ИТАЛИЈА ЈЕ НОВИ ШАМПИОН: Азури после ПЕНАЛА срушили енглеске снове! Саутгејт ТРАГИЧАР

11.07.2021. 20:00 00:18
Fudbalska reprezentacija Italije
Фудбалска репрезентација Италије / Извор: Реутерс

Лондон је био поприште ове велике битка.

Фудбалска репрезентација Италије је по други пут у историји освојила је Европско првенство (први пут 1968. када су у поновљеном финалиу са 2:0 победили Југославију). Азури суе у великом финалу савладали Енглеску после извођења пенала (у регуларном току и после продужетака је било 1:1) и на одушевљење целе Европе (са изузетком поражених у одлучујућем сусрету) трофеј (фудбал) се вратио у Рим.

Mozzart даје највеће квоте на свету: Ђоковић 1,25, Енглеска 2,80, Хамарби 1,63!

КАО ДА СУ СРБИ СМИСЛИЛИ: УЕФА направила нови план за континентални шампионат

САИГРАЧИ ПРЕСРЕЋНИ: Спионацола ће бити на финалу Првенства Европе

Меч је започео шокантним вођством Енглеске већ у другом минуту. Лук Шо је матирао Донаруму након центаршута Кирана Трипијеа и стадион је прокључао.

Покушавали су Азури да изједначе до одласка на одмор, али нису успели озбиљније да угрозе Пикфорда.

Приликом извођења пенала, прво Белоти није погодио, а затим му се реванширао Рафорд. Када Санчо није погодио имао је Жоржињо меч лопту за Азуре. Пикфорд му је одбранио и наставила се драма. Ипак, Сака није успео да поравна у петој серији и Италијани су почели да славе.

Интересантно је да су код Енглеза промашила тројица која су ушла са клупе, а Рашфорд и Санчо су одиграли само зауставно време другог продужетка и уведени су били само да пуцају пенале. Очигледно велики кикс селектора Енглеске Герета Саутгејта.

ИТАЛИЈА - ЕНГЛЕСКА 1:1 (0:1) ПОСЛЕ ПЕНАЛА 3:2

СТРЕЛЦИ: Бонући 67. - Шо 2.

Пенали: 1:0 Берарди, 1:1 Кејн, Белоти -промашај, 1:2 Меквајер, 2:2 Бонући, Рашфорд - промашај, 3:2 Бернардески, Санчо - промашај, Жоржињо - промашај, Сака - промашај.

СТАДИОН: Вембли (Лондон)

СУДИЈА: Бјорн Кујперс (Холандија).

ИТАЛИЈА: Донарума, Ди Лоренцо, Бонући, Кјелини, Емерсон (од 118. Флоренци), Барела (од 54. Кристанте), Жоржињо, Верати (од 96. Локатели), Кијеза (од 86. Бернардески), Имобиле (од 54. Имобиле), Инсиње (од 91. Белоти).

ЕНГЛЕСКА: Пикфорд, Шо, Вокер (од 120. Санчо), Стонс, Мегвајер, Трипије (од 69. Сака), Рајс (од 74. Хендерсон (од 120.Рашфорд)), Филипс, Маунт (од 100. Грилиш), Кејн, Стерлинг.

Кренули су офанзивније Италијани у другом делу и негде на средини успели су да дођу до поравнања резулатата. Био је у току 67. минут када је настала је велика гужва после корнера, Пикфорд је некако успео да одбије шут Вератија, али је Бонући био на правом месту и затресао је мрежу.

До краја регуларног тока није било неких већих прилика, а оно што се може издвојити је посед лопте. Италијани су имали скоро дупло више лопту у ногама него Енглези, али после 90 минута није био одлучен победник.

У првом наставку видели смо по једну прилику на обе стране, али мреже су мировале. Није било голова ни у другом наставку и пенали су по други пут у историји Европских првенстава одлучивали о шампиону (до сада је то био случај једино у Београду 1976. када су Чехословаци савладали Западну Немачку).

ЗА НАЈБОЉЕГ ИГРАЧА ТУРНИРА ЈЕ ПРОГЛАШЕН ГОЛМАН СЕЛЕКЦИЈЕ ИТАЛИЈЕ ЂАНЛУИЂИ ДОНАРУМА

3:2 ПРОМАШАЈ
Донарума је одбранио пенал Саки и Италија је првак Европе.
Жоржињо није погодио (Пикфорд је одбранио) и наставља се серија.
Донарума је одбранио ударац Санча. Обојица која су ушла у 120. минуту су промашила пенал.
3:2
Бернардсеки по средини гола и Италија је сада у предности.
2:2 ПРОМАШАЈ
Рашфорд погађа стативу. Ноншалантно је пришао лопти и то је кажњено.
2:2
Бонући погађа и оставља Италијане у игри.
1:2
Мекгвајер скида паучину. Енглези су у предности.
1:1 ПРОМАШАЈ
Пикфорд је одбранио шут Белотију.
1:1
Кејн је јако шутнуо и погодио. Донарума је био на правој страни, али није могао ништа да уради.
1:0
Берарди сигурно погађа мрежу.

