Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Zvečan

Завршен Дан интернет домена Србије

17.03.2016. 10:50
DIDS
ДИДС / Извор: Фото: Промо

Преко 370 посетилаца и 1.300 гледалаца интернет преноса могло је да прати 50 домаћих и страних говорника на седмој годишњој конференцији о ИнтернетуДИДС 2016.

Овогодишњи Дан интернет домена Србије одржан је 15. и 16. марта у Београду, под слоганом „Живимо Интернет... Глобално – Безбедно – Локално“, а организатор је била Фондација ''Регистар националног интернет домена Србије'' (РНИДС). ДИДС је одржан уз подршку ICANN-a, а пратећи програм другог дана је био Регионални интернет форум –РИФ 2016.

Војислав Родић, председник УО РНИДС-а, отворио је ДИДС 2016 објашњењем да је улога РНИДС-а управљање националним доменима највишег нивоа, али да је суштина тог процеса заправо омогућавање остваривања личног и националног идентитета на Интернету.

На овогодишњем ДИДС-у се говорило и о будућности Интернета на глобалном нивоу, с обзиром на одлуку америчких власти да одустану од надзора над ИАНА функцијама, али и о безбедности информационо-комуникационих система у Србији и њеном окружењу.

DIDS
ДИДС / Извор: Фото: Промо

Када ће интернет постати потпуну независан?

Незаобилазна тема у првој панел дискусији, коју је водио Владимир Радуновић из Дипло фондације, била је вест да је америчка Влада после двогодишњих преговора са представницима интернет заједнице и регулативних тела постигла договор да надзор над ИАНА функцијама пренесе на глобалну интернет заједницу, односно на ICANN (Интернет корпорацију за додељене називе и бројеве).

Габријела Шитек, менаџерка за односе са заинтересованим странама за Централну и Источну Европу (ЦИЕ) у ICANN-u, рекла је тим поводом да, пре него што прославимо овај договор, ипак треба сачекати 90 дана да Сједињене Америчке Државе размотре све аспекте договора и званично их потврде, када ће Интернет заиста постати независан.

Мајк Силбер, члан Управног одбора ICANN-a, се надовезао на ову тему констатацијом да су са преносом надзорних функција на ICANN сагласне и оне државе које су се осећале “истиснуто” у области регулације сајбер-простора.

Волф Лудвиг, председавајући Еуропеан Регионал Ат-Ларге Организатион (ЕУРАЛО), истакао је да сви који желе треба да се укључе у регулацију Интернета, и да би било добро да се у истој активира и више људи из ЦИЕ региона. Не треба се у овом погледу ослањати на представнике законодавне власти или правосуђе, јер они, осим ретких изузетака, не баратају добро знањем о овој области, поручио је он.

Марилиа Масиел, координатор Центра за технологије и друштво при Гетулио Варгас Фондацији,  обратила се публици ДИДС-а путем Скајпа из Бразила, напоменувши да је неутралност Интернета веома важна тема у њеној земљи.

Законски оквир за превенцију безбедносних инцидената

О трендовима безбедности на Интернету говорило се на другом панелу, под називом ''Безбедно'', који је модерирао Слободан Марковић, саветник за ИКТ политике и односе са интернет заједницом у РНИДС-у.

Наиме, почетком ове године у Србији је усвојен Закон о информационој безбедности који уређује мере заштите од безбедносних ризика у информационо-комуникационим системима, одговорност правних лица приликом управљања и коришћења истих, али и одређује надлежне органе за спровођење мера заштите, координацију између чинилаца заштите и праћење правилне примене прописаних мера заштите.

Тиме је дат законски оквир за будуће функционисање ЦЕРТ-ова, тела која би требало да се баве превенцијом безбедносних инцидената, отклањањем истих и едукацијом, односно подизањем свести код грађана, привреде и јавних служби о значају ИКТ безбедности.

DIDS
ДИДС / Извор: Фото: Промо

Едукација свих запослених у полицији

Небојша Јокић, начелник МУП-ЦЕРТ-а, из нашег Министарства унутрашњих послова, рекао је на конференцији како овај ЦЕРТ постоји много краће него они из околних земаља, али да је за ових 20-так месеци рада успостављена организација која ће моћи да одговори будућим изазовима и да се у том циљу ради на информационој едукацији свих запослених у полицији.

Његов колега из Словеније,Горазд Божич, директор СИ-ЦЕРТ, АРНЕС, поделио је искуства овог тела које је прошле године напунило 20 година, нагласивши да је сајбер криминал за то време веома напредовао и да стручњаци који раде у ЦЕРТ-овима морају пратити технолошки напредак истом брзином као и прекршиоци закона.

DIDS
ДИДС / Извор: Фото: Промо

Све теже задатак бавити се информационом форензиком

Једна од битних промена је појава злонамерног софтвера који се креира да би се изнајмљивао другима (ЦааС – Цриме ас а Сервице) за потребе напада на различите локације на Интернету, што је практично постао нови интернет бизнис модел. 

Филип Влашић, специјалиста за рачунарску безбедност, ХР-ЦЕРТ, ЦАРнет, је рекао да у Хрватској ЦЕРТ званично постоји од 2008. али заправо послује од 2010. од када се у безбедносном послу променило много тога – пре пет година нити је било толико разноврсних уређаја за приступ Интернету, нити је било раширено коришћење паметних телефона са више врста и верзија оперативних система, због чега је све теже радити информациону форензику.

DIDS
ДИДС / Извор: Фото: Промо

Право на приватност или безбедност?

Душан Стојичевић, члан Извршног одбора СЕЕДИГ-а, и бивши председник УО РНИДС-а, додао је да и сам РНИДС планира стварање свог ЦЕРТ-а који ће покривати домаћи доменски простор, односно домене .RS и .СРБ.

Сава Савић, помоћник министра за информационо друштво из нашег Министарства трговине туризма и телекомуникација, говорио је, осим о Закону о информационој безбедности, и о свакодневним дилемама са којима се корисници Интернета суочавају, али је и одговарао на питања попут – да ли треба право на приватност подредити безбедности.

Трећи блок ДИДС-а, овога пута назван ''Локално'', који је водио Радомир Лале Марковић из „ТАГ Медиа“, приказао је преглед угледних локација на националним интернет доменима .RS и .СРБ. Представници 12 домаћих интернет сајтова, портала и онлајн пројеката говорили су о својим искуствима и развојном путу.

Другог дана ДИДС-а одржан је Регионални интернет форум – РИФ 2016, који је окупио педесетак представника националних интернет регистара из југоисточне Европе, представнике државних органа, локалних интернет заједница и глобалних интернет организација, као и правне експерте из региона са академским и практичним искуством.