Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ТУГА МЛАДИХ У СРБИЈИ: Ана никако није могла да нађе посао, а онда је урадила ОВО

07.06.2016. 17:26
Пише:
Србија Данас
devojka se gleda u ogledalu
девојка се гледа у огледалу / Извор: Профимедиа/илустрација

Вредни сте, жељни рада, али нико вас не позива на разговор за посао?

Готово је немогуће наићи на оглас за посао у коме се не тражи бар годину дана искуства, што је за младе људе који су тек дипломирали зачарани круг из којег не умеју да изађу - како пронаћи посао када траже искуство, односно како стећи искуство када се без њега не може до посла?

''Након завршетка студија слала сам ЦВ увек када се отвори нека позиција блиска мојој струци. Увек су ме одбијали због недостатка искуства, што је мени било потпуно парадоксално, јер како да имам искуство кад сам тек завршила студије. Нисам знала шта ћу са собом, бесмислено је било да ме родитељи издржавају, била сам на ивици нерава. Онда сам кроз разговор са другарицом која је дипломирала на приватном факултету, схватила колико су посвећено радили на практичном делу припреме за будући позив, кроз различите пројекте. Тада сам одлучила да волонтирам како бих у свој ЦВ могла да додам све оно што сам у току студија пропустила. Било је тешко радити за џабе, али сам била упорна. Брзо након тога дошао је и први прави посао'', каже Ана Н. која је дипломирала на Шумарском факултету у Београду.

ОВАЈ ОГЛАС ЈЕ ПОСТАО ХИТ НА ИНТЕРНЕТУ: Тражи се студент са 5 година искуства!

Проректор за наставу на Интернационалном универзитету  у Новом Пазару Амела Лукач Зоранић каже да је највећи проблем традиционалног образовања недостатак праксе који студенту по завршетку факултета онемогућава да буде потпуно припремљен за будући позив.

Studenti
Студенти / Извор: Профимедиа/илустрација

''Недостатак традиционалног образовања јесте то што је настава често формализована, вербализована и недовољно очигледна, а самим тим се не придаје довољно пажње практичном знању и тиме се студент ставља у пасивну уместо у активну улогу. Интензивним развојем и усавршавањем дидактичких медија, наставних метода и облика рада, на чему се у последње време јако пуно ради, те њиховом применом у учионици, овај проблем може бити превазиђен'', каже за наш портал проректор за наставу Лукач Зоранић и прецизира да су три најочигледније разлике државног и приватног универзитета менторски рад,  иновативни приступ настави и велика заступљеност праксе.

КАД ЗАФАЛИ ЏЕПАРАЦ: Ево на које су све послове спремни београдски студенти

Studenti
Студенти / Извор: Профимедиа

Занимање будућности и пут до њега

''Занимање будућности је засигурно из области информационих технологија, као и из области међународног пословања. Најбољи пут ка овим занимањиа јесте одабир факултета који свакодневно прати савремене тенденције у образовању, као и развој науке и технологије, а нема ограничења у примени иновација кроз своје студијске планове.  На Интернационалном универзитету је ангажовано стручно наставно особље које долази како из Србије, тако и из целог региона и које континуирано ради на свом усавршавању пратећи светске научне токове, док је наставни простор осавремењен и опремљен свим техничким и наставним помагалима од рачунара до видео пројектора. Поред тога, рад у малим групама је једна од особености Универзитета тако да су студенти у прилици да кроз менторски рад стичу знања, а свака се посебност и особеност студента уважава и поштује'', каже проректор за наставу на Интернационалном универзитету  у Новом Пазару Амела Лукач Зоранић.

Devojke uče
Девојке уче / Извор: Профимедиа

БИРО ВАМ НЕ ГИНЕ: Са овим факултетима сте "заглавили"

Како са 18 година донети одлуку која обележава цео живот?

Када млада особа од 18 година размишља о будућој професији, најчешће није у стању да из свих углова размишља о ономе чиме ће се бавити цео живот.

Услед великог притиска родитеља, жеље да се баве што плаћенијим послом, млади често заборављају да је неопходно да свој посао воле јер ће их пратити кроз цео живот, упозорава проректор Лукач Зоранић.

СТУДИРАЊЕ НЕКАД И САД: Живело нас је петоро у двокреветној соби

''Svakom појединцу је потребан осећај задовољства, а то се постиже када смо задовољни собом, својим позивом и каријером. Погрешан одабир каријере  доводи до незадовољства и фрустрације. Младим људима треба помоћи да одаберу занимање које ће их учинити сретним и задовољним јер не постоји погрешно занимање или пак недовољно плаћено занимање, све зависи од појединца, његовог залагања и креативности'', наводи она.

Средина која мотивише студенте

Објашњавајући зашто би будућим студентима препоручила Интернационални универзитет у Новом Пазару, као један од разлога наводи то што је реч о месту на коме студенти образовање стичу у позитивном амбијенту, на коме се њихови афинитети препознају, развијају критичко мишљење и на коме им  је на располагању како наставно особље, тако и административно.

''Studenti добијају подршку за сваки пројекат који за циљ има допринос научној и широј заједници; студентима су поред библиотеке на располагању и Истраживачки центар, Медиа центар, Културни центар, Спортски центар, радио и телевизија опремљени по најсавременијим стандардима, а у којима студенти могу исказати и своја друга интересовања и таленте. Интернационални универзитет у Новом Пазару је место сусрета, место где се различитости спајају и међусобно допуњују уз потпуно уважавање и поштовање свих особености'', каже Лукач Зоранић.