СВЕ ШТО НИСТЕ ЗНАЛИ О ЕМОЏИЈИМА: Како су настали и која им је била првобитна намена
Нови језик.
У данашње време дигиталне комуникације "емоџији" су постали обавезан алат којим се сви служе како би изразили своје тренутно емотивно стање.
За разлику од емотикона, типографски приказаних израза лица које добијемо комбиновањем тачака, запета и цртица на тастатури, емоџији су пиктографски прикази лица и разних објеката.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА ВОЗАЧЕ: Ако имате iPhone нечете моћи да саљете поруке из аута, ево и зашто
Преко шест милијарди емоџија се дневно шаље и више од 90 одсто онлајн заједница их редовно користи. Измислио их је један Јапанац и сматрају се једним од највећих јапанских извозних поизвода, piše CNN.
Настали су крајем 90-их година прошлог века захваљујући софтверском инжењеру Шигетаки Курити. Он је дизајнирао првих 176 емоџија. Његови оригинални емоџији су класификовани као уметност и налазе се у Музеју модерне уметности у Њујорку. Назив емоџи потиче од јапанске речи за "слику карактер".
Да ли је емоџи језик?
Оно што српски, енглески или јапански језик чини језиком јесу речи и граматичка правила. Тренутно има осмишљених око 2000 емоџија, што је много мање него број речи у многим језицима. Иако број емоџија расте, многе апстрактне идеје и даље је немогуће исказати емоџијима. Каква сличица би могла да значи - "шовинизам", а каква "феминизам"? Како емоџијима рећи да је нешто "морално" а нешто "иконокластично"?
ФЕЈС ПОНОВО ДОМИНИРА: Да ли сте видели ШТА сада можете да радите са КОМЕНТАРИМА? (ВИДЕО)
Чак и ако се осмисле и емоџији са таквим значењем, проблем непостојања граматичких правила остаје. Ипак, емоџији су доста олакшали комуникацију у дигиталном добу. Они мењају израз лица у разговору уживо и дају емоционалну црту нашим разговорима.