ВН АБУ ДАБИЈА: Хамилтон други пут светски шампион!

23.11.2014. 15:47
Luis Hamilton slavi titulu šampiona posle pobede na trci za VN Abu Dabija
Луис Хамилтон слави титулу шампиона после победе на трци за ВН Абу Дабија / Извор: Реутерс

Једанаестом победом у сезони Британац је стигао до свог другог шампионског прстена, пошто је најбољи био и 2008. године возећи за Мекларен.

Британац Луис Хамилтон нови је шампион Формуле 1! Возач Мерцедеса други пут у својој каријери окитио се титулом шампиона "најбржег светског циркуса" тријумфом у последњој трци сезоне на стази "Јас Марина" за Велику награду Абу Дабија.

Хамилтон који је уочи последње трке сезоне имао 17 бодова у односу на тимског колегу Ника Розберга, искористио је проблеме са електроником које је Немац имао средином трке и практично без веће борбе стигао до другог шампионског прстена, пошто је најбољи био и 2008. године возећи за Мекларен.

Луис Хамилтон је једанаестим тријумфом у сезони потпуно заслужено стигао до титуле шампиона, обезбедивши Мерцедесу рекордан 16. тријумф у сезони, надмашивши Мекларен из 1988. и Ферари из сезона 2002. и 2004. чији су возачи 15 пута као првопласирани кроз циљ.

Start trke za Veliku nagradu Abu Dabija
Старт трке за Велику награду Абу Дабија / Извор: Бета/АП

Британски возач фантастично је стартовао недељну трку и са друге позицијие већ до прве кривине претекао Розберга. Већ тада је било јасно да је учинио "пола посла" у борби за титулу, јер му је за трофеј било неопходно да заврши на прва два степеника подијума. Када се у 24. кругу Розбергов Мерцедес суочио са ненаданим проблемима са електроником због које је изгубио хибридну снагу мотора, било је јасно да Хамилтона само одустајање може да спречи да заврши сезону као најбољи, као и да се он некако домогне пете позиције.

Луис Хамилтон слави титулу шампиона после победе на трци за ВН Абу Дабија / Извор: Бета/АП

Ни једно, ни друго није се догодило, Хамилтон је до краја трке једино водио борбу за једанаесту победу у сезону са на овој трци изванредним Бразилцем Фелипеом Масом, који је сјајном вожњом подсетио на најбоље дане и до краја трке претио да Хамилтону одузме потпуну славу на трци воженој у ноћним условима на прелепој стази у Абу Дабију. На крају је Розберг морао да се помири са чињеницом да ће на шампионску титулу још морати да сачека, а трку у Емиратима, упркос великим проблемима, на крају је завршио као 14, иако су га инжењери у финишу позвали да се врати у бокс. Треће место заузео је још један возач Вилијамса Валтери Ботас, а дуплим подијумом британска екипа потврдила је треће место у пласману конструктора и на леп начин завршила одличну сезону.

Хамилтон је захваљујући двоструким бодовима за победу у Абу Дабију завршио сезону са чак 67 бодова предности у односу на највећег ривала, док је Мерцедес доминацију потврдио са укупно 701 бодом, чак 296 више од другопласираног Ред Була која после четири сезоне није освојила конструкторску титулу.