Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ВОЛСТРИТ ЈЕ РЕКАО: Ово су економске приче по којима ће Американци памтити 2015

03.01.2016. 00:57
Пише:
Танјуг
Američka ekonomija
Америчка економија / Извор: Профимедиа/илустрација

Прво место на листи 10 највећих економских и пословних прича које су обележиле 2015. годину, према мишљењу јапија са Волстрита, припада Кини, чије је губљење замајца привредног раста посејало семе страха међу инвеститорима, трговцима, произвођачима широм света.

1. КИНА
berza
берза / Извор: Профимедиа

Како пише америчка агенција АП, било је потребно пет година да људи заиста почну да брину због постепеног слабљења привредног раста Кине, а у августу је дошло до праве панике, па је амерички индустријски индекс Дау Џонс потонуо 11 одсто због страховања да су сви потценили проблеме у Кини и њихов утицај на остатак света.

Привредно успоравање Кине део је званичног плана те земље да се преоријентише са неодрживог модела раста подстакнутог извозом и великим инвестицијама на спорији, али стабилнији раст заснован на домаћој потрошњи. Ипак, кинески лидери угрозили су своју репутацију када су неспретно реаговали на пад акција девалвирајући јуан, оцењује АП.

2. НАФТА

Naftni tanker
Нафтни танкер / Извор: Профимедиа

Друго место на листи водећих привредних прича из 2015. заузима глобални колапс цена сировина и енергената, до ког је дошло због успоравања кинеске привреде и раста залиха нафте у свету. Када су цветале, кинеске фабрике "гутале" су око половине светског бакра, алуминијума, никла и челика.

Цене нафте су се спустиле са 98 долара за барел, колико су износиле пре две године, испод 35 долара лани, пре свега због несмањене производње широм света, која је довела до гомилања залиха. Као одговор на то, енергетске компаније смањиле су инвестиције, а без посла су остајали запослени на америчким нафтним пољима, замбијским и индонежанским рудницима и аустралијским лукама.

Потрошачи су се, са друге стране, радовали: Американци су крајем године галон бензина плаћали два долара у односу на 2,47 долара с краја 2014.

3. ФЕД

Трећи најважнији економски догађај, према агенцији АП, представља повећање каматних стопа у САД.

FED, zgrada Američkih federeralnih rezervi
ФЕД, зграда Америчких федерералних резерви / Извор: Профимедиа/илустрација

Када је америчка Управа федералних резерви (Фед) у децембру 2008. снизила каматне стопе на ниво близу нуле, америчка економија губила је на стотине хиљада радних места месечно, а финансијски сектор био је на ивици колапса. Нико, међутим, није очекивао да ће камате остати на тако ниском нивоу седам година.

Фед је 16. децембра 2015. саопштио да је привреда коначно довољно снажна да издржи скроман раст камата, са нивоа од нула до 0,25 одсто на ниво од 0,25 до 0,50 одсто. Европска централна банка и Банка Јапана, са друге стране, крећу се у потпуно супротном правцу и упорно лабаве монетарну политику.

4. ФОЛКСВАГЕН

Фолксвагенова скандал сторија нашла се на четвртом месту ове ранг листе.

Folksvagen
Фолксваген / Извор: Профимедиа

У првој половини 2015. немачки произвођач аутомобила VW престигао је Тојоту по броју продатих возила у свету, али његов тријумф није дуго трајао. Већ у септембру исте гопдине откривено хе да је немачка компанија у 11 милиона аутомобила широм света уградила софтвер за лажирање вредности издувних гасова на лабораторијским тестирањима.

Извршни директор VW-a, Мартин Винтеркорн, био је приморан да због тога поднесе оставку, а компанија је одвојила седам милијарди долара на име покривања трошкова повлачења возила и компензација за купце.

5. УБЕР

На петој позицији је прича америчког Убера, електронске платформе за превоз људи.

Uber
Убер / Извор: Профимедиа

Успех компаније Убер, која нуди јефтине услуге превоза, указао је развој такозване "економије тезгарења", односно могућности да људи који нису "традиционално" запослени раде као нека врста фриленсера. Убер преко апликације за мобилне телефоне спаја возаче са људима којима је потребна вожња.

У такозване тезгароше спадају и програмери који раде од куће па своје апликације продају на интернету, као и столари који своје услуге нуде на сајтовима попут Тамбтека (Thumbtack.com).

6. АКВИЗИЦИЈЕ

SABMiler
САБМилер / Извор: Профимедиа

Годину за нама облежила су и бројна спајања великих светских корпорација у укупној вредности од близу 4,8 билиона долара само у САД, чиме је премашен рекорд из 2007, показују подаци фирме Дилоџик. У 2015. такође је забележен рекордан број спајања вредних више од 10 милијарди долара.

Спајање произвођача пива "Анхојзер-Буш ИнБев" и "САБМилер" вредно је 106 милијарди долара, а две најстарије америчке хемијске компаније, Дау кемикал и Дипон, близу 60 милијарди. Фармацеутске фирме "Фајзер"и Алерган договориле су спајање вредно 149 милијарди долара, а рачунарски гигант Дел купио је компанију за складиштење података ЕМЦ за 66 милијарди долара.

7. ТАКАТА

Takata, japanska firma proizvođač vazdušnih jastuka
Таката, јапанска фирма произвођач ваздушних јастука / Извор: Профимедиа/илустрација

Јапанска компанија Таката признала је да је годинама крила доказе да њени ваздушни јастуци могу да експлодирају, што је изазвало осам смртних случајева и више од 100 повреда широм света.

Таката је пристала да америчким регулаторима плати казну од 70 милиона долара и да промени конструкцију пумпи неопходних за активирање ваздушних јастука у случају судара, тако што ће из употребе избацити амонијум нитрат, који је коришћен за надувавање јастука и за који је процењено да изазива експлозије.

Аутомобилске компаније широм света су на име скандала са Такатиним јастуцима повукле милионе возила.

8. НЕУТРАЛНОСТ ИНТЕРНЕТА

NSA
НСА / Извор: Профимедиа

Кабловски и телеком оператери су се ове године "натезали" са регулаторима у погледу контроле интернета.

Америчка Федерална комисија за комуникације креирала је прописе о "неутралности" интернета који спречавају телекомуникационе компаније да успоравају интернет везу својим корисницима и да им блокирају одређене садржаје.

9. АУТОНОМНИ АУТОМОБИЛИ

Samovozeći auto
Самовозећи ауто / Извор: Профимедиа

Произвођачи аутомобила и технолошке компаније попут Гугла и Алибабе удружиле су снаге у развоју аутомобила са аутоматским управљањем, односно без возача. Јапанска компанија Нисан омогућила је новинарима тест вожњу аутомобилима са аутопилотом.

Произвођач електронских аутомобила "Тесла" развио је технологију која омогућава аутоматско кочење и промену траке. Стручњаци процењују да би се аутомобили са аутоматским управљањем могли наћи на улицама 2025.

10. ЕПЛ САТ

Apple kancelarija
Apple канцеларија / Извор: Профимедиа/илустрација

Амерички техолошки гигант Епл лансирао је Епл сат у априлу, изазвавши турбуленције на тржишту фитнес наруквица и сатова и називајући тај уређај "ултимативним прибором за здравље и фитнес". Епл сат продаје се по почетној цени од 350 долара, а цене луксузних модела иду и до 10.000 долара.

Епл још увек није потврдио колико је сатова продао, али аналитичари са Волстрита верују да се ради око четири милиона примерака у три месеца закључно са септембром у односу на 3,6 милиона из три месеца закључно са јуном, колико компанија Интернешнел дата корп процењује да је Епл продао.