СЕЋАЊЕ КОЈЕ НЕ БЛЕДИ: Пре 25 година је Пикси са две мајсторије довео Шпанце до очаја (ВИДЕО)

26.06.2015. 08:41
Dragan Stojković
Драган Стојковић / Извор: Профимедиа

Те 1990. године Југославија је у осмини финала Светског првенства била боља од "фурије“.

Многи љубитељи фудбала радо се присете Светског фудбалског првенства које је 1990. одржано у Италији. Свима њима је у глави осмина финала када су се састали Југославија и Шпанија, а било је то баш на данашњи дан. Ми смо били други у Групи Д иза Западне Немачке, док су Шпанци били најбољи у Е Групи оставивши иза себе Белгију, Уругвај и Јужну Кореју.

Голова није било све до 78. минута, а онда је уследила мајсторија Драгана Стојковића Пиксија која се и данас препричава. Акцију је започео Брновић, који је по левој страни упослио Златка Вујовића. Овај је убацио лопту пед гол, а тамо ју је Срећко Катанец главом послао до Стојковића. Пикси је тада урадио нешто што је обележило његову каријеру. На маестралан начин је финтирао Мартина Васкеза и савладао Андонија Зубизарету.

Ипак, радост није дуго трајала јер је у 83. минуту Хулио Салинас изједначио на 1:1 и одвео меч у продужетке. У другом минуту продужетка је уследила још једна Пиксијева мајсторија, овога пута из слободног ударца, што је било довољно за коначних 2:1 и пласман у четвртфинале.

Тамо је противник био тадашњи светски првак Аргентина, која се по многима „провукла“ и на пенале славила 3:2.

Какав је мотивациони говор одржао Вељко Пауновић пред финале Светског првенства на Новом Зеланду погледајте ОВДЕ.