ЕВРОБАСКЕТ: Распршен сан о златној медаљи, за Рио се мора на поправни

18.09.2015. 20:40
Bogdan Bogdanović
Богдан Богдановић / Извор: МН Press

Србија против Литваније претрпела први пораз на Европском првенству и у недељу ће се са Француском борити за треће место.

Српски кошаркаши претрпели су први пораз на Европском првенству, пошто су у полуфиналу у Лилу изгубили од Литваније 67:64 (22:17, 13:17, 13:9, 19:21). На тај начин су остали без директног пласмана на Олимпијске игре 2016. у Рију, али ће се наредне године борити у додатним квалификацијама. Србија ће се у борби за треће место састати са домаћином Француском (неђеља, 14 часова), док ће се за злато борити Шпанија и Литванија (недеља, 19).

После изједначеног почетка, Литванија је преузела контролу игре. Повела је 9:7, а онда је повећавала предност. Ствари су постале озбиљне у 23. минуту када су Литванци први пут повели са двоцифреном разликом (28:17). Противник је у тим тренуцима диктирао ритам, а српски играчи су играли стегнуто у нападу.

Када се чинило да је ситуација готово безизлазна, уследио је повратак. Прво је, два минута пре краја друге четвртине, Стефан Марковић погодио тројку, а у истом нападу је Кавалијаускас фаулирао Радуљицу. Српски центар је погодио оба бацања и предност је преполовљена на 35:30. До одласка на одмор је Србија заиграла много бољу одбрану, а Теодосић и Богдановић су смањили на 35:34.

У трећем периоду се играло у серијама. Прво је Литванија направила серију 5:0, а онда је средином четвртине Србија направила серију 9:0. После дуго времена Изабраници Александра Ђорђевића су поново повели (43:40), а одличан у тим моментима је био Богдановић који је постигао пет поена.

Ипак, онда су стали, што је противник искористио и направио серију 12:0, па је почетком последњег периода био 52:43. Србија је успела да смањи на 54:53 и до краја се водила изједначена борба, али је предност била увек на страни Литванаца. Последњи покушај да се преокрене резултат била је тројка Теодосића за 65:64, али је то било све.

Пренос уживо могли сте да пратите на SrbijaDanas.com:

4/4

На почетку последњег периода Сеибутис и Калниетис су довели Литванце у вођство 52:43 и натерали Ђорђевића да затражи одмор. Ипак, прво је Ерцег искористио једно бацање, а онда је Недовић погодио уз фаул. Српски кошаркаш је искористио бацање и смањио на 52:47.

Наставља Србија са добром игром, прво је Бјелица погодио тројку, а онда је Ерцег погодио бацање за 54:51. Валанчијунас је за кратко време други пут фаулирао Ерцега, што му је четврти прекршај. Српски кошаркаш је сада био много прецизнији са пенала и смањио на 54:53.

Серију Србије тројком прекида Калнијетис, а онда је у наредном нападу Бјелица направио фаул у нападу.

Минут и 19 секунди пре краја Теодосић је са линије слободних бацања смањио на 63:61. Србија није искоритила наредни напад, а онда је Радуљица 23 секунде пре краја фаулирао Сеибутиса. Литвански кошаркаш је погодио оба пенала, и противник води 65:61. У наредном нападу је Теодосић погодио тројку и смањио на 65:64.

Сеибутис је искористио само једно бацање за 66:64, али Богдановић није искористио напад. Калнијетис је погодио једно бацање за коначних 67:64.

3/4

Литванци су боље почели друго полувреме. Валанчијунас и Кузминскас су погодили за два, а Кузминскас је реализовао и додатно слободно бацање. Резултат је 40:34.

Богдановић possle четири минута и седам секунди постиже прве поене за Србију у наставку и смањује на 40:36. У наредном нападу је погодио тројку за 40:39. Радуљица је потом искористио оба слободна бацања, и Србија води 41:40. Потом је и Марковић поентирао за 43:40.

Литванци су преко Кузминскаса и Валанчијунаса преокренули и поново повели 44:43. Потом је Мачијулис дао оба слободна бацања и Литванија је повела 46:43. До краја је Кузминскас повећао на 48:43, што је и био коначан резултат после три четвртине.

2/4

Прве поене у наставку је постигао Сеибутис за 24:17, а онда је повећао на 26:17. Кузминскас је повећао на 28:17 и то је први пут да једна екипа има двоцифрену предност. Ђорђевић је затражио тајм аут.

После три минута и 17 секунди Радуљица је постигао прве поене за Србију у другом периоду. Потом је и Теодосић смањио на 28:21. Стефан Марковић је одлично одиграо у одбрани, али није постигао поене. Калнијетис га је блокирао и сачувао кош.

Марковић је постигао тројку, а Кавалијаускас је фаулирао Радуљицу. Српски центар је оба пута био прецизан са линије за слободна бацања, и "орлови" су смањили на 35:30. До краја је остало 39 секунди, а Теодосић је погодио оба бацања и смањио на 35:32. Србија је направила серију 7:0. У последњим секундама је Богдановић постигао два поена и смањио на 35:34 што је и коначан резултат првог полувремена.

1/4

Почело је одлично. Теодосић је у првом нападу погодио тројку. Водила је Србија, али је Мачијулис погодио уз фаул и реализовао слободно бацање за 7:7.

Повела је Литванија 9:7, а онда Калинић није искористио оба слободна бацања. На другој страни Валанчијунас је оба пута погодио са линије за слободна бацања и повела 11:7. Милакнис је са седам метара погодио тројку за 14:7, па је Ђорђевић затражио тајм аут.

Бјелица је постигао другу тројку за Србију и смањо на 14:10, али је у наредном нападу Валанчијунас закуцао.

Завршена је прва четвртина. Воде Литванци 22:17.

СРБИЈА: Теодосић 16 (6-6 сл. бацања, 3ас), Симоновић, Кузмић, Богдановић 9, Бјелица 10 (2-2 сл. бацања, 2-5 за три), Марковић 7, Калинић 2, Недовић 6 (2-3 сл. бацања), Милосављевић, Радуљица 10 (6-6 сл. бацања, 4ск), Ерцег 4, Милутинов.

ЛИТВАНИЈА: Калнијетис 12 (5ск, 9ас), Гаилијус, Мачијулис 9 (5-5 сл. бацања), Сеибутис 13 (3-4 сл. бацања), Сабонис, Кавалијаускас, Јанкунас 2, Јавтокас, Валанчијунас 15 (5-6 за два, 5-6 сл. бацања), Кузминскас 13 (9ск), Милакнис 3, Лекавичијус.