Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ЗАВРШЕНА СЕДНИЦА СРБИЈЕ И СРПСКЕ: Николић позвао да се Председништво БиХ изјасни о резолуцији

26.06.2015. 13:25 14:38
Пише:
Србија Данас/Тањуг
Zajednička sednica Vlada Srbije i Republike Srpske
Заједничка седница Влада Србије и Републике Српске

У Палати Србије одржана је заједничка седница влада Републике Србије и Републике Српске током које су разговарали председници Томислав Николић и Милорад Додик, као и премијери Александар Вучић и Жељка Цвијановић.

Премијер Србије Александар Вучић изјавио је на конференцији за штампу да су Владе Србије и Републике Српске донеле одлуку да заједнички обележавају 5. август као Дан сећања на страдале и прогнане Србе, али да ће предстојећа прослава Видовдана такође бити обележена заједнички.

Он је указао да две владе имају добру и успешну сарадњу, као и да сматра да ће она бити још боља.

Најављена нова заједничка седница

Следећу заједничку седницу, премијер је најавио за октобар, након што почну "стварни радови" на мосту Братунац - Љубовија.

"Разуме се да Србија поштује интегритет БиХ, али и зна се какав однос Србија има према РС и спремна је да уколико РС буде имала било каквих проблема, помогне", изјавио је премијер Вучић и истакао да ће Србија увек бити место на које ће Српска моћи да се ослони.

Цвијановић: Заједнички пројекти у Подрињу развојна шанса

Председница Владе Републике Српске Жељка Цвијановић изјавила је на конференцији да су заједнички пројекти на којима раде Србија и РС велика развојна шанса за 25 општина дуж обала Дрине.

Она је на посебно поменула инфраструктурне пројекте, оне у области пољопривреде, спорта и културе...

Zajednička sednica Vlada Srbije i Republike Srpske
Заједничка седница Влада Србије и Републике Српске / Извор: Танјуг

Изразивши захвалост за подршку Влади Србије, Цвијановић је затражила од српског члана Председништва БиХ Младена Иванића да уврсти на дневни ред наредне седнице тог тела резолуцију о Сребреници, како би се Председништво БиХ изјаснило о том документу.

Претходна заједничка седница две владе одржана је септембра прошле године, када је констатовано да је постигнут напредак у сарадњи у свим областима.

Тада је договорено и формирање Координационог тела чији је задатак заједнички развој пољопривредно-прехрамбене и индустријске производње.

Додик: Резолуцију о Сребреници треба одбити, она је антисрпска

Додик је рекао да подржава ставове Владе Србије о резолуцију, наводећи да је сматра антисрпском и "делом континуитета лоших намера Велике Британије према српском народу".

"Нема довољно доказа да је тамо почињен геноцид", рекао је Додик на конференцији за новинаре после заједничке седнице две владе у Београду.

Milorad Dodik
Милорад Додик / Извор: Танјуг

Предлог резулуције сматра лошом и непристојом понудом.

"Одбијамо је као непотребну, као ону која може само да уноси више проблема у БиХ него што може да донесе оно што је свима потребно, а то је помирење", навео је председник РС и додао да предлог резолуције угрожава стабилност БИХ, као и достигнути степен мира и помирења.

"И зато не може да буде подржана", закључио је он.

Додик је рекао и да британска резолуција о Сребреници неће бити на дневном реду на седници Савета безбедности УН 7. јула на основу онога што је рекао шеф руске дипломатије Сергеј Лавров.

На питање новинара да прокоментарише писање медија о томе како је рекао да резолуција неће бити на дневном реду, Додик је рекао: "Ви (медији) волите да додајете. Ја нисам у Савету безбедности и не одлучујем о томе, само сам пренео оно што је рекао Лавров - да 7. јула није предвиђено да било каква резолуција буде на дневном реду , већ само минут ћутања за жртве ратова у периоду од 1991-1995", рекао је Додик.

Вучић: Одлука о одласку у Сребреницу у складу с  интересима владе и српског народа

''Никада нисам крио од кога то зависи, наравно са тим сам упознао и о томе разговарао са председником Николићем и председником РС. Ту одлуку донећу у складу са интересима пре свега Владе Србије и српског народа. Разуме се да ћу о томе још разговарати са председницима Николићем и Додиком и премијерком РС Жељком Цвијановић'', рекао је Вучић новинарима на конференцији након заједничке седнице две владе. 

