ВН ВЕЛИКЕ БРИТАНИЈЕ: Све по старом, Масин сјајан старт и киша само донекле донели неизвесност (ВИДЕО)

05.07.2015. 16:35
Felipe Masa sjajno startuje na trci za Veliku nagradu Velike Britanije
Фелипе Маса сјајно стартује на трци за Велику награду Велике Британије / Извор: Танјуг

Тандем Мерцедеса забележио трећу узастопну двоструку победу у шампионату.

Луис Хамилтон тријумфовао је у трци Формуле 1 за Велику награду Велике Британије воженој на стази "Силверстоун" резултатом 1:31:27,729 часова.

Британац је искористио пол позицију дса суботњег тренинга, забележеио трећу победу у каријери пред домаћим навијачима и постао први возач од сународника Дејвида Култарда који је два пута заредом успео да тријумфује на легендарној стази (1999. и 2000). На другом месту трку је завршио његов тимски колега Нико Розберг, чиме је комплетирао шесту двоструку победу Мерцедеса у овој сезони, а трећу узастопну.

Треће место освојио је још један немачки возач, четвороструки шампион света Себастијан Фетел, док је четврти био Бразилац Фелипе Маса, који је обележио старт трке када је, као из топа, "полетео" са треће стартне позиције и избио на чело, док је мало фалило да први ред у потпуности преузме Вилијамс, али је Хамилтон успео да задржи Валтерија Ботаса иза себе.

Ипак, веома брзо након тога, у покушају да врати пол позицију, Хамилтон је дозволио Ботасу да га ипак претекне, па је Вилијамс добрим делом трке имао прве две позиције "у џепу", све до првих одлазака у бокс, када је Хамилтон преузео вођство испред Масе, Ботаса и Розберга.

Средином трке над "Силверстоуном" су се надвили кишоносни облаци, а тада је пала одлука о победнику. Хамилтон је у бокс отишао пре пљуска и ставио интермедијум пнеуматике, што се испоставило као идеална тактика, пошто је већ до одласка Розберга, који је претходно сјајним маневрима претекао оба возача Вилијамса, уз много проклизавања, по киши стигао до бокса, али је практично изгубио шансу за победом. Попут Хамилтона, добром тактиком и ризиком са раном променом на интермедијум пнеуматике профитирао је и Себастијан Фетел, јер су га они одвели до трече позиције и првог подијума од ВН Монака.

Luis Hamilton slavi pobedu na trci za Veliku nagradu Velike Britanije
Луис Хамилтон слави победу на трци за Велику награду Велике Британије / Извор: Танјуг

Хамилтон је до краја одвезао сигурно и уписао нови тријумф којим је повећао предност у генералном пласману на 17 бодова у односу на тимског друга. Занимљиво је да је на овој трци прве бодове у шампионату освојио и двоструки шампион света Фернандо Алонсо, који је трку завршио као десети.

Наредна трка вози се за Велику награду Мађарске на стази "Хунгароринг" покрај Будимпеште, 26. јула.

10. Фернандо Алонсо (Мекларен) 1 круг

ГЕНЕРАЛНИ ПЛАСМАН: Хамилтон 194, Розберг 177, Фетел 135, Ботас 77, Раиконен 76, Маса 74, Рикардо 36, Квјат 27, Хулкенберг 24, Грожан 17, Наср 16, Перез 15, Малдонадо 12, Верстапен 10, Саинц 9, Ериксон 5, Батон 4, Алонсо 1.

КОНСТРУКТОРИ: Мерцедес 371, Ферари 211, Вилијамс 151, Ред Бул 63, Форс Индија 39, Лотус 29, Заубер 21, Торо Росо 19, Мекларен 5.