ВИМБЛДОН: Ђоковић краљ Енглеске!

06.07.2014. 14:47 20:21
Novak Đoković
Новак Ђоковић / Извор: Танјуг

Први носилац турнира надиграо је Федерера у изузетно узбудљивом мечу на Централном терену.

Српски тенисер Новак Ђоковић освојио је титулу на овогодишњем Вимблдону, пошто је у финалу савладао Роџера Федерера са 3:2 (6:7, 6:4, 7:6, 5:7,6:4) после три сата и 55 минута игре. Ово је Новаку друга титула на турниру у Лондону, а укупно седми грен слем у каријери.

Овим тријумфом Ђоковић је поново преузео вођство на светској АТП ранг листи и тако након нешто више од девет месеци свргнуо са првог места Шпанца Рафаела Надала. Српском тенисеру је ово 45. трофеј у каријери и 17. победа у међусобним дуелима са Швајцарцем.

Могао је Новак да реши дуел још у четвртом сету, када је имао вођство од 5:2, али је Федерер преокренуо на 7:5 и окончао тај период игре у своју корист. Новак је и поред изгубљеног сета, остао психички јак и сталожен, а прецизнијом игром у завршници дошао је до великог успеха. Гем за спектакуларну победу освојио је на противнички сервис и тако потпуно заслужено стигао до трофеја у главном граду Енглеске.

Новак Ђоковић / Извор: Бета/АП

После овог сусрета, у финалу микс дубла Ненад Зимоњић ће у пару са Самантом Стосур, укрстити рекете против Макса Мирњег и Хао-Чинг Чан.

Текстуални пренос меча могли сте да пратите на Srbijadanas.com:

5. сет:

Ђоковић-Федерер 6:4.

Веома важан гем освојио је Новак на старту петог сета и то му је дало одређену сигурност у игри. Имао је Ђоковић две брејк прилике код резултата 4:3, али их није реализовао. међутим, десети гем био је пресудан за коначан тријумф српског тенисера. Федерер је погодио дно мреже после сјајног напада Ђоковића и тако донео велико славље Србину, који је овом победом вратио на врх АТП листе.

Ђоковић је успео да прекине серију Федерера од пет узастопно освојених гемова. При вођству од 2:1, Новак је затражио медицински тајм-аут.

Ђоковић је 11. неодбрањивим сервисом стекао предност од 3:2. Имао је Новак две брејк прилике у осмом гему, али није успео да стигне до брејка, 4:4. Драма се наставља. Девети гем је лако освојио наш тенисер и тако задржао притисак на страни Швајцарца. Фантастичним ритерн ударцима, Новак је стигао до две меч лопте. Федерер је погодио мрежу из његовог омиљеног ударца бекхенда и тако је означио други тријумф Новака Ђоковића на Вимблдону.

4. сет:

Ђоковић-Федерер 5:7.

Новак је био на корак од друге титуле у Лондону, имао предност од 5:2, али је тада уследила страховита серија Федерера. Швајцарац је освојио пет гемова узастопце и тако од практично изгубљеног меча, успео да поравна на 2:2 у сетовима. Четврти сет трајао је идентично као и трећи, 49 минута.

Четврту брејк шансу Ђоковић је искористио у четвртом гему и тако повео са 3:1. Швајцарац се заинатио и направио рибрејк, али је Новак поново направио брејк и тако повео са 4:2.

Швајцарац је освојио три наредна гема и изједначио на 5:5. Имао је Новак меч лопту у 12. гему код 40:30, али је Федерер успео да преокрене резултат у своју корист. Петим брејком у овом сету, седмоструки освајач турнира у Лондону, је добио прилику да сервира за 2:2 у сетовима, коју је искористио и тако после 192 минута увео меч у пети сет.

Rodžer Federer
Роџер Федерер / Извор: Танјуг

3. сет:

Ђоковић-Федерер 7:6 (7:4).