Aleksandar Vučić
Александар Вучић / Извор: Танјуг

Вучић је рекао да сматра да је пријатељство између српског и бошњачког народа од великог интереса за оба народа и да у то треба инвестирати у будућности.

''При томе се подразумева да никада и ниједног тренутка нећемо да погазимо наше националне интересе'', рекао је Вучић.

 

Србија помаже и школе у Шамцу и Добоју, једна од њих ће се звати "Србија"

 Премијер Србије Александар Вучић поручио је данас да је Србија спремна и финансијски да помогне Републику Српску ако буде имала проблема са ликвидношћу.

"Људи из РС то нису тражили, али ако буде проблема са ликвидношћу Србија је спремна да помогне, као и што смо били спремни да помогнемо и онолико мало колико смо могли после popllava и хвала РС што је уважила помоћ од милиона евра у ту време", рекао је Вучић одговарајући на питање новинара у Влади Србије.

Он је додао да је Србија помогла обнову школа у Шамцу и Добоју, које ће ускоро бити оворене, као и да ће се једна од њих звати Србија.

Николић позвао да се Председништво БиХ изјасни о резолуцији

"Република Српска, српски народ, у Сарајеву мора да има свог представника и зато позивам председника председништва БиХ Иванића да закаже седницу Председништва БиХ да закаже седницу председништва како би донело став о резолуцији која је уперена против РС, а отворено вам кажем и да је уперена против интереса Србије" рекао је Вучић.

Закажите седницу председништва, она ће бити одржана и ако само ви дођете зато што ћете имати прилику да на тој седници изнесете свој став, поручио је Николић Иванићу.

Tomislav Nikolić
Томислав Николић / Извор: Танјуг

Председник Србије је након заједничке седнице влада Србије и РС оценио да је та резолуција уперена против РС али и против интереса Србије, констатујући да данас не сме да постоји ниједан политичар у РС или у Србији који нема став о Сребреници "какав год да је". 

Поновио је да поштује сребреничке жртве и подсетио да је из пијетета према њима као посланик у Скупштини Србије, једини пут стајао управо док је говорио о њима.

"Али не значи то да сада треба уништити српски народ и да се под појмом геноцид у свету наметне реч Сребребница. Колико ћемо народа само тиме повредити што ћемо нихове жртве - жртве геноцида - да гурнемо у запећак само зато што је данашња политика таква да српски народ треба зауставити у очигледном прогресу који има у и неутралности коју има и према сукобима у Европи и широм света" навео је Николић.

Николић: Иванић мора сазвати седницу и заузети став у вези са Резолуцијом

Поновио је да Иванић треба да сазове седницу председништва БИХ и донесе став у вези Резолуције у Сребреници истичући да ће Србија сигурно донети одлуку о томе, али да најпре о томе треба да се изјасни БиХ.

"Ја уопште не размишљам о томе да ли сам задовољан како Иванић представља РС и српски народ у Председништву и нека о томе одлучују они који су гласали и који на то имају право. Ја само као председник Србије која може да има последица од непоступања председништва БИХ и незаузимања става који би могао различито да буде тумачен тражим да он као човек који може да сазове седницу преседништва да је и сазове и да председништво БИХ донесе о томе одлуку", навео је председник Србије.

Како је рекао, каква ће одлука да буде он "не зна, али је неприродно да Србија доноси одлуку о Резолуцију о Сребреници пре него што је донесе Босна и Херцеговина".

"Иначе ће Србија сигурно донети одлуку, али неки природни пут постоји за то", поручио је председник Николић.

Чланови владе Србије и РС имају огромну одговорност у тешко време када се изгледа неки дугови из прошлости наплаћују на српском народу и часно носе то бреме, оценио је Николић.

Како је рекао, Србија много боље врши консолидацију економије него што је ико очекивао и можда то некоме смета, убрзано испуњава сваки услов за пријем у чланство можда и то неко смета и брине о РС што и то можда некоме смета. 

Николић је додао и да је био поносан када је чуо премијера Србије Александра Вучића који је понудио финансијску помоћ РС.