Купујете телефон преко огласа? Пазите се уређаја купљених код оператора
Непријатно искуство нашег читаоца је најбољи доказ да куповина преко огласа може да носи непредвиђене ризике.
Сајтови за оглашавање могу бити одлично место за куповину уређаја по јефтинијој цени. Наравно, увек ће постојати злонамерни актери који желе да преваре купце, али на купцима је да процене ризик и на своју одговорност се упусте у трансакцију.
Неретко се дешавало да се у медијима нађу приче о жртвама преваре, где су уместо нарученог предмета стизале цигле, цепанице, неисправни уређаји, односно приче о томе да је купац остао без новца, а продавац му се више никада није јавио - али и обрнуто, где је продавац послао предмет, а никада није добио новац.
Дакле, користити ове сајтове за купопродају захтева одређену дозу вештине и знања како би се избегле непријатности. Генерално правило јесте да све док продавац или купац уживају одређену репутацију на таквом сајту, мања је шанса да нешто може поћи по злу - мања, али не и непостојећа.
Нашој редакцији се јавио читалац који је желео да подели своје искуство и упозори што већи број људи да чак ни куповина од поузданих продаваца није увек сигурна. Желео је да остане анониман, па ћемо га у даљем тексту ословљавати са Б.
Б, испричајте нам шта се десило
"Пре шест месеци сам купио телефон преко сајта за оглашавање од продавца који је имао 1.600 позитивних оцена - све своје телефоне сам куповао на овај начин и никада нисам имао проблем. Оригинална власница телефона га је купила преко оператора, продала овом продавцу, а он га је продао мени. Добио сам нов уређај у кутији, фискални рачун, изјаву о саобразности и њен уговор који је потписала са оператором".
Када почињу проблеми?
"Проблеми су почели када је екран телефона престао да региструје додире. Обратио сам се оператору, а њихови запослени су ми рекли да само особа која је потписала уговор може да га донесе на поправку. Контактирао сам власницу, али она ми је рекла да то не може да учини, јер је две недеље пре мог позива пријавила да је телефон украден".
Рекли сте да га је она продала продавцу, како је могуће да је украден?
"Ни мени није јасно. Колико сам разумео оригиналну власницу, наговорена је од стране трећег лица да купи уређај од оператора, прода га, па тој особи да новац - али та особа је њу наводно преварила, а цео случај је пријављен полицији".
Шта сте урадили након тог сазнања?
"Тражио сам да ми да контакт инспектора који води случај, позвао сам га да му саопштим да знам шта се десило и да зна где може да ме нађе, а затим сам контактирао адвоката".
Шта вас је саветовао адвокат?
"Речено ми је да полиција може да ми затражи телефон, али да тренутно немам обавезу да га предам, јер бих у том случају ја био оштећена страна. Такође ми је речено да ми телефон може бити одузет уколико се случај заврши у њену корист".
Да ли је све ово могло бити избегнуто?
"Адвокат тврди да сам морао да склопим купопродајни уговор са оригиналном власницом. Како сада ствари стоје, морам да чекам да се заврши поступак. Не могу да искористим гаранцију и поправим телефон, а не желим ни да га поправљам о свом трошку, јер ми може бити одузет. Не смем ни да га продам - то би било кривично дело, јер знам да је предмет истраге".
Б, хвала што сте нам се јавили и своју причу поделили са СмартЛифе читаоцима.
Након што је Б са нама поделио свој проблем, обратили смо се свим операторима и добили опречне информације. Неки су тврдили да гаранција може бити остварена уз помоћ комплетне документације, док су други искључиво захтевали лично присуство оригиналног купца и документ који доказује идентитет.
Како су овакве одлуке склоне променама, уколико будете куповали телефон преко огласа, саветујемо вас да се обратите оператору код којег је жељени уређај купљен и проверите на који начин ћете моћи да остварите гаранцију у случају квара. Уколико прихватате услове, обавезно склопите купопродајни уговор код нотара како би се правно заштитили.