СП: Ди Марија и статива сачували аргентински сан о "богињи"!

01.07.2014. 17:57 14:41
Di Marija postiže pobedonosni gol na meču Argentina - Švajcarska u osmini finala Mundijala u Brazilu
Ди Марија постиже победоносни гол на мечу Аргентина - Швајцарска у осмини финала Мундијала у Бразилу / Извор: Танјуг

После регуларних 90 минута игре у Сао Паулу није било погодака. У продужетку готово да није било ни шанси, али је Ди Марија у 118. минуту постигао гол за "гаучосе" вредан пласмана у четвртфинале. Џемаили у надокнадном времену пропустио прилику да избори пенале.

Репрезентација Аргентине савладала је после продужетака Швајцарску резултатом 1:0 у претпоследњем мечу осмине финала Светског првенства у Бразилу.

На "Коринтијанс арени" гол вредан пласмана у наредну рунду постигао је Анхел Ди Марија у 118. минуту сусрета и тако сачувао наде "гаучоса" да могу да се домогну трофеја после 28 година поста. Аргентинци су до тешке, али ипак заслужене победе стигли после боље игре у већем делу меча, па ће се у борби за полуфинале састати са победником последњег дуела осмине финала између Белгије и Сједињених Америчких Држава, који је на програму од 22 часа.

Slavlje Di Marije posle pobedonosnog gola na meču Argentina - Švajcarska u osmini finala Mundijala u Brazilu
Славље Ди Марије после победоносног гола на мечу Аргентина - Швајцарска у осмини финала Мундијала у Бразилу / Извор: Танјуг

Аргентинци су у првој половини регуларног дела игре више имали лопту у поседу. Ипак, акције Месија и Ди Марије Швајцарци су углавном прекидали фауловима када год су оне обећавале нешто више. Са друге стране, швајцарски тим имао је боље шансе, а најбоље међу њима пропустили су Чака и Дрмић, од којих је други био у заиста изгледној прилици, потпуно сам, очи у очи са Ромером, али је веома лошим покушајем лоба поклонио фудбал голману Аргентине.

Josip Drmić u prilici pred golom Serhija Romera na meču Argentina - Švajcarska u osmini finala Mundijala u Brazilu
Јосип Дрмић у прилици пред голом Серхија Ромера на мечу Аргентина - Швајцарска у осмини финала Мундијала у Бразилу / Извор: Танјуг

Аргентинци су били значајно бољи у наставку. Ређале су се шансе пред голом Бенаља, Меси се неколико пута нашао у прилици. Осим њега Гаго, Игуаин и Паласио имали су добре прилике, али нису успевали да пронађу пут до мреже голмана Швајцарске.

Швајцарци су своју игру у другом делу у потпуности подредили одбрани. Нису много имали прилика "часовничари", а нису превише ни нападали. Ипак, у самој завршници, у надокнадном времену, Шер је имао прилику да шокира Аргентинце, али је пребацио гол главом из солидне прилике.

Lionel Mesi šutira na gol Švajcarske na meču osmine finala Mundijala u Brazilu
Лионел Меси шутира на гол Швајцарске на мечу осмине финала Мундијала у Бразилу / Извор: Танјуг

У продужецима није било претерано изгледних прилика. Швајцарци су се определили за тоталну дефанзиву, а "гаучоси" покушавали на све начине да избегну пенал серију. Када се чинило да погодака неће бити, Ди Марија је на већ описан начин постигао победоносни погодак и довео аргентинске навијаче у екстазу, иако је резервиста Џемаили у надокнадном времену могао да избори пенале за свој тим, али је погодио стативу..

Осмина финала: АРГЕНТИНА - ШВАЈЦАРСКА 1:0 продужецима (0:0, 0:0, 0:0)

Стадион: Арена Коринтијанс, Сао Пауло.

Судија: Јонас Ериксон (Шведска).

Стрелци: Ди Марија 118.

