ДЕФИНИТИВНО: Звезда без директног пласмана у Лигу шампиона
Сада је и званично, Црвена звезда је остала без директног места у лигашку фазу Лиге шампиона и играће у квалификацијама, пошто је у Украјини до титуле дошао Шахтјор.
За почетак, клуб из Доњецка је нови првак своје државе, пошто је у последњем дуелу 27. кола Премијер лиге победио Полтаву са чак 4:0 и тако ривала послао у нижи ранг такмичења, где ће им се вероватно придружити екипа Олександрије, која је прошлог лета у европским квалификацијама играла против Партизана.
Дмитро Крискив, два гола Исакеа Силве и Ласина Траоре постарали су се да Шахтјор освоји шеснаесту титулу у историји, прву после годину дана паузе. Три кола до краја имају 66 бодова, једанаест више од Полисја Житомир и дванаест од доскорашњег лидера Черкасија, који је без победе на пет последњих окршаја.
Шахтјор је на тај начин извесно обезбедио пласман у Лигу шампиона, пошто је Ренџерс остао без трофеја у Премијершипу, док је Олимпијакос пред губитком пехара у Грчкој, што већ у недељу увече може бити потврђено.
Украјинци ће место у елити добити на основу "ребалансирања", пошто ће Лигу шампиона ове сезоне освојити Пари Сен Жермен или Арсенал, а оба тима су кроз национално првенство већ обезбедили учешће наредне сезоне.
Ту на сцену наступају земље које немају директно место у елити, односно шампион у некој од њих, са највећим коефицијентом. Звезда је била извесно лидер на овој листи јако дуго, али је посматрала, осим три горе споменута тима, и Ференцварош, Мидтјиланд и ПАОК.
Био је шампион Србије седми у реду за чекање, а извесно је да ће бити и једна од ретких екипа међу написанима која ће заиста доћи до пехара. То ипак није утеха, али за црвено-беле је у неку руку и добро да хватају залет у квалификацијама, од другог кола, иако би новац који доноси директан пласман у ЛШ и мечеви које би у елити играли, свакако екипи много значили.