Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Zvečan

ДОЛАЗАК КИНЕСКОГ ЗМАЈА: Зову га "Мали кнез", а влада милијардама

17.06.2016. 06:30
Si Đinping
Си Ђинпинг / Извор: Профимедиа

Председник Кине Си Ђинпинг стиже данас у историјску тродневну посету Београду и Србији.

Као вођа друге по величини светске економије и шеф Комунистичке партије Кине, Си управља милијардама људи у својој земљи. На тај посао успео је да се уздигне немилосрдном борбом против корупцију и обећањем "Кинеског сна" тј. препорода који би Кини обезбедио место у свету које заслужује.

СРБИЈА ПАМТИ '84: Ово је последње председник Кине који је посетио Београд

Многи држе да је Си најмоћнији владар Кине после чувеног Ма Цедунга, не само због тога што држи три најважније политичке позиције које чине кинеску власт већ зато што је први кинески лидер који је увидео исплативост добро изведених приватизација у друштву које ограничава куминистичка идеологија.

"Мали кнез" из Пекинга

Si Đinping sa ocem i bratom 1958
Си Ђинпинг са оцем и братом 1958 / Извор: Фото: Wikimedia Commons

Рођен у Пекингу 1953. године, Си Ђинпинг је син ветерана кинеске револуције Си Жонгуна, једног од оснивача Комунистичке партије. Многи истичу да се он попео ту функцију захваљујући родбинским везама. Постоји термин - "мали кнез" - који се користи у Кини за људе који свој политички успех дугују родбинским везама.

Ипак, када је реч о Ђинпингу, то се лако може довести у питање с обзиром да је његов отац својевремено пао у немилост те је склоњен са места вицепремијера 1962. године, након чега је завршио у затвору. Млађи Си, који је тада имао 15 година, послат је на рад у удаљеном селу Лиангахе, где је провео седам година, што је био обичај тог времена.

Локални званичник, који је познавао Сија док је тамо радио, описао га је као "врло искреног и поштеног момка", додајући да је у свему био "један од њих" и да су га због тога сви јако волели. И сам Ђинпинг је једном приликом рекао да је време проведено радећи заједно са мештанима тог села било најважније животно искуство.

Високо школовање похађао је на Универзитету Tsinghua у Пекингу, на смеру за хемијски инжењеринг. Иначе, већина кинеских лидера школовало се управо на овом Универзитету.

ЏИХАД НА ДАЛЕКОМ ИСТОКУ: Један део Кине увелико сања своју Исламску државу

Занимљиво је истаћи да је Си покушао да се придружи Комунистичкој партије најмање девет пута, али је сваки пут одбијен због проблема његовог оца. Прихваћен је у странку тек 1974. када је и почео чиновничку службу као секретар странке на локалном нивоу у провинцији Хебеи, а потом и на вишим функцијама у Фушану и провинцији Зејианг.

Si Đinping
Си Ђинпинг / Извор: Профимедиа

Оженио је познату певачицу народне музике Пенг Лијуан 1987. године која дуго била најпознатија особу у том браку, јер је поред певачка каријере носила и чин армијског генерала. Наравно, то се променило кад је Си именован за шефа Комунистичке партије 2007. године у Шангају, пошто је њен бивши шеф Чен Лиангу смењен због оптужби за корупцију. Убрзо после тога, унапређен је у члана Сталног одбора странке и постао потпредседник 2008. године.

Кинески препород

За Ђинпинга се каже да је пре свега бизнисмен, што је постало очигледно након напорног рада у привлачењу страних инвестиција у провинције Фушан и Зејианг. Током 2005. године, док је служио као секретар Комунистичке партије у Зејиангу, рекао је медијима да "влада треба да буде ограничена влада", да кад дође до проблема који није у стању да реши народу врати моћ како би се он са њима ухватио у коштац.

Si Đinping sa ženom
Си Ђинпинг са женом / Извор: Профимедиа

У свом првом говору након преузимања руководства партије у новембру 2012. године, Си се појавио опуштен и насмејан, ћак се и извињавао због кашњења што је била значајна промена у односу на формални стил обраћања његових претходника. Тада је упозорио чланове странке да проблеме "корупције, узимања мита, губљења додира са народом, непотребног инсистирања на формалности и бирократије морају да решавају уз велике напоре".

НИКОЛИЋ ПРЕ СУСРЕТА СА СИ ЂИНПИНГОМ: Наше пријатељство је снажно као Кинески зид!

Корупцију је представио као главни фокус свог мандата, обећавајући да ће се решити свих, од моћних "тигрова" на врху до "мува" на дну. Такође је овећао да ће сломити "екстраваганцију" кинеских политичара, јер је сматрао да наизглед привилегован положај чланова партије може довести до грађанских немира.

Када је напокон постао шеф државе у марту 2013. године, Си је рекао да ће се борити за "велики препород кинеске нације". Увео је и нови термин - "Кинески сан" - како би што боље представио своју визију јаче кинеске нације засноване на "кинеском путу", "кинеском духу" и "кинеској снази".

Si Đinping
Си Ђинпинг / Извор: Профимедиа

Сам тон његовог говора убедио је многе да верују да је у стању да води спољну политику земље са више самопоуздања и жестине током своје деценије на власти. И то се данас показало тачним. Својим реформама помогао је да се Кина уздигне на ранг друге економије света, да ојача своје оружане снаге и покрене огроман пројекат који ће у будућности обезбедити кинеску доминацију, не само над Евроазијом, већ и на целим светом. Реч је наравно о пројекту "Нови путеви свил".

Своју прву турнеју у иностранству као шеф државе Си је имао у Русији, Танзанији, Јужној Африци и Републици Конго. Од тада је обишао многе државе и државнике, а данас долази у своју прву посету Балкану, у посету Републици Србији.