АРГЕНТИНА: Ромеро, Рохо, Гарај, Фернандез, Забалета, Ди Марија, Маскерано, Гаго (Биља 106), Игуаин, Меси, Лавеци (Паласио 74). Селектор: Алехандро Сабеља.

ШВАЈЦАРСКА: Бенаљо, Родригез, Шер, Ђуру, Лихтштајнер, Мехмеди (Џамаили 113), Инлер, Бехрами, Шаћири, Чака (Фернандез 66), Дрмић (Сеферовић 82). Селектор: Отмар Хицфелд.

Меч Аргентина - Швајцарска могли сте да пратите у текстуалном преносу на сајту "Србија Данас".

ТОК МЕЧА:

120 6. минут - КРАЈ! Шокантна завршница и, ипак, победа Аргентине! Очекивано, невероватно тешко, али, чини се, заслужено.

120 5. минут - Слободан ударац у последњим тренуцима , на само 18-19 метара од гола, али Шаћиријев ударац погађа живи зид "гаучоса" сачињеном од осам играча. Последња шанса за пенале Швајцарцима одлази у неповрат.

Blerim Džemaili pogađa stativu u završnici produžetka meča somine finala SP u Brazilu između Argentine i Švajcarske
Блерим Џемаили погађа стативу у завршници продужетка меча сомине финала СП у Бразилу између Аргентине и Швајцарске / Извор: Танјуг

120 1. минут - Умало изједначење! Џемаили је одлично скочио после гужве у шеснаестерцу Аргентине, али са 4-5 метара погађа стативу!

118. минут - ГОООООЛ!!! 1:0! Грешка Лихтштајнера на средини терена, Меси је брзо повео лопту напред, у правом моменту проиграо Ди Марију који се убацивао ка средини са десног крила, а фудбалер Реала сјајно, на прву лопту шутира по земљи у даљи угао и коначно доводи Аргентинце у вођство, само два минута пре "већ виђене" пенал серије!

113. минут - Последња измена и код Швајцараца. Џемаили је заменио Мехмедија.

И једни и други као да чекају пенале. Аргентинци, истина, нешто мање. Они би желели да угрозе пласман у четвртфинале пенал лутријом, али њихове продоре по боковима и употребљиве центаршутеве ипак одлично неутралишу централни бекови Швајцарске.

109. минут - Коначно прилика и то одлична! Ди Марија је је шутирао одлично са ивице казненог простора, мада доста искоса, али Бенаљо вади лопту готово из самих рашљи.

106. минут - У паузи између два продужетка, Биља мења Гага.

Reprezentativci Argentine uoči produžetaka protiv Švajcarske u osmini finala Mundijala u Brazilu
Репрезентативци Аргентине уочи продужетака против Швајцарске у осмини финала Мундијала у Бразилу / Извор: Танјуг

105 2. минут - Крај првог продужетка! Није било ни назнака озбиљних прилика у првом продужетку.

105 1. минут - Друга измена у аргентинском саставу. Басанта мења Рохоа.

И једни и други су врло опрезни у наставку. Овде би могла да одлучи једна шанса, једна грешка, једна погрешна процена.

94. минут - Паласио покушава после слободног ударца, одлично захвата лопту главом из веома тешке позиције, леђима окренут ка голу, али Бенаљо је прибран.

Reprezentativci Švajcarske uoči produžetaka protiv Argentine u osmini finala Mundijala u Brazilu
Репрезентативци Швајцарске уочи продужетака против Аргентине у осмини финала Мундијала у Бразилу / Извор: Танјуг

90 4. минут - Крај регуларног дела игре! Нема голова, очекују нас продужеци!

90 2. минут - Шер је умало шокирао Аргентинце у надокнадном времену. Добар центаршут он је главом послао преко гола, из солидне позиције.

82. минут - Друга измена Хицфелда, Сеферовић уместо Дрмића.

