Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Zvečan

ВАЗДУШНА СУПЕРИОРНОСТ: Руска авијација ''trenira'' живце НАТО пакта

01.11.2014. 09:05
Пише:
Србија Данас
Su-27
Су-27 / Извор: Профимедиа

Напетост у односима некадашњих хладноратовских непријатеља, Русије и НАТО, започета кризом у Украјини, наставља се у европском ваздушном простору. Тренинг руских бомбардера изнад Атлантика и Северног мора, Црног мора и Балтика које су последњих дана пресретали авиони НАТО, ''trenira'' живце Алијансе.

НАТО је пријавио "неуобичајен" раст прелета руских војних летелица у протеклих два дана изнад Црног, Балтичког и Северног мора и Атлантског океана. ''Изводе тренинг као у борбама'' примећује за британски BBC Игор Сутјагин са Краљевског војног института "РУСИ" и коментарише да Кремљ игра ''покер'' са Западом, покушавајући да ''блефовима'' подгреје страхове.

Осам руских авиона, 4 стратешка бомбардера Ту-95 и танкера Ил-78, откривени су како прелећу Северно море 29. октобра у 02:00. Два бомбардера су наставила југозападно све до португалске обале пре него што су се окренули назад. Барем седам руских авиона пресрели су НАТО авиони изнад Балтика, док је четири руска авиона пресрело турско ратно ваздухопловство изнад Црног мора.

Ruska avijacija
Руска авијација / Извор: Профимедиа

Летови руских стратешких бомбардера у близини територије чланице НАТО нису ништа ново, али њихов интензитет, као и недостатак комуникације, Алијанса доживљава као израз ''конфронтације, а не кооперације'', пишу ''Вечерње Новости''. Иако су руски авиони летели у међународном ваздушном простору, НАТО их је, каже, пратио ''како би идентификовао летелице и заштитио ваздушни простор савезника''. НАТО тврди да у многим случајевима авиони нису дали план летења, нити су одржавали комуникацију са цивилном контролом лета. Из Алијанса тврде да овакво понашање представља и ризик за цивилну авијацију.

Руски тренинг подстакао је и НАТО да повећа ваздушне патроле изнад балтичких држава Естоније, Летоније и Литваније, земаља чије је придруживање Алијанси Москва доживела као непријатељски чин. НАТО тврди да је ове године пресрео 100 пута руске летелице, трипут више него лане. Русија је користила и старе и нове авионе за последње налете. Летели су бомбардери који су се виђали над Северним морем и у ери Хладног рата као што је Ту-96, али и Миг-31.

Ruski bombarderi
Руски бомбардери / Извор: Профимедиа

Западни стручњаци, истовремено, подсећају да је руски председник Владимир Путин најавио нове војне капацитете и у области Артика, где развија поља нафте и гаса. На Новосибирским острвима Москва отвара и нову поморску базу. Управо овај регион привлачи међународну пажњу, пишу ''Вечерње Новости'', јер ће отапање артичког леда начинити пловнијим путеве Северног мора. А тиме се скраћује пут према Кини и другим привлачним азијским тржиштима.

Међутим, треба истаћи да откако је криза у Украјини добила на интезитету, НАТО је такође значајно преусмерио свој фокус на свог старог хладноратовског непријатеља. Оптужујући Русију и Путина за ''озбиљну дестабилизацију региона'' па чак и за ''копнену инвазију на истоку Украјине'', многе НАТО чланице, а понајвише оне које деле границу са Русијом, су од самог почетка изразиле озбиљну забринутост за своју безбедност. Одговор је био низ војних вежби, како би се ''тестирала борбена готовост источних граница НАТО'' које представљају прву линију одбране од ''инвазије са Истока''.

SU-27 i NATO lovac iznad Baltika
СУ-27 и НАТО ловац изнад Балтика / Извор: Профимедиа

Од тада, изведен је низ копнених, поморских, али и ваздухопловних војних вежби НАТО савеза, управо на територијама Балтика, Северног и Црног мора. Уз то, имајући у обзир копликовану ситуација у Украјини и нужност одмерених акција када је реч о овом сукобу, две НАТО вежбе у Украјини нису нарочито помогле деескалацији у односима Русије и НАТО пакта.

Још током самита НАТО у Велсу било јасно да ће доћи до споразумног примирја две стране у украјинском сукобу. НАТО је ипак најавио креирање нових Снаге за одговор (НАТО респонсе форце) које планира да размести у Летонији, Естонији и Литванији, а можда и у Пољској. То би значило драстично повећање НАТО снага у источној Европи још од Хладног рата.

Ruska avijacija
Руска авијација / Извор: Профимедиа

Јасно је да ће се ова борба за свеобухватну ''војну супериорност'' у региону наставити, уколико не дође до побољшања односа две стране. Али како криза у односима не јењава, иако је ситуација у Украјини данас релативно мирна, увелико пристижу нови геополитички проблеми, попут предстојеће ''битка за Артик''. У том случају, ''treniranje живаца'' једне или друге стране обимним ваздушни маневрима само ће добити на интензитету. 

Погледајте још:

НАПЕТО: Ловци НАТО пресрели руски шпијунски авион!

НАТО увежбава рат са Русијом

БУДУЋИ РАТ: Битка за Артик