Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ВЕЛИКЕ НАДЕ И ОЧЕКИВАЊА: Ево шта желе Атињани након референдума

06.07.2015. 11:04
Пише:
Танјуг
Atinjani
Атињани / Извор: Реутерс

АТИНА - Грчка је након славља због резултата референдума о предлогу ЕУ и ММФ, на којем су грађани већински рекли "Oxi" (не) новим захтевима, осванула уз велика очекивања и надања.

После целовечерњег славља на тргу Синтагма, на којем су млади остали до раних јутарњих сати, прослављајући што су грађани Грчке одбацили предлог поверилаца, свакодневница је настављена, а житељи Атине, како јавља извештач Танјуга, ишчекују како ће грчка влада наступати према Бриселу у наредним данима.

Грчка штампа на насловним страницама објавила је резултате референдума, уз оцене да се ради о победи владе, и да та победа не значи иступање из ЕУ и еврозоне.

Улицама Атине, дан након референдума, све протиче уобичајено - туристи обилазе бројне знаменитости, а Грци који су у летњим баштама кафића коментаришу резултате референдума уз оцену, која преовладава, да су показали да су поносан народ, који не дозвољава диктате споља.

Atinjani
Атињани / Извор: Реутерс

Грађани Грчке послушали су на јучерашњем референдуму препоруку владе премијера Алексиса Ципраса да треба одбити најновији предлог међународних поверилаца. Према званичним резултатима 61,31 одсто заокружило је "Oxi" на гласачком листићу, а 38,69 процената "Наи" (да).

Грађани сматрају да је гласањем против предлога међународних поверилаца влади оснажена позиција у даљим преговорима са Бриселом и ММФ-ом.

Атињани о резултату референдума

"Надам се да ће овај резултат бити добар за Грке и Европу и очекујем промене у Грчкој и Европи", каже млади Атињанин. Он је изразио наду да се стање у Грчкој неће погоршати, истичући да би резултат референдума могао да значи побољшање.

Старији Грк истиче да министар финансија Јанис Варуфакис није требало да поднесе оставку, јер је он "добар Грк". Он је рекао да уважава Европу и евро, али да, не жели ЕУ каква је сада. Према његовим речима услови које поставља међународна заједница су једна врста притиска како би се "домогли нафте на Криту и острва".

Такође, као што су истицали много Грци последња два дана ни он не жели да главну реч у ЕУ има Немачка, јер сматра да се ради о "новој окупацији Грчке од стране Берлина", овај пут о "економској окупацији".

Један средњовечни Атинањин истиче да је исход референдума добар резултат за Грчку, нагласивши да Грци желе евро, али не и да због њега умиру од глади. "Мислим да ће сада бити боље за Грчку и Европу и очекујем праведнију сарадњу Брисела са Атином", казао је он додајући да Грци желе евро јер је бољи од драхме.

Atinjani
Атињани / Извор: Реутерс

Велики број младих заокружило "Наи" (да)

Међу млађим Грцима постоји и велики број оних који су на референдуму заокружили "Наи", као једна 25-огодишња Атињанка која је оценила да је гласање против предлога међународних поверилаца био и глас против Европе.

Она је казала да је забринута због актуелне ситуације, те подсетила да полако министри напуштају владу и да би премијер Алексис Ципрас требало да оде.

"Ја имам 25 година и немам снова. Живим у земљи у којој не могу да сањам и то мора да престане", подвукла је млада Гркиња.

Ципрас: Доказали смо да се демократија не може уцењивати

Ципрас је у обраћању грађанима, путем државне телевизије, поручио да је гласањем против предлога поверилаца Грчка окренула нову страницу историје и да је спремна да настави преговоре.

"Доказали смо да се демократија не може уцењивати. Грци нису одговарали на питање да ли су за останак, или излазак из Европе. Грчки народ је направио храбар избор", поручио је Ципрас додајући да му народ није дао мандат против Европе, већ за налажење одрживог решења.

"Грчка ће у понедељак сести за преговарачки сто са циљем да обнови банкарски систем", најавио је Ципрас. Министар Варуфакис поднео је, након референдума оставку да би, како је објаснио, олакшао премијеру Ципрасу лакше преговарање са повериоцима.

Разочарање Европске уније

Грчко "не" наишло је на разочарање у ЕУ, пре свега у Немачкој, одакле су стигле поруке да су преговори о новом програму финансијске помоћи Грчкој тешко замисливе.

Француски председник Франсоа Оланд, који је синоћ телефоном разговарао са Ципрасом, и немачка канцеларка Ангела Меркел, сложили су се да се резултати грчког референдума морају прихватити и позвали на одржавање ванредног самита еврозоне, који је заказан за сутра. Шеф Еврогрупе министара финансија еврозоне Јерен Дијселбум, изјавио је да је победа опције "не" на грчком референдуму о пакету спаса за жаљење и да се грчка економија суочава са оштрим мерама опоравка.

И поред ових порука из Европе Грци мирно гледају на своју европску будућност, те не верују у поједине ставове изнете пред референдум да би заокруживање "не" на референдуму могао значити "Grexit", односно излазак из еврозоне и ЕУ.