И поред 83 одсто поена које је освојио на први сервис,пет винера више и 13 ас удараца, Федерер није успео да освоји сет. Новак је одличним сервисима у тај-брејку дошао до предности од 2:1 у сетовима.

У првих пет гемова, оба тенисера изгубила су само два поена на први сервис, Ђоковић (5/6), Федерер (10/11). Резултат је 3:2 за Швајцарца, без брејка. Ђоковић је 102. поеном на мечу изједначио на 4:4. Федерер је 16. ас неодбрањивим сервисом довео Новака у ситуацију да сервира за останак у трећем сету, 5:4.

Vimbldon
Вимблдон / Извор: Бета/АП

Ово је 12. сусрет између Ђоковића и Федерера на грен слем турнирима, али тек други у финалима. Швајцарац тренутно води са 6:5.

Победник трећег сета биће одлучен после тај-брејка. У 13. гему српски тенисер је одличним сервисима натерао Федерера да направи две грешке из бекхенда и тако дошао вођства у сетовима од 2:1, после 143 минута игре.

2. сет:

Српски тенисер је раним брејком у трећем гему, стигао капиталну предност за освајање другог дела игре. До краја сета није било превише узбуђења, па је наш играч стигао до изједначења у сетовима после 43 минута игре. Седам винера више (17-11) и две неизнуђење грешке (6:4) мање биле су кључ тријумфа Ђоковића у другом сету.

Ђоковић је имао две брејк шансе на сервис Федерера, међутим није успео да их искористи. Новак коначно стиже до брејка у трећем гему, 2:1. Први носилац турнира је после незгодног пада затражио помоћ лекара, али на сву срећу није било озбиљнијих последница.

После много муке у четвртом гему, предности од 40:0 и неколико изједначења, Ђоковић је повео са 3:1 и тако успео да материјализује освојени брејк у претходном гему. Одличним кик сервисом, Ђоковић је повео са 5:3.

Vimbldon

У претходна четири гема није било превише узбуђења, тенисери су држали свој сервис. Новак је грешком из форхенда допустио Федереру да стигне до прве брејк шансе у другом сету. Ипак, освајач турнира 2011. године је са два одлична сервиса и једним волејом на мрежи, успео да изједначи резултат у сетовима на 1:1, после 43 минута игре.

1. сет:

Ђоковић-Федерер 6:7 (7:9).

Веома уједначена игра оба тенисера у првом сету, а победник је одлучен после тај-брејка, у ком је Ђоковић имао сет лопту, али је Швајцарац успео да преокрене резултат и оконча први део игре после 51. минута у своју корист, 7:6.

После три одиграна гема у првом сету, није било брејк прилика, Новак води са 2:1. Швајцарски тенисер има за сада шест неизнуђених грешака, а направио их је углавном из бекхенда. Након 11 минута игре, на семафору је резултат 2:2. Новак је освојио још један гем без изгубљеног поена, што му доноси предност од 3:2.

Новак је на свој први сервис освојио свих девет поена, што му за сада доноси предност од 4:3. Федерер је имао малих проблема у наредном гему, међутим са два сјајна сервиса је поравнао на 4:4. Четвртим ас ударцем српски тенисер је повео са 5:4. Имао је Новак прилику на 30:30 да дође до сет лопте, али се мрежа испречила и прилика је нажалост пропала. У наредном гему, најдужи поен на мечу виђен је код резултата 40:40, чак 19 пребацивања. Федерер је ипак поравнао на 5:5. У тај-брејку Швајцарац се боље снашао и тако повео са 1:0 у сетовима после 51. минута игре.

Женско финале овогодишњег Вимблдона између Квитове и Бушар трајало је 57 минута, само шест више него први сет између Ђоковића и Федерера.

Роџер Федерер / Извор: Бета/АП

Кошаркаш Далас Маверикса Дирк Новицки није сигуран који тенисер ће да однесе победу у финалу.
Подршка Новаку на једној од зграда у Београду.