78. минут - Меси у свом стилу пролази двојицу фудбалера, улази у казнени простор, шутира, али Бенаљо крајњим напором брани, а швајцарски штопери "чисте" у корнер испред Паласија.

76. минут - Шут Гага из велике даљине, прилично непрецизно, лопта одлази преко гола.

74. минут - Прва промена и у Аргентини, Сабеља уводи свежег нападача. Паласио мења Лавеција.

68. минут - Меси грудима прихвата лопту на ивици казненог простора, сјајно шутира, али лопта одлази преко гола.

66. минут - Прва измена, прави је Хицфелд. Уместо Чаке на терену је Фернандез.

62. минут - Рохо још једном сјајно продире по левој страни, сјајно центрира, тачно на главу Игуаину који шутира под пречку Бенаљовог гола, али голман Швајцарске прстима сјајно одбија лопту у корнер. Најбоља шанса за "гаучосе".

Markos Roho u prilici na meču Argentina - Švajcarska u osmini finala Mundijala u Brazilu
Маркос Рохо у прилици на мечу Аргентина - Швајцарска у осмини финала Мундијала у Бразилу / Извор: Танјуг

59. минут - Меси је повукао лопту кроз средину, продужио за Роха који се убацивао по десном крилу, оштро шутирао, иако доста искоса, Бенаљо је имао проблема, али је спасао погодак.

Поново период без озбиљних прилика. Аргентинци махом нападају, али без озбиљне завршнице.

50. минут - Швајцарци узвраћају, Шаћири одлично избегава офсајд замку, даје повратни пас за Дрмића, али овај из добре позиције шаље лопту преко гола.

47. минут - Одмах прилика за Аргентину на старту наставка. Меси упошљава Лавеција, овај заврће лопту на петерац, али испред Игуаина одлично интервенише Ђуру.

45. минут - Крај првог полувремена! Није било надокнаде, није било ни разлога. 0:0!

39. минут - Најбоља шанса на мечу! Шаћири је сјајно проиграо Дрмића који је побегао штоперима Аргентине, изашао сам испред Ромера који је био неодлучан иако је могао да покупи ту лопту. Ипак, Дрмић очајно решава ову прилику, пошто је веома лошим покушајем лоба послао лопту у руке голману "гаучоса".

Сваку назнаку иоле озбиљнијег напада Аргентине, већ у зачетку Швајцарци "секу" фаулима у зони 35-50 метара од свог гола.

Ezekijel Garaj u prilici na meču Argentina - Švajcarska u osmini finala Mundijala u Brazilu
Езекијел Гарај у прилици на мечу Аргентина - Швајцарска у осмини финала Мундијала у Бразилу / Извор: Танјуг

30. минут - Игра се одједном распламсала. После корнера за Аргентинце Гарај је промашио лопту после идеално изведеног корнера и тако пропустио прилику за вођство.

29. минут - Узврћају Аргентинци, после гужве на петерцу лопта долази до Лавеција, али његов ударац иде право у Бенаља.

27. минут - Швајцарци су брзо извели корнер. Шаћири је ушао у казнени простор, дао сјајну повратну за Чаку, али његов шут сјајно брани Ромеро.

25. минут - Фаул у опасној зони над Ди Маријом, искоса са десне стране. Меси центрира, погађа у главу Игуаина, али он из тешке позиције шаље лопту преко гола.

Аргентина има контролу лопте. Неколико пута добро су продрли "гаучоси" по крилним позицијама, али су завршни пасови били слаби, па још нема шутева на гол.

9. минут - Први покушај на гол упутили су Швајцарци. Инлер је са левог бока ушао ка средини и са неких 25 метара шутирао, али преко гола.

Почетно испитивање снага. Лопта је углавном на средини терена, прилика нема.

Lionel Mesi i Džerdan Šaćiri uoči početka meča Argentina - Švajcarska  u osmini finala Mundijala u Brazilu