минуту водећи гол дао је Југовић, а нешто касније, у 43. минуту искључен је Савићевић. То није засметало Звезди да новим голом Југовића (59. минут) и поготком Панчева у 72. минуту потврди највећи успех српског (југословенског) фудбала.

Звезда је историјску утакмицу 8. децембра 1991. године одиграла у следећем саставу: Милојевић, Радиновић, Најдоски, Стошић, Василијевић, Југовић, Белодедић, Ратковић, Панчев, Михајловић и Савићевић. Екипу из Чилеа тада је водио Мирко Јозић, који је четири године раније са омладинском репрезентацијом СФР Југославије освојио титулу првака света.

За играча утакмице проглашен је Југовић, који је био и учесник акције код трећег гола.