Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

БОЖЈА КАЗНА? Држава која је признала Косово ФИЗИЧКИ НЕСТАЈЕ са лица земље - ТОНЕ у океан! СВЕТ У ШОКУ

18.03.2017. 16:06
Пише:
Србија Данас/Телеграф
dfbv
дфбв / Извор: Фото: СД/илустрација

Сваким даном је све мања...

Република Кирибати је острвска држава која се налази усред Тихог океана и има тек нешто преко 100.000 житеља, од којих се већина, преко 50 одсто, налази у јужном делу само једног атола — атола Тарави. (Атол, за оне који не знају, назив је за корално острво.)

Кирибати се састоје од чак 33 атола и гребена (један од тих атола је такозвани уздигнути атол — Банаба) са укупном површином од тек 800 квадратних километара, али са површином која се протеже преко невероватних 3,5 милиона квадратних километара, на обе стране екватора.

Да ствар буде још интересантнија, Кирибати се налазе не само на северној и јужној хемисфери, него и на западној и источној. Једина је то земља на свету која је смештена на све четири хемисфере.

Линијска острва су група од једанаест атола у оквиру Републике Кирибати која има најраније време на свету, 14 часова испред универзалног времена, исто као и на Хавајима али дан раније што у пракси значи да је у појединим случајевима чак 26 сати испред других острва у Океанији.

После 20 година откривена највећа тајна "Срећних људи" - Ево зашто су првобитне Ђина и Лола НАПУСТИЛЕ СЕРИЈУ

Тако су Линијска острва место на које прво стижу нови дан и Нова година, што значи да то важи и за територију Кирибата у целини, иако нису сви делови ове републике још увек у истој временској зони (изгледа да постоје планови да се то регулише на сличан начин на који је изведено и у Кини).

Није дакле Јапан земља излазећег сунца, већ Кирибати.

Кирибати су стекли независност од Велике Британије 1979. године, а за престоницу је одређен град Јужна Тарава који се протеже читавим низом острваца у тој подручју, повезаних мрежом насипа и путева преко њих.

Што се тиче назива ове државе, оно не значи ништа. Заправо, није да баш не значи ништа, али нема никакво значење на језику народа И-Кирибати који припада микронезијској групи језика.

У ствари је то локални изговор енглеског имена “Гилберт”; пре стицања независности, овај архипелаг је зван Гилбертова острва по британском истраживачу Томасу Гилберту који их је “открио” 1788. године (стављамо реч открио под наводнике јер су тамо већ живели људи, домороци, па их је открио само остатку света).

Данас рођендан славе НАЈВЕЋЕ С*СЕ и најлепше Д*ПЕ Србије... а НИЈЕ у питању иста девојка (ФОТО)

Кирибати су прекрасна земља која углавном живи од иностране помоћи, мало од туризма, мало од риболова и копре (осушено језгро кокосовог ораха из којег се млевењем и кувањем у води добија кокосово уље).

Међутим, тој прекрасној земљи су одбројани дани. Њихов главни непријатељ није међународни капитал који жели да је уништи због нечега што је открио у њеним водама, није нека зла војна алијанса, није нека велика сила која жели да је поново припоји себи. Њихов непријатељ је Пацифик, и још конкретније — климатске промене.

— Климатске промене су дефинитивно дугорочна претња за Кирибате, нема никакве сумње с тим у вези — каже Сајмон Донер са Универзитета Британске Колумбије који већ 12 година редовно посећује Јужну Тараву.

Све се знало... Познати певач чекао 7 година да открије ПРАВУ ИСТИНУ о Ксенији Пајчин и Каписоди (ФОТО)

Проблем је у томе што је просечна надморска висина атола и гребена Републике Кирибати само два метра, а пошто се ниво океана на том поднебљу диже годишње за 2,9 милиметара (глобални просек је 1-2 милиметра годишње) проблем који ова земља има је више него очигледан.

То је јасно и самим Кирибаћанима: пре неколико година председник ове мајушне а ипак просторно огромне републике изјавио је да је његовој земљи остало 30-60 година живота, након чега ће прво постати ненастањива због уништења извора пијаће воде а потом и нестати под водом као Атлантида.

Тако су Република Кирибати, која припадају групи држава која глобалној емисији штетних гасова не даје допринос већи од 0,1 одсто, постала жртва туђе себичности и грамзивости.

А да иронија буде већа, раст популације у Јужној Тарави је тако драматичан да постоје процене да ће број становника у престоници бити удвостручен до 2030. године.

Већ је тамо густина насељености већа од 3.000 људи по квадратном километру. То ово место ставља у ред са Лос Анђелесом и Лондоном, само без високе градње; шта више, већина људи живи практично у фавелама, у катастрофалним условима, свуда су депоније, а здравство је у јако лошем стању.

Све у свему, ма колико рајски Кирибати деловали, Кирибати нису рај на земљи. Нису сада, а неће бити ни у будућности. За живота неких од вас, наших читалаца, Кирибати ће нестати са лица земље. Посао је глобалне заједнице да се постара да све те стотине хиљада људи не заврше под таласима као и њихов садашњи дом.

Да подсетимо, ова држава је признала Косово 2010. године.

Трудну манекенку ударио ВОЗ... Погинула је првог дана на послу (ФОТО)