ПРВИ ЋЕ ПЕНАЛЕ ШУТИРАТИ ИТАЛИЈАНИ, БАШ КАО И У ПОЛУФИНАЛУ ПРОТИВ ШПАНИЈЕ

КРАЈ ПРОДУЖЕТАКА

120. минут
Корнер за Италију. Била је то добра прилика, али Кристанте није добро захватио лопту главом. Играће се још три минута.
108. минут
Гужва у шеаснаестерцу Италије. Донарума интервенише, али не баш сјајно. Енглези нису искористили овај кикс.
107. минут
Бернардески сјајно шутира из слободног ударца, а несигурни Пикфорд из друге хвата лопту.
106. минут
Почиње последњих 15 минута Шампионата.

КРАЈ ПРВОГ ПРОДУЖЕТКА

105. минут
Надокнада од 60 секунди
103. минут
Велика гужва пред голом Енглеске. Бернардски није успео да закачи лопту испред Пикфорда и пропала је прилика.
102. минут
Енглези су бољи у првом наставку, али све је извесније да ћемо имати нерешен резултат пред чпоследњих 15 минута,
97. минут
Филипс је пуцао са неких 20 метара, али није био прецизан
96. минут
Стерлинг је имао велику прилику, али успео да га стигне Кјелини и избацио је у корнер.
91. минут
Почео је продужетак

И ПРОДУЖЕТАК

90 6. минут
Гледаћемо додатних 30 минута на Вемблију. Италија - Енглеска 1:1.
90 6. минут
Кјелини је зарадио јавну опомену након повлачења Саке.
90. минут
Играће се још 6 минута.
86. минут
Берарди је заменио најбољег појединца у редовима Азура - Кјезу.
84. минут
Жути картон за Инсињеа због старта над Филипсом.
74. минут
Хендерсон мења Рајса.
69. минут
Сака мења Трипијеа. Енглеска прелази у формацију са 4 фудбалера у последњој линији.
67. минут
ГООООЛ! Бонући је најспретније реаговао након гужве у казненом простору - 1:1.
62. минут
Пикфорд је магично интервенисао и спречио Кјезу да ударцем из казненог простора поравна резултат.
57. минут
Инсиње прети из мртвог угла. Међутим, Пикфорд је био опрезан.
54. минута
Двострука промена у Италији. Кристанте и Берарди мењају Барелу и Имобилеа.
51. минут
Инсиње је лоше извео слободњак из идеалне позиције са 19 метара, штета.

ПОЧЕЛО ЈЕ ДРУГО ПОЛУВРЕМЕ!
КРАЈ ПРВОГ ПОЛУВРЕМЕНА!
Италија - Енглеска 0:1.
45. минут
Играће се још 4 минута.
35. минут
Најбољу шансу за Азуре пропустио је Кјеза. Фудбалер Јувентуса је са 20-так метара снажно опалио, али на срећу Пикфорда она завршава поред леве стативе.
30. минут
Пола сата је протекло на Вемблију. Темпо игре је прилично опао, обе репрезентације играју веома опрезно.
16. минут
Азури су преузели инцијативу, желе брзо изједначење. Горди албион се свесно повукао и чека своју шансу из контранапада.
8. минут
Први покушај Италијана. Инсиње је са 20-так метара из слободног ударца шутирао веома непрецизно.
2. минут
ГООООЛ! Енглеска је стигла до експресног вођства! Лук Шо је матирао Донаруму након центаршута Кирана Трипијеа.
УТАКМИЦА ЈЕ ПОЧЕЛА!

Око 60.000 гледалаца, углавном домаћих, моћи ће да присуствује спектаклу, до којег су Италијани стигли после бољег извођења једанаестераца против Шпаније, док су Енглези после продужетка и реализованог дискутабилног пенала елиминисали Данску

После 55 година, колевка фудбала нашла се у финалу великог турнира, пошто је 1966. освојила Светско првенство победивши Немачку. Селекција Роберта Манћинија није изгубила на 33 узастопна меча. Домаће окружење погураће Енглеску, међутим, италијански тим делује компактније и уиграније.

САСТАВИ

Италија (4-3-3): Донарума (Г) - Ди Лоренцо, Бонући, Кјелини (К), Емерсон - Барела, Жоржињо, Верати - Кјеза, Имобиле, Инсиње.

Енглеска (3-4-3): Пикфорд (Г) - Вокер, Стоунс, Мегвајер - Трипије, Филипс, Рајс, Шо - Маунт, Кејн (К), Стерлинг.