СП У17: "Орлићи" бољи од Шпаније у борби за бронзу

16.08.2014. 18:49 00:46
Ivan Bojanić, reprezentativac Srbije U17
Иван Бојанић, репрезентативац Србије У17 / Извор: МН Press

Кадети Србије у дуелу за треће место савладали лањске Европске шампионе из Украјине и реванширали им се за пораз у том финалу.

Кадетска кошаркашка репрезентација Србије освоијила је бронзану медаљу на Светком првенству у Дубаију пошто је у мечу за треће место савладала селекцију Шпаније резултатом 62:59 (13:15, 9:13, 21:16, 19:15).

АМЕРИКАНЦИ ШАМПИОНИ

Нови-стари прваци света су кошаркаши САД који су у финалу успели да сломе одличан отпор вршњака из Аустралије и славе резултатом 99:92.

"Орлићи" су се тријумфом против Шпанаца не само окитили одличјем са планетарног шампионата, већ и реванширали "црвеној фурији" на поразу у прошлогодишњем финалу Европског првенства за играче до 16 година у Украјини и тако "наплатили дугове" од великих ривала.

Најбољи у редовима Србије био је Никола Ракићевић који је забележио 17 поена и седам скокова, док је Вања Маринковић постигао 14. Одличан скакачки дан имао је Иван Бојанић (насловна фотографија) који је уз 7 поена имао 8 скокова, колико и Александар Аранитовић (6 поена). Најбољи у шпанском тиму био је Рамон Вила који је забележио "дабл-дабл" учинак од 20 поена и 10 скокова.

Vanja Guša, selektor kadetske reprezentacije Srbije
Вања Гуша, селектор кадетске репрезентације Србије / Извор: МН Press

Пулени Вање Гуше до тријумфа су стигли бољом игром у другом полувремену у којем су надокнадили шест поена заостатка са великог одмора, ушли у резултатски егал све до три минута пре краја меча, када су "орлићи" поенима са пенала Ракићевића и тројком Маринковића стигли до великих девет поена "вишка" (59:50).

Ту ипак није био крај неизвесности, пошто су Шпанци користили бонус нашег тима и сигурним извођењем бацања  стигли до "минус 4", на почетку последњег минута. У пенал завршници Маринковић погађа само једно бацање, док Вила приближава "фурију" на само два поена заостатка (61:59), 14 секунди пре краја. Поповић је погодио само једно бацање, али је у псоледњем нападу Гарсија промашио тројку за продужетак, па је бронза припала нашим кошаркашима.

СРБИЈА У17: Пено 3 (5ск), Ћирковић 3, Маринковић 14, Армуш, Јовановић, Стојановић 4 (7ск), Ракићевић 17 (7ск), Поповић 3, Бојанић 7 (8ск), Кенић, Аранитовић 6 (8ск), Миладиновић 5 (6ск).

ШПАНИЈА У17: Турбика, Гарсија, Лопез-Аростехуђ, Јанг, Перез 12 (6ск), Амо, Сороља 4, Вила 20 (10ск), Родригез 6, Онвука, Мазаира, Јуста 17 (6ск).