Вештачку интелигенцију научили да "гледа" кроз зидове
Може да препозна предмет и са 300 метара удаљености.
Стручњаци из Симферопоља су у оквиру форума "Снажне идеје за ново време" представили пројекат машинског вида који може да препозна предмете кроз зидове, кишу и маглу.
Форум "Снажне идеје за ново време" се одржава у Парку науке и уметности "Сириус" у Сочију, а организатори су Агенција за за стратешке иницијативе и Фонд "Росконгрес".
"Стручњаци из Симферопоља су на секцији 'Нове идеје за бизнис' представили пројекат машинског вида, који се заснива на принципима радио оптике с употребом вештачких неуронских мрежа. Експерти сматрају да је ова идеја перспективна, јер је технологија већ спремна: 2021. године вештачка интелигенција излази на тржиште, већ постоји поруџбина унапред", преноси Фонд "Росконгрес".
Препознавање предмета на 300 метара
Пројекат је добио назив ЕМИИА (изведено од "електромагнетно зрачење" и "вјештачка интелигенција"), може да препознаје предмете кроз зидове, маглу и кишу, као и у мраку. Домет препознавања на отвореном износи 300 метара.
Систем види ситуацију на путу захваљујући Доплеровом ефекту: радио-талас се мења приликом кретања објекта, а антена фиксира промену дужина и фреквенција, преносећи податке неуронској мрежи.
"Вештачка интелигенција препознаје све могуће учеснике који су у покрету и оне који се налазе у зонама поред пута: људе, аутомобиле, животиње. Такође постоји могућност да се израчуна брзина објекта, његове координате и правац кретања", наведено је у саопштењу.
Творци овог система истичу да вештачка интелигенција може заменити више од 30 одсто сензора и средстава навигације. Ако систем открије предмет у опасној близини аутомобила, он шаље возачу звучни сигнал.
"ЕМИИА омогућава беспилотним возилима да много брже и прецизније препознају објекат, значају повећају безбедност и пређу на ниво аутономије од четири-пет", рекао је генерални директор ЕМИИА Владимир Старостин.
Аутори овог система планирају да већ крајем 2021. године или почетком 2022. у продавнице апликација додају услугу коју могу користити возачи и други програмери.