ЕП: Ни "Д" од дербија на старту, "делфини" потопили Хрвате!

10.01.2016. 20:05 14:38
Andrija Prlainović šutira na gol Hrvatske
Андрија Прлаиновић шутира на гол Хрватске / Извор: Танјуг

Нестварним тријумфом над "баракудама" наша репрезентација успешно започела Европско првенство којем ће бити домаћин до 23. јануара.

Ватерполо репрезентација Србије успешно је започела одбрану европског злата, пошто је у мечу првог кола декласирала Хрватску резултатом 13:6 (3:1, 4:2, 5:1, 1:2)! "Делфини" су нестварном победом над великим ривалом већ на старту такмичења у београдској "Комбанк арени" показали зашто важе за фаворита који готово да нема конкуренцију на првенству Европе.

Изабраници Дејана Савића су победом над актуелним олимпијским шампионом потврдили епитет фаворита, и реноме европског и светског шампиона, односно победника Светске лиге, па победу ниједног момента нису довели у питање. Изванредном одбраном "делфини" су психички потпуно надвладали тим Ивице Туцака који није био ни налик екипи која је још увек актуелни олимпијски првак.  Хрвати су само на почетку повели, а потом је у базену "Комбанк арене" постојао само један тим, који су предводили Душан Мандић и Андрија Прлаиновић са по три поготка. Стефан Митровић постигао је два гола, док су се по једном у стрелце уписали капитен Гоцић, Ћук, Никић и Јакшић.

На другој страни, само је Анђело Шетка постигао више од једног поготка, тачније два, док су се на семафор уписали Петковић, Лончар, Бушље и Павловић.

Pozdrav Dejana Savića i Ivice Tucaka posle meča prvog kola EP u Beogradu između Srbije i Hrvatske
Поздрав Дејана Савића и Ивице Туцака после меча првог кола ЕП у Београду између Србије и Хрватске / Извор: Танјуг

Магичном партијом против западних суседа наши ватерполисти продужили су серију непобедивости у међусобним дуелима на седам узастопних сусрета, а последњи пут поражени су сада већ далеке 2009. године на мечу Светске лиге играном у Подгорици.

"Делфини" наредни меч на Европском првенству играју за два дана против Малте, а тај меч готово сигурно ће бити прилика за Дејана Савића да испроба неке алтернативне варијанте против нејаког противника којег је Француска у првом мечу уводне рунде победила резултатом 17:7.

ЕП, 1. коло: ХРВАТСКА - СРБИЈА 6:13 (1:3, 2:4, 1:5, 2:1)

Базен: "Комбанк арена", Београд

Судије: Коганов (Азербејџан), Александреску (Румунија)

ХРВАТСКА: Павић (Г, К), Бурић, Петковић 1 (1), Лончар 1, Јоковић, Букић, Вукићевић, Бушље 1, Сукно, Павловић 1, Шетка 2, Мацан, Бијач (Г). Селектор: Ивица Туцак.

СРБИЈА: Г. Пијетловић (Г), Мандић 3, Гоцић (К) 1, Ранђеловић 1, Ћук 1, Д. Пијетловић, Никић 1, Алексић, Јакшић 1, Филиповић, Прлаиновић 3, С. Митровић 2, Б. Митровић (Г). Селектор: Дејан Савић.

Текстуални пренос утакмице Србија - Хрватска могли сте да пратите уживо на сајту Србије Данас.

ТОК МЕЧА:

4. четвртина - 6:13 (2:1)

Хрвати су поново били бољи на почетном пливању, али ни они, па ни ми, нисмо реализовали неколико почетних напада. Прлаиновић прекида "пост" новим голом, трећим на мечу за невероватних девет голова "вишка" (4:13). Јакшић је искључен у наредном нападу, али је одбрана још једном изванредно реаговала, као и у следежем нападу "баракауда". Ни ми нисмо претерано организовани били у нападу, али је Филиповић умало погодио параболом, али је Павић крајњим напором скренуо лопту до стативе, да би после тајм-аута Борис Павловић реализовао играча више за смањење резултата на 13:5.

Живко Гоцић је у наредном нападу Хрватске скривио фаул за петерац, а затим је и ометао Антонија Петковића приликом извођења најстроже казне, па је наш капитен искључен до краја сусрета, а Петковић погодио за 6:13. Добро су наши ватерполисти припремили напад на улазу у последњи минут, али шут Јакшића са центра крајњим напором зауставља Павић, па је до краја остало седам голова предности за наш национални тим - 6:13.

Dušan Mandić slavi gol u meču prvog kola EP u Beogradu između Srbije i Hrvatske
Душан Мандић слави гол у мечу првог кола ЕП у Београду између Србије и Хрватске / Извор: Танјуг

3. четвртина - 4:12 (1:5)

Коначно смо узели први напад, али га нисмо искористили. На другој страни добро је постављена одбрана, па је Бранислав Митровић укротио ударац Мацана. Већ у следећем нападу Мацан је искључен, а Милош Ћук је погодио за огромних 8:3. После новог одбрањеног напада Филиповић погађа из огромне удаљености, али је који моменат пре тога досуђен фаул на центру. Ипак, шут Јоковића брани Митровић, а на другој страни погађа Слободан Никић за чак шест голова "вишка". Наставила се рапсодија "делфина", а после украдене лопте Прлаиновића у наредном нападу Стефан Митровић погађа са левог крила за 10:3.

Јоковић је промашио "жабицу", а после тајм-аута Савића, Стефан Митровић сјајно упливава и добија сјајну лопту од Филиповића коју смешта у мрежу за нестварних 11:3. После дуго времена и Хрвати погађају. После искључења Алексића, Анђело Шетка је други пут на мечу погодио, али већ у следећем нападу и ми имамо играча више, а капитен Живко Гоцић се уписује у стрелце за 12:4.

2. четвртина - 3:7 (2:4)

Хрвати су имали првио напад, али су се наши одбранили. Мандић је у наредном нападу лепо изломио противника и погодио за озбиљних 4:1. На другој сзтрани Андре Бушље је погодио први пут на мечу за 4:2. Ипак, већ у следеће, нападу Мандић поново погађа, и то одмах из пријема (2:5). заиграло се "гол за гол", а Лука Лончар је дао свој први гол за смањење резултата. Након тога је ипак настало затишје.

Протекло је неколико напада на обе стране у којима нису виђени голови, све до "бомбе" Прлаиновића са седам метара, на 2:55 минута пре полувремена (3:6). Педесет секунди пре последње сирене у другој четвртини Никола Јакшић је распалио и погодио за четири гола предности. Ипак, већ у наредном нападу Хрвати су добили искључење и одмах реализовали напад, али је тајм-аут Ивице Туцака "поништио" гол његових пулена који је постигнут који секунд после тога. На полувремену - 3:7.

1. четвртина - 1:3

Хрвати су почели боље. Други напад "баракуда" је истицао када је Анђело Шетка погодио из велике удаљености. Тек по истеку трећег минута наши су успели први пут да се "упишу", а стрелац је био Андрија Прлаиновић. На другој страни и Хрвати су имали играча више, али је Митровић добро реаговао. На истеку шестог минута Сава Ранђеловић је један одбитак покупио и сместио у мрежу Павића. Хрвати нису искористили свој напад, а Душан Мандић је на другој страни погодио "жабицом" за 3:1. Одлично је деловала наша одбрана све до краја првог периода, а имали смо још једну шансу да предност и увећамо, после тајм-аута Савића. Ипак, остало је 3:1 после првих осам минута.

* * *

20:39 - Звиждуци  хрватској химни

Кренуло је "ватрено" већ самим изласком хрватских ватерполиста пред домаћу публику. Хрватски ватерполисти су испраћени звиждуцима, као и химна наших комшија "лијепа наша" уочи почетка сусрета.

20:25 - Председник Николић отворио Првенство Европе

Европски шампионат у ватерполу свечано је отворен уочи почетка меча Хрватска - Србија, а отворио га је председник државе Томислав Николић. На отварању је говорио и министар спорта Вања Удовичић.

20:01 "Арена" се лагано попуњава за ватерполо класик

Први пут у историји играће се ватерполо у "Комбанк арени", права је прилика за још једну историјску победу. Хоће ли нам је наши ватерполисти